Ana Sayfa Eğitim Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sistemi

Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sistemi

temel ogretim ortaogretimMilli Eğitim Müdürü Lütfiye DENERİ başkanlığında Merkez Anadolu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Eğitim Denetmenleri Başkanı Servet ŞAHİN, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Eren KOÇAŞ ve Ortaokul müdürleri katıldı.

Yapılan toplantıda yeni Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sisteminin amaçları, nasıl uygulanacağı, yerleştirme puanının nasıl hesaplanacağı, müfredatın nasıl eş zamanlı işleneceği gibi konular anlatıldı. Milli Eğitim Müdürü Lütfiye DENERİ yapılan değişiklikle ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“2013-2014 Eğitim – Öğretim yılından itibaren, Fen ve Teknoloji, Matematik, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük gibi temel derslerden iki yazılısı olan derslerin birinci sınavı, üç yazılısı olan derslerin ise ikinci sınavı ortak değerlendirme kapsamında yapılacaktır. Öğrencilerimiz sınavlara kendi okullarında girecek olup öğretmenlerimiz ise başka okullarda görevlendirilecektir. Öğrencilerimizin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının ortalamasının %30’ u ve 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının % 70’ inin toplamı alınacak olup belirlenen bu puan öğrencinin yerleşeceği okulun belirlenmesi için kullanılacaktır. Tercihler elektronik ortamda merkezi olarak alınacak ve puan esasına göre değerlendirilecektir. Yerleştirme sırasında öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının eşit olması durumunda ilk olarak tercih önceliğine, sonrasında 8,7 ve 6. sınıf yılsonu başarı puanı, son olarak da okuldaki özürsüz devamsızlık sayısının azlığı dikkate alınacaktır” dedi.

Sistemin uygulanmasında okul idarecilerimize büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Milli Eğitim Müdürü; yeni Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir