Ana Sayfa Haberler Toki konut kuraları çekildi

Toki konut kuraları çekildi

Sayın başbakanımızın ve hükümetimizin yapmış olduğu çalışmalarla çıta o kadar yükseldi ki 60-70 trilyonluk bir projeye bile mütevazı bir şekilde kura çekilişi yapıyoruz.

Aksaray’da alt gelir grubuna yönelik yapılacak olan 652 adet konutun kura çekilişi saat 10.00 da Atatürk Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Aksaray Merkezde yapımı gerçekleştirilen 7. Etap alt gelir grubuna yönelik 652 adet konut için 1279 kişi müracaat etmişti.
652 Konut için düzenlenen kura çekiliş törenine Aksaray Vali Yardımcısı Ali Osman İşsen, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Milletvekili İlknur İnceöz, TOKİ yetkilileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta Aksaray’da vatandaşların ev sahibi olmasını sağlayan Ak parti hükümetine ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederek şunları söyledi “Bugün yine inşallah hayırlı bir hizmetin güzel bir hizmetin çalışmasının sonucunda siz kıymetli hemşerilerimize inşallah konut kurası çekilişi yapılacak. Ben öncelikle işin başında da söyledim ama bu kurada çıkan kardeşlerimize hayırlı uğurlu olsun diyorum. Çıkmayan kardeşlerimizde üzülmesin. Çünkü biz burada çok sayıda TOKİ’nin bu çalışmalarına katıldık kuralarına katıldık. Hep aynı şeyleri söyledim.
Şu anda bakın değerli dostlar toplam olarak toplu konut idaresi başkanlığı olarak sayın başbakanımız talimatlarıyla 3464 konut yapıldı bir kısmı da bitmek üzere. Bu az bir rakam değil. Şu anda merkezde de 3208 tane Aksaray merkezde 3208 tane konut toplam il bazında da 3464 konut.

2004-2005li yıllardan bu tarafa bu çalışmalar yapılıyor. Dolayısıyla her çekilen kurada sevinen kardeşlerimiz de oluyor üzülen kardeşlerimizde oluyor. Sevinenleri kutluyoruz üzülenlere de diyoruz ki üzülmeyin. İnşallah bir sonraki çekilişte bir sonraki çalışmalarda nasipse tekrar bunlara katılırsınız diyorum. O açıdan ben bunu başta söyleyeyim.
Şimdi mütevazı bir şey aslında biraz ufak tefek sitemleriniz oluyor ama bakın 652 konut şu anda başvuru sayısı 1279 kardeşimiz başvurmuş. Fiyatını tam bilmiyorum ama 100 milyar olsa 60-70 trilyonluk eski parayla dev bir proje. Çıta bu kadar yükseldi ki sayın başbakanımızın ve hükümetimizin yapmış olduğu çalışmalarla çıta o kadar yükseldi ki bakın 60-70 trilyonluk bir projeyi bile mütevazı bir şekilde bugün kuralarını çekeceğiz.
Türkiye’de ki hizmet seviyesinin Türkiye’de ki çalışmaların hangi noktaya geldiğinin bir örneği olarak değerlendiriyorum. Tabi bu çalışmaların içerisinde Aksaray belediyesi ve TOKİ işbirliği ile alt gelir gurupları da dâhil olmak üzere 780 konut önceki yıllarda ortaklaşa değerlendirdik. Şu anda hak sahipleri orada oturuyor. Toplamda 3208 civarında merkezde konut sahibi kardeşlerimiz oldu. Değerli dostlar burası 2004 yılında ben göreve geldiğim de TOKİ özellikle yaklaşık 1.134.000 m²lik bir alanı bizimde desteğimizle o bölgede arsayı TOKİ’ye tahsis etmek için elimizden gelen gayreti gösterdik.
Tabii ki ben sayın milletvekillerimize de teşekkür ediyorum. O dönemde ki görev yapan arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum. Bu arsayı TOKİ’ye tahsis ettikten sonra arsa problemi ortadan kalktı ve geçmişteki TOKi başkanımız Erdoğan Bayraktar Bey başta olmak üzere şu anda bakanımız. Bizim her gittiğimiz yer milletvekillerimizle beraber inanın hiçbir talebimizi geri çevirmediler. Hemen arkasından proje ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlandı. Ve şu anda değişik guruplarda ki kardeşlerimiz alt gelir gurubunda hemşerilerimizin büyük bir kısmı bu hizmetten faydalandılar. İnşallah bundan sonra da dediğim gibi yeni yapılacak yerlerde de hemşerilerimiz faydalanırlar diye düşünüyorum. Hakikaten çok cüzi fiyatlarla çok cüzi taksitlerle uzun vadeli ödemelerle gerçekten hemşerilerimiz için çok büyük bir kolaylık olarak değerlendiriyorum.
Dolayısıyla insanoğlunun dünyada bir evinin olması önemli. Güzel bir söz var “dünya da mekân ahrette iman” diyor ama aslında iman iki tarafta da lazım. Dünya da mekânınızın olması iyi değerli dostlar. Bunu özellikle söylüyorum. İnşallah sizlerde dünya da mekân sahibi olursunuz diyorum. Ben tekrar burada emeği geçenlere teşekkür ediyorum. O bölgede şu anda yaklaşık olarak bu projeyle beraber 15.000 insanımız sadece TOKİ bölgesinde inşallah bir kasaba gibi bir şehir kuruldu orada. Belediye olarak biz yapılması gereken her şeyi yapıyoruz. Destekliyoruz. Çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu sene de orada 130.000 m² alanda bir proje çalışması yaptık. Bu proje içerisinde kapalı spor salonları halı sahalar çim sahalar tenis kortları spor kompleksleri yürüyüş alanları rekreasyon alanları dediğimiz büyük yeşil alanlarla inşallah bu sene içerisinde projesi bitiyor. İhale edeceğiz. Tahminim bu sene büyük bir kısmı biter ama önümüzdeki yılların başında orayı o bölgeye katmış olacağız
Dolayısıyla kurada çıkan kardeşlerimiz başta olmak üzere şu anda orada oturan değerli hemşerilerimiz için de o bölgeyi daha yaşanabilir hale gelemsiyle ilgili daha güzel mekânlarda daha yeşil alanlarla insanlarımızın hayatını geçireceği için bizler elimizden gelen hizmeti yapıyoruz. Tekrar emeği geçenlere başta sayın başbakanımız olmak üzere teşekkür ediyorum. Burada en büyük pay açıkça söyleyeyim değerli dostlar sayın başbakanımızın iradesi sayın başbakanımızın tavrı sayın başbakanımızın bu millete yararlı olmak için ortaya koyduğu hizmet kervanının ürünü. O açıdan hakikaten yaklaşık 12 yıldır neredeyse TOKİ bizzat kendisinin talimatlarıyla bu hizmetlerde en büyük emeği olan sayın başbakanımız. Ondan sonra başkanlarımız var. Geçmişteki başkanlarımız yeni başkanlarımız. Bütün personele tabii ki bu süreç içerisinde bu projenin yapılmasında emek veren sayın milletvekillerimiz başta olmak üzere bizler elimizden gelen gayretleri gösterdik. Çünkü vatandaşlardan talep geldiği zaman bizde gidiyoruz başkana diyoruz ki sayın başkanım bakın vatandaşımız hemşerilerimiz sizden konut istiyor. Sağ olsun hiçbir talebimizi kırmadılar. O açıdan vekillerimize de teşekkür ediyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şimdiden çıkanlara hayırlı olsun. Çıkmayanlara da inşallah bir sonrakinde hayırlı olsun diyorum. Hepinizi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Hayırlı Ramazanlar hayırlı bayramlar diliyorum”.

Milletvekili İlknur İnceöz konuşmasında şunları söyledi “ Sayın Belediye Başkanımızın da söylediği gibi bizler burada sizlere bu hizmeti üretmek için varız. Talep geldiği sürece bizler bu talepleri değerlendirme noktasında en güçlü şekilde gittiğimizi hem belediye başkanımıza hem milletvekilleri olarak bu talepleri TOKİ aktarma ve oradan bunun karşılığını alma noktasında kararlıyız onun için ev çıkmayan kardeşlerimiz lütfen üzülmesinler bir sonraki sefer de konut sahibi olacaklarına inanıyorum
Ülkemizde bundan 10 yıl öncesinde TOKİ yine vardı ama konut üretemiyordu başta Sayın Başbakanımız hükümetimiz, siyasi merkeze insanı koymasıyla beraber insanı yücelt ki devlet yücelsin sloganını siyasetin merkezinde tutmasıyla yani özünde insan yani sizler olmasıyla beraber bugün ülkemizin dört bir yanında TOKİ asıl işini yapmak suretiyle y7eni yaşam alanları oluşturmakta.
Bugün Aksaray’ımızda da 3464’e tamamlayacağımız 652 konutun teslimiyle beraber Zafer mahallesinde yeni bir yaşam alanını inşa ediyoruz. Sizden gelen talepler ve bizde karşılıksız bırakmamak kaydıyla bugün orada şehrimizin içerisinde adeta yeni bir şehir doğdu. Yerelde de rekreasyon alanı ile orası çok daha güçlü, çok daha yaşanabilir bir alan ve cazibe merkezi olacaktır.

Yapılan konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Ali Osman İşsen, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Milletvekili İlknur İnceöz, ilk kura çekilişini yaparak talihlileri belirlediler. Yapılan çekiliş sonucu daire almaya hak kazanan talihliler büyük sevinç yaşadılar.

 

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

9 Yorum

 1. Hepsine hayırlı uğurlu olsun. Umarım borçlarını da bir an önce bitirirler.

 2. TOKİ sonucu evine kavuşan hem seviniyor ev kazandım diye hem üzülüyor bu borcu nasıl ödeyeceğim diye.Hayırlısı olsun.

 3. Tokiden ev alıpta kaç kişi ölmüştür kim bilir. Güzel bir şey olarak mı baksak, kötü bir şey mi bilemiyorum.

 4. Aslında güzel bir uygulama ama umarım her zaman ki gibi suistimal edilmez.Sonuçta ihtiyaç sahipleri için yapılır TOKİ bir bakarsın yarısı kiraya vermiş.Nerede kalıyor peki bu sözde ihtiyaç sahipleri bilinmez.

 5. Borçlarını bir an önce bitirirlerse iyi olur. Toki bu devirde artık çok iyi biliniyor denmez ama çokta kötü değil. Millet ev alırken kendisi yapıp oturacak yakında 🙂

 6. Yiğit Ali Demir

  Toki son zamanlarda bayağı iyi işler yapıyor umarım devamı gelir

 7. İnşallah ihtiyacı olanlara çıkar herkese hayırlı ugurlu olsun

 8. kazananlara hayırlı olmasını dilerim

 9. Kumar masasında her zaman TOKİ kazanır :f

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir