Ana Sayfa Haberler SOMUNCU BABA SEVENLERİN GÖNLÜNDEDİR

SOMUNCU BABA SEVENLERİN GÖNLÜNDEDİR

Somuncu babanın manevi huzurundayız. Öncelikle bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen belediye başkanımıza, milletvekillerimize valimize ve Aksaraylı hemşerilerime teşekkür ediyorum.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta tarafından yaptırılan Somuncu baba Külliyesi görkemli bir açılış töreni ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından hizmete açıldı.

Açılış törenine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Aksaray Valisi Selami Altınok, Milletvekilleri Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz, Diyanet İşleri Başkanlığı Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Erbaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire müdürleri ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Başkan Nevzat Palta yaptığı konuşmada şunları söyledi “Bugün Aksaray’imiz tarihi bir günü inşallah hep beraber yaşıyor ve yaşayacağız. Allah’imiza hamdolsun ki belki hayalimizde olan hep yapmamız gerektiğini düşündüğümüz kafamızda yıllardan beri hem bizim hem şehrimizdeki insanların hayal ettiği büyük bir projeyi bugün inşallah hep beraber açmış olacağız. Tabii ki değerli dostlar şunu özellikle belirtmek istiyorum. Bu proje 2004 yılında ben göreve geldiğim günden itibaren hep gündemimizde olmuştur. 5 yıla yakın süre içerisinde bunu özellikle belirtmek istiyorum. Sadece projenin hazırlanmasıyla zamanımız geçti. Projeyi hazırladık kurula gönderdik. Değiştirdik geldi gitti 5 yıl sonra dedim ki kuruldaki hocalarımıza; hocam seçim geldi neyse eksiklerimiz söyleyin de yapalım dedik. Ve inanın 5 yıl sonra proje onaylandı ve ihalesini yaptık. Hamdolsun şu anda gördüğünüz gibide bu projeyi hayata geçirmiş olduk.
Ben öncelikle teşekkürümü edeyim. Tabii ki bu proje ilk hayata geçirmeye başladığımız da fikir olarak ortaya attık. Başta milletvekillerimiz olmak üzere daha önce görev yapmış olan milletvekillerimiz olmak üzere birçok insanın hem fikir birliğin ile ortaya koyduğumuz bir projeydi. Hemen ilk aşamasında da bu proje ile ilgili değerlendirme aşamasında sayın şu anki bakanımız olan milli savunma bakanımız ismet yılmaz beyefendi kıymetli ağabeyimiz o zaman kültür bakanı müsteşarıydı. Yanına gittik dedik ki sayın müsteşarım projemiz ortada. Bu projeyle ilgili bizlere nasıl yardımcı olabilirsiniz dedik. Kendisine özellikle teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Her süreçte projemize kendileri destek verdiler. Hem müsteşarlığı döneminde daha sonra da bakanlığı döneminde bizlere desteklerini verdiler. Hem maddi olarak hem de en büyük destek bence manevi destektir. O açıdan kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Aksaraylı hemşehrilerim adına sayın bakanım sizlere gerçekten minnettarız. Sayın bakanımızı güçlü bir şekilde alkışlayalım. Tabii ki şunu da belirtmek istiyorum dostlar. Sayın bakanımız milli savunma bakanı ama buraya hakikaten bir kültür elçisi olarak kültür gönüllüsü olarak daha önce yapmış olduğu görevler süresi içerisinde de bizler kendisini davet ettiğimizde sayın milletvekillerim olsun diğerleri başkanım inşallah geleceğiz dedi. Allah razı olsun ve kendisi bugün bizleri kırmayarak buraya geldiler. Kendilerine tekrar teşekkür ediyorum.
Şimdi bu proje tabii ki tek bir proje değil. 5 farklı projeden oluşuyor. Birincisi somuncu baba türbemiz. Restorasyon işini yaptık. İkincisi somuncu baba kültür merkezimiz. Eski tabir ile külliyemiz. Üçüncüsü bu projenin içerisinde ama bugün namazımızı kıldığımız camimiz. Dördüncüsü ervah kabristanlığı çevre düzenleme projesi içerisinde yaklaşık olarak şehitlik parkından başlayıp kanlı pelitten kalanlara kadar giden ervah çevre düzenlemesi. Beşincisi de daha sonra ihtiyaç duyulduğu için ilave bir çevre düzenlemesi ve park otopark ihalesi yaptık. Dolayısıyla beş tane farklı projenin birleşiminden oluşuyor. Bize maliyeti 8,5 trilyon. Toplam maliyetini söylüyorum ama çok geniş bir alanda bize bir maliyeti oldu. Tabii ki bu proje için helalı hoş olsun. Ben buradan bizlere özellikle caminin yapımında diğerlerini biz belediye olarak yaptık. Sağ olsun o dönemde sayın bakanımız bizlere katkı sağladılar. Sadece camiyi biz o zaman belediye olarak yaptıramadığımız için sadece cami vatandaşlarımızın katkısıyla yapıldı.
Caminin bedelini de söyleyeyim. Yaklaşık olarak 1,5 trilyon. Bu camide ben şu anda görüyorum. Gerçekten cami konusunda hemşerilerimiz biz bir şey istemeden geldiler dediler ki başkanım minaresini ben yapacağım. Başkanım betonarmesini ben yapacağım. Minberini ben yapacağım. Diye üstlendiler. Hatta bir ara dediler ki başkanım cami için para toplayalım. Ben dedim ki somuncu baba külliyesi kültür merkezi camisi için bana para toplamak cami için söylüyorum zul gelir dedim. Önce Allah’a sonra somuncu baba’ya havale ediyorum. Gerçekten dışarıdan bir kuruş istemeden hemşerilerimiz geldiler bu camiyi 1,5 trilyonu kendileri verdiler. Somuncu baba görevini yaptı. Değerli hemşerilerim son olarak şunları söyleyeyim. Bu eserler bizim geçmişle geleceğimizin köprü kuran değerlerdir. Şehirler yaparız şehirleri güzelleştiririz tabiri caiz ise altınla kaplarız ama bu şehirde yaşayan insanların gönül dünyasını ruh dünyasını zenginleştiremezsek geçmişteki değerlerimizi geleceğimize aktaramazsak yapmış olduğumuz hizmetlerin hiçbir anlamı yok. Onun için bizler kadim bir şehir olan Aksaray’imiz için erdemli şehirler oluşturma konusunda çok ciddi gayretlerimiz oldu. Özellikle normal şehrin fiziki yapısını geliştirmekle beraber işte bizleri biz yapan bu güzel eserleri tarihi eserlerin restorasyonları bu ve buna benzer eserlerle beraber işte şu anda da açılışını yapacağımız şeyh Hamidi Veli Aksaray’ı hazretleri yani somuncu baba’mızın bu projesi de bizim bu hassasiyetlerimizi ortaya koyan bir projedir. Çünkü öyle insanlar vardır ki geçmişte olsun veya günümüzde sadece zamanlarında anılırlar. Çok iyi anılırlar. Bazı insanlar vardır öldükten sonra güzel anılırlar. Bazı vardır hem yaşadığı dönemde hayırla güzellikle anılırlar ve öldükten sonra da güzellikle ve hayırla anılırlar.
İşte somuncu baba hem yaşadığı dönemde yaşantısıyla tasavvufi anlayışıyla şairliğiyle kısmen bu dönemde de gönüllerin sultanı olmuş ölümünden yaklaşık 600 kusur yıl olmasına rağmen hala işte insanlarımızın gönül dünyasında yer etmiş inşallah dünya durdukça da hem fikirleriyle hem de düşünceleriyle bizlere ışık tutacak diyorum. O açıdan bu eserlere böyle bakıyoruz. İnşallah bunlar dünya durdukça duracak ve bu güzel insanların somuncu baba gibi yunus emre gibi Mevlana gibi güzel insanlar bizlerin gönül dünyasını ruh dünyasını zenginleştiriyorlar. Son olarak somuncu babanın bir şiirini kısaca okuyup sözlerimi bitirmek istiyorum. “Diriyiz daim ölmeyiz Karanlıkta da kalmayız Çürüyüp toprak olmayız Bize leyl u nehâr olmaz. Bize gece gündüz olmaz. Bizim gülşende ki güller dururlar taze solmazlar. Hazan olup dökülmezler. Zemistan u bahar olmaz. Bırak ey Hamidâ vari. Görsem desen şen ol yâri. Göricek ol tecellâyi, Ondan özge kemâl olmaz.” Değerli dostlar hepinizi sevgiyle saygıyla muhabbetle selamlıyorum. İnşallah bu projemizin bu eserimizin hem milletimize Aksaraylı hemşerilerimize sonuçta somuncu baba şeyh Hamidi Veli Aksaray-ı hazretleri sadece Aksaray’ın değil Türkiye’nin değil bütün İslam dünyasının ortak bir değeri olduğu için herkese hayırlı olsun diyorum.
Vali Selami Altınok ve Milletvekili Ruhi Açıkgöz’de yaptıkları konuşmada Somuncu Baba külliyesi ve bu projeyi Aksaray’a kazandıran Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya teşekkür ettiler.

Bakan İsmet Yılmaz ise konuşmasında şu görüşlere yer verdi “Somuncu baba külliyesinin açılışı vesilesiyle bir aradayız. Onun manevi huzurundayız. Öncelikle bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen belediye başkanımıza, milletvekillerimize valimize ve Aksaraylı hemşerilerime huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
Allah yüzlerini ak eylesin, yüz aklığı iki cihana bedel. Ziya paşanın güzel bir terkibi bendi var, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbei adlı eserinde yani, söze bakma ise bak, yani burada ise bakacağız. Ve kişinin ne kadar akıllı olduğu da eserinde gözükür. Kişiler sözleriyle değil, amelleriyle değerlendirilir. İnsanın değeri de bıraktığı eserle ölçülür. Mimar sinani gören var mı? Yök. Tanıyan var mı? O da yok. Ama mimar Sinan’ı herkes bilir, Nerden bilir. Eserlerinden bilir. Ama nasıl bilir? Büyük usta diye bilir. O halde insanın değerini anlamak için eserine bakmak lazım.
Süleymaniye’ye bakıyoruz şehzade basına bakıyoruz, Selimiye ye bakıyoruz, diyoruz ki bu usta büyük usta. İşte somuncu babada büyük bir alım büyük bir mütefekkir. Nerden anlıyoruz, talebelerinden. Kimdir bu talebeleri, hacı bayramı veli, kimdir bu talebeleri akşemsettin. Biz kendisinin mekâni cennet olsun diyoruz. Biiznillah onun manevi tasarrufunda devam ettiğine inanıyoruz. Bu nedenle hem somuncu babaya hem Aksaray’a yakışacak türbesi var restoranı var, fırını var, müzesi var şadırvanı var, camii var, konferans salonu var, taziye evi var, parkı var, otoparkı var, idari binası var ervah kabristanlığının çevre düzenlemesi var. Burada dinlenen buraya gelen diyecek ki Allah razı olsun, bu eseri yapan gerçekten güzel bir eser bıraktı, buda bu eseri koyanların, hem bu dünyada hem de öte dünyada yüzlerini ak etmeye yeter. Yine cenabi Allah buyuruyor; Allahın mescitlerini ancak Allaha ve ahret gününe inanan, iman eden ve Allahtan başkasından korkmayan kimseler imar eder. Dolayısıyla imar ettikleri için bu kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Ama camilerin esas imarı içinin cemaatinden geçer sizlerin takibinden geçer. Onu doldurmanızdan geçer. Eğer içi boş kalırsa bu imar eksik kalır. Ve bu imar yapılırsa işte Allah diyor ki, işte bunları doğru yola ermişlerden olmaları umulanlardandır. Ne güzel bir müjde Allah hepimize bu müjdeye muhatap kilsin. Aziz hemşerilerim tabi somuncu baba herkesin onu sevenlerin, yine Mevlana’nın herhalde bizi yerde aramayın, bizi gönüllerde arayın, somuncu baba nerde, onu sevenlerin gönlündedir. Kim severse somuncu baba onun gönlündedir.
Aziz hemşehrilerimiz biz birlik ve beraberlik içinde oldukça, ülkemizdeki güven ve istikrar devam ettikçe millet olarak aşacağımız hiçbir şey yoktur. 76 milyonu kardeş bileceğiz. Ve kavga etmeyeceğiz kimseyi kırmayacağız. İnsanların hayırlısı da insanlara faydalı olandır. Bu nedenle de halka hizmeti hakka hizmet biliyoruz. Bu eserin yapılmasında emeği geçen başta belediye başkanımız, milletvekillerimiz, valimiz ve Aksaraylı kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Muhakkak ki herkes gidecek ama bilin ki buraya hayır yapanlar bunu kendisiyle götürecekler, amel defterleri hiç kapanmayacak. Ben tüm Aksaraylıların amel defterlerinin kapanmamasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.
Yapılan konuşmaların ardından Somuncu Baba Külliyesi Bakan İsmet Yılmaz ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından dualarla hizmete açıldı. Bakan Yılmaz ve beraberindekiler Külliyede yer alan bütün birimleri tek tek ziyaret ederek hayırlı olması dileğinde bulundu.

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

4 Yorum

  1. Ya arkadaşlar bileniniz var mı acaba Somuncubaba Malatyalı mı yoksa Aksaraylı mı?

  2. benim bildiğim Aksaraylı ama tam eminde değilim

  3. tabii güzel bir çalışma hem çocuklarımız içinde gezilicek güzel bir müze tarzı yerlerde var

  4. Aksaraylıdır somuncu baba. Yaşatılması önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir