Ana Sayfa Haberler Verem Tedavi edilebilir ve korunulabilir bir hastalıktır

Verem Tedavi edilebilir ve korunulabilir bir hastalıktır

Verem Savaş Haftası nedeniyle Aksaray Devlet Hastanesi Mustafa Yazıcı Göğüs Hastalıkları Kliniği Uzmanlarından Dr. Yalçın Dutkun; Verem (tüberküloz) konusunda bilgilendirme açıklaması yaptı.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yalçın Dutkun; Verem Hastalığını, Halk arasında ince hastalık olarakta bilinen tüberküloz zayıflatan, sakat bırakan, potansiyel olarak öldürücü, yaş – cinsiyet – ırk – sosyal statü ayrımı yapmayan, insanlık tarihi kadar eski, 120 yıldır etkeni bilinen, tedavi edilebilir ve korunulabilir olan, aşı geliştirilememiş bir hastalıktır” şeklinde tarif ederek; Dünya Sağlık Örgütünün verilerinde dünya nüfusun üçte birinin tüberküloz ile enfekte olduğunu açıkladı.

Yılda 9 milyon kişi bu hastalığa yakalandığını ve 1,3 milyon kişi veremden öldüğünü kaydeden Uz.Dr.Dutkun; “Verem erişkinlerde bulaşıcı hastalıklar sıralamasında AİDS’ten sonra ikinci sırada yer almaktadır. Tarih boyunca hep korkulan bir hastalık olmuştur. Verem Dünya genelinde günümüzde tekrar artma eğilimi göstermektedir. Ülkemizde ise Verem mikrobu taşıyan nüfusun sayısı bilinmemektedir. Yılda ortalama 20 binden fazla yeni hasta ortaya çıkmakta ve bunlardan yılda bin kişi veremden ölmektedir. Aksaray’da ise 2013 yılında 35 kişide verem mikrobu tespit edilmiş ve kayıt ve tedavi altına alınmışlardır” dedi.

VEREM (TÜBERKÜLOZ) BELİRTİLERİ ve TEDAVİSİ

Aksaray Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yalçın Dutkun;  Verem hastalığına yakalanan bir kişinin en az 6 ay süre ile tedavisi ve takibinin yapıldığını hatırlatarak, veremle savaşta yapılan ihmalliğin insanlık için daima maddi ve manevi bir kayıp oluşturduğunu belirterek, veremde en önemli tedavi şeklinin ilaçların düzenli olarak kullanılmasını gösterdi.

Uz. Dr. Dutkun Verem (tüberküloz) belirtileri ve tedavisi için de; “ Verem, uzun süreli geçmeyen balgamlı bir öksürük, halsizlik, iştahsızlık, zayıflama ve gece terlemesi” olarak karşımıza çıkmaktadır. Veremin kesin teşhisi balgam ve doku incelemesi ile konulur. Veremin bulaşması ise bilinenin dışında hava yolu ile olmaktadır. Hastaların eşyalarını kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle bulaşmadığı araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Veremden korunmada BCG aşısı kullanılmaktadır. Özellikle menenjit ve milier TB’a karşı %86’ya kadar ulaşan bir koruma sağlar. Tüberküloz mikrobu ile karşılaşan kişilerin hepsi hasta olmamaktadır. Kişinin savunma durumu yani bağışıklık sistemi zayıflarsa hastalık ortaya çıkmaktadır. Hastalığın kesin tedavisi vardır. Hastalığın durumuna göre tedavi süreleri değişmekle birlikte tedavi süresi minimum 6 aydır. Tedavide en önemli hususlardan biri ilaçların düzgün kullanılmasıdır.  Doğrudan gözetimli tedavi ile hastanın ilaçlarını denetlenen bir görevlinin gözetimi
nde içirilmesi başarıyı artırmaktadır” dedi.

veremeğitim2

 

veremeğitim

 

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir