Ana Sayfa Haberler Somuncu Baba Aksaray için özel

Somuncu Baba Aksaray için özel

“Somuncu Baba olmasa Aksaray’ın diğer şehirlerden ne farkı olacak? O yüzden bunlar çok önemli çok kıymetli. Sağ olsun başkanımız, valimiz, vekillerimiz buraya ait bu topraklara ait güçlü kıymetli değerleri yeniden halkımızla birleştiriyorlar. Buluşturuyorlar. Bizde bundan dolayı çok mutluyuz”

Hafta sonunda Aksaray’a gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta tarafından yaptırılan Somuncu Baba Külliyesi ve Kültür Merkezi ile Somuncu babanın Türbesinin restorasyonuna hayran kaldı.
Aksaray Protokolü ile birlikte Somuncu Baba Külliyesini gezen Bakan Fatma Şahin İlk olarak Somuncu Baba Müzesini ziyaret etti. Belediye Başkanı Nevzat Palta Somuncu Baba müzesinde Bakan Şahin’e Somuncu baba hakkında önemli bilgiler verdi.
Daha sonra Külliye ve Camiyi gezen Bakan Şahin restore ettirilen Türbeyi de ziyaret ederek Somuncu Babanın mezarında bir süre dua etti.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, bir gazetecinin “ Somuncu Baba Külliyesi ve türbesi hakkında neler söylemek istersiniz? Şeklindeki sorusu üzerine şunları söyledi
“Somuncu baba gibi manevi dinamiklerimiz bizim sahip olduğumuz değerlerimizdir. Gücümüzü oradan alıyoruz. Bizde onları güçlendiriyoruz. En büyük şeyimiz çocuklarımıza öğretmemiz lazım. Nereden geldik nereye gidiyoruz. Bu topraklarda kimler yaşadı. Bu toprakların birliği beraberliği kudreti nereden geldi? Onun için Somuncu babaların Yunus Emrelerin Taptuk Emrelerin hepsinin geçmişini çok iyi öğretmemiz lazım. Yaşaması yaşatmaya ve geleceğe uzatmamız lazım. O yüzden bu restorasyonlar çok önemli. Kimlik kazandırıyor. Bize ait değerleri yeniden gün yüzüne çıkarıyoruz.
Şehirlerimiz mesela Aksaray’ın diğer şehirlerden ne farkı olacak? Somuncu baba olmasa. O yüzden bunlar çok önemli çok kıymetli. Sağ olsun başkanımız valimiz vekillerimiz buraya ait bu topraklara ait güçlü kıymetli değerleri yeniden halkımızla birleştiriyorlar. Buluşturuyorlar. Bizde bundan dolayı çok mutluyuz.”

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

8 Yorum

  1. Somuncu babanın değerini küçümseyenlere, görün işte.

  2. Somuncu baba – babadır ya. Değeri arttırılmalı bu adamın bence. Değeri derken yanlış anlaşılmasın. Manevi değeri.

  3. Yiğit Ali Demir

    Her şehri bir maneviyatın bir arada tuttuğu gibi bu şehride Somoncu baba bir arada tutuyor.Daha çok önem verilmesi gerçekten güzel olur

  4. Somuncu babanın değerini bilmeyenler tek tek bu yazıları okur inşallah türbenin restorasyonuna bende hayranım

  5. Kütahya’da bile bu isimle esnaflar var.Ne mutlu unutulmamak.

  6. Değer bilmek bu olsa gerek

  7. bakan hanımı kutlarım… böyle manevi değerlerin unutulmuyor olması mutlululuk verici.

  8. Fatma Şahin gerçekten çok ilgili bir bakanımız yorumları için çok teşekkür ediyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir