Ana Sayfa Haberler Vali Arkeolojik Kazıları Ziyaret Etti

Vali Arkeolojik Kazıları Ziyaret Etti

Vali Altınok: ‘AKSARAY’IN SAHİP OLDUĞU KÜLTÜR DEĞERLER TURİZMİN HİZMETİNE SUNULACAK”

Aksaray Valisi Selami Altınok eşi Gülhan Altınok ile Acemhöyük, Aşıklıhöyük ve Güvercin Kayası arkeolojik kazı alanlarını ziyaret etti.

Vali Altınok beraberinde Jandarma Garnizon Komutanı Albay Mehmet Aytekin, Jandarma Asayiş Şube Müdürü Yarbay Hakan Eşikgen, İl Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Eken, Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ile ilk olarak Yeşilova Beldesi sınırları içerisinde bulunan Acemhöyük kazı alanında incelemelerde bulundu.

Vali Altınok Acemhöyük kazı başkanı Prof. Dr. Aliye Öztan’dan Acemhöyükte yapılan arkeolojik kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Acemhöyük’ün Millattan Önce 3.000 yıl önce Eski Tunç Çağında iskân edildiğini ifade eden Acemhöyük kazı başkanı Aliye Öztan, höyükte M.Ö 18. Yüzyıla ait Anadolu’nun en büyük iki saray yapısı, saray mutfakları, atölye nitelikli hizmet binaları ve konutların bulunduğunu söyledi. Asur Ticaret Kolonileri çağında en parlak dönemlerini yaşayan şehirde 2 ayrı saray kalıntısının bulunduğunu ifade eden Öztan, kazılarda Acemhöyük’ün döneminin en önemli ticaret merkezleri arasında yer aldığını bunun kazılarda çıkan eserlerle ortaya konduğunu belirtti.
Öztan, Acemhöyük kazılarında çok değerli eserlere ulaştıklarını bu eserlerin Anadolu Medeniyetler Müzesi, Niğde ve Aksaray Müzesinde sergilendiğini bildirdi. Öztan Bu yıl yapılan kazılarda Aksaray’da bulunan en eski ilk yazılı tablet olabilecek bir eser bulduklarını yazı içeriğinin okunması için çalışma başlattıklarını ifade etti.

Acemhöyük kazı alanını gezerek bilgi alan Vali Selami Altınok Aksaray’ın her bölgesinde kültür ve tarih zenginliğinin olduğunu bu zenginliğin Aksaray turizminin bir değeri olarak ziyarete açılması için çalışmalar yapıldığını söyledi. Aksaray’ın kültür ve turizmde potansiyelinin iyi olduğunu bu potansiyelin açığa çıkarılması ve turizm alanında kente bir değer, ekonomik anlamda da katkı sunması gerektiğini bu yönde de ilgili kurumların gayret sarf ettiğini belirtti.

Vali Selami Altınok daha sonra Gülağaç İlçesine bağlı Kızılkaya köyünde 1989 yılından itibaren kazı çalışmaları süren Orta Anadolu’nun ilk yerleşik topluluklarına ilişkin şaşırtıcı bulguları ortaya koyan Aşıklıhöyük arkeolojik kazı alanında incelemelerde bulundu.

İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilim Dalı üyesi Prof. Dr. Mihriban Özbaşaran ve Dr. Güneş Duru’nun başkanlık ettiği kazılarda günümüzden 10.500 yıl önce avcı toplayıcı göçer toplulukların yerleşik yaşama geçiş süreçleri ortaya çıkarıldı.

Aşıklıhöyük ile ilgili Vali Selami Altınok’a bilgi veren Mihriban Özbaşaran, Aşıklıhöyükte bu yıl yapılan çalışmalarda Orta Anadolu da ilk kamusal alan ve ilk mahalle olgusunun ortaya çıktığı en eski yerleşme yerlerinin bulunduğunu söyledi.

Aşıklıhöyük yanında kazı ekibi tarafından yerleşmenin hemen kıyısına inşa edilen Deneysel Tarihöncesi Aşıklı Köyü’nü gezen Vali Selami Altınok, inşa edilen 10 bin yıl öncesi canlandırma evler sayesinde ziyaretçilerin Aşıklı evlerinin içinde o dönem insanlarının yaşam biçimlerine ilişkin bireysel deneyimleri yaşayabileceklerini söyledi.

Vali Selami Altınok, daha sonra Demirci Kasabasını ziyaret etti. Güvercinkayası kazı başkanı Prof.Dr. Sevil Gülçur ve kazı ekibi tarafından kazı evinde karşılanan Vali Selami Altınok, M.Ö 5200’lü yıllara dayanan Orta Kalkolitik döneme tarihlenen Güvercinkayası kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kazı başkanı Gülçur, kazılarda kale sur yapı örneklerinin en eskisi olarak ilk defa görüldüğü Güvercinkayası yerleşmesinde, kentleşme öncesinin, sosyoekonomik ve sosyopolitik devinimleri hakkında, önemli verileri barındırdığını belirtti.

Kazılarda elde edilen buluntuların Aksaray Müzesinde sergilendiğini belirten Gülçur, örnek ev modeli ile M.Ö 5200’lü yıllarda yapılan bir evin inşaa edildiğini dönemin yaşamına dair örnekler sunulduğunu belirtti.

Vali Selami Altınok yaptığı değerlendirme açıklamasında, Aksaray’ın çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı, ortaya çıkarılması gereken, turizme kazandırması gereken çok önemli değerleri olduğunu söyledi.

Yapılan kazıların yıllardır devam ettiğini çok sayıda önemli eserin ise ortaya çıkarılarak insanların gezmesi ve görmesi için hazırlandığına vurgu yapan Vali Altınok, ‘’Devam eden kazı çalışmalarında görüldüğü gibi Aksaray hem insanlık tarihine ışık tutan, tarihsel süreçte önemli bir ticaret merkezi veya hep ilklerin yaşandığı bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Aksaray hm geçmiş medeniyetler, hem Selçuklu, Osmanlı medeniyetleri, Ticaret yolu olarak bilinen tarihi İpekyolu üzerinde bildiğimizden duyduğumuzdan çok daha önemli bir konumda bulunuyor. Biz bu kenti sahip olduğu bu zengin tarih ve kültür değerlerini en iyi şekilde koruyarak ve en iyi şekilde kullanarak Aksaray ve ülke turizmine kazandırmak istiyoruz. Bu yönde gayret eden başta kazı başkanı hocalarımız ve ekiplerini tebrik ediyorum. Kadim şehir Aksaray’ın her yönüyle ülkemizde ve dünyaya en iyi şekilde tanıtmak başta bizlerin ve bütün Aksaraylıların en önemli görevi olduğunu düşünüyorum.’ diye konuştu.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

17 Yorum

 1. tarih ve arkeoloji, bir yerin geçici değil sürekli olarak turizme elverişli olmasını sağlar.bu tür çalışmalar ileriye yönelik bir yatırımdır

 2. Valimizin bu tarz ziyaretleri o işi yapanlara da moral veriyordur.

 3. Vali çalışıyor.

 4. ülkenin her yerinde bir şeyler var kaz kaz bitmiyor maşalah 🙂

 5. Arkeoloji önem veren liderler görmek istiyorum artık,tarihin hobi olarak görmeyen liderler.

 6. Birçoğunuza muhtemelen bu arkeolojik kazılar saçma geliyordur ama çok önemli, genelde arkeoloji uzmanları olmak isteyenleri aileleri frenlerlar.

 7. Vali Altınok

  Arkeolojik Kazıları Ziyaret Etmesi çok iyi çok düşünceli bir vali

 8. Valimizin arkeolojiye verdiği değerden dolayı kendisini kutlarım

 9. Büyüklerimizinde bu işlere önem vermesi gerçekten sevindirici umarım devamı gelir.

 10. Vali Selami Altınok’un Aksaray’ın çok önemli medeniyetlere ev sahibi yaptıgını bilmesi çok güzel birşey tebrik eder iyi çalışmalar dlerim

 11. Sayın Vali’nin böyle aktivitelere katılıp önem vermesi güzel.

 12. Vali devamlı bu yerleri gezerek farketmesi güzel. Farkedecek ki ona göre devletide bilgilendirecek

 13. Vali bey yerinde durmuyor maşallah çok ilgili herşeye tebrik ederim:)

 14. Ülkemizde en az ilgi gören bilim dallarından biri Arkeoloji. Oysaki en batıdan en doğuya nice eserler var toprak altından çıkarılmayı bekleyen ama ülkemizde oturmuş tarih bilinci bulunmamakta.

 15. önemsenmesi gereken bir alan arkeoloji

 16. türkiye’nin her tarafından tarih fışkırıyor. açıkçası arkeolojiye ben de daha fazla önem verilmesi gerektiğine inanıyorum.

 17. arkeolojik kazılara onem verilmelidir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir