Ana Sayfa Haberler Şehitin adı mezun olduğu okula verildi

Şehitin adı mezun olduğu okula verildi

sehit hamza gumussoy fen lisesi  (14)ŞEHİT PİLOT ÜSTEĞMEN HAMZA GÜMÜŞSOY’UN İSMİ MEZUN OLDUĞU AKSARAY FEN LİSESİNE VERİLDİ

13 Mayıs 2013 tarihinde 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığında görevliyken, Osmaniye’de F-16 uçağın düşmesi sonucu şehit olan Hava Pilot Üsteğmen Hamza Gümüşsoy’un adı düzenlenen törenle mezun olduğu Aksaray Fen Lisesine verildi.
Törenine, Aksaray Valisi Selami Altınok, Aksaray Milletvekili Ali Rıza Alaboyun, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Hakan Eşitgen, Belediye Başkanı Nevzat Palta Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürücü, İL Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, İl Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, İl Müftüsü Bekir Gülce, şehidin babası Yunus, Annesi Zübeyde Gümüşsoy ile şehidin yakınları ile çok sayıda davetli katıldı.

Aksaray Valisi Selami Altınok, törende yaptığı konuşmada, şehitlik meselesinin söz konusu olduğunda, Türk milletinin canını ve malını ortaya koyduğunu söyledi.
Türk milletinin vefakâr bir millet olduğunun belirten Vali Altınok, “Türk milleti, kendileri için canını veren insanlarımızı hiç unutmuyor. Mutlaka onu yüreğine koyarak, okullarda ya da cadde isimlerinde yaşatıyor” dedi.

Vali Altınok, Şehit olan insanları kesinlikle unutmayacaklarını vurgulayarak, şunları ifade etti “Hassasiyet, onur ve şerefimizi koruma noktasında canını vermekten çekinmeyen şehitlerimizi unutmayacağız. Bunu devlet olarak göstermek lazım. Devlet olmanın da gereği budur. Bu duygu fazlasıyla Aksaray’da yaşıyor. Aksaray kadim bir kültürden gelen Selçuklu ve Osmanlının ruhunu içerisinde yaşıyor. Şehitlerimizin rahmete ulaşmasından sonra özellikle Milletvekilimiz Ali Rıza Alaboyun ve şehidimizin ailesi ve Aksaray halkının büyük bir isteğiydi. Şehit Hamza Gümüşsoy’un adını Fen Lisesine verme onur ve gururunu yaşadım. Belki de mesleki hayatımda attım imzaların en güzeliydi. Bu anlamda şehit ailemize Allah’tan Rahmet diliyoruz “dedi.
Milletvekili Ali Rıza Alaboyun ise yaptığı konuşmasında ‘Şehitlerimiz olmasaydı polisimiz askerimiz veyahut canını bu vatan için verenler olmasaydı biz bu ateş çemberinde huzur içinde yaşayamazdık. O yüzden buradan şehidimizi rahmetle anıyorum. Öyle bir evlat yetiştirdiği içinde özellikle annesine ve babasına çok teşekkür ediyorum. Şehidimizin isminin mezun olduğu okula verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. Olumlu yanıt alınca da gerekli prosedürler tamamlandı. İnşallah şehidimizin ismi burada hep yaşayacak” dedi
Belediye Başkanı Nevzat Palta ise yaptığı konuşmasında belediye meclisinin aldığı kararla şehidin isminin doğup büyüdüğü mahallesindeki sokağa verildiğini belirtti.

Şehidin isminin mezun olduğu okula verilmesinin büyük mana taşıdığını belirten Belediye Başkanı Nevzat Palta konuşmasında, ‘Ben burada emeği geçenlere başta kıymetli milletvekilimiz Ali Rıza beye teşekkür ediyorum hakikaten çok ciddi anlamda uğraştılar. Bunlar tabiî ki bir vefa borcudur cana can katmaz. En azından bizim millet ve devlet olarak şehidimize ve yakınlarına sahip çıktığımızın değer verdiğimizin bilinmesi lazım İnşallah dünya durdukça burada Şehit Hamza Gümüşsoy ismi yaşayacaktır. ” dedi.
Şehidin babası Yunus Gümüşsoy ise kendisine böyle bir onur verilmesinden gurur duyduğunu dile getirerek, şehit oğlu için şiir okudu.

Aksaray Müftüsü Bekir Gülce tarafından yapılan duanın ardından okulun ismi “Aksaray Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy Fen Lisesi” olarak değiştirildi.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

9 Yorum

  1. acunun annesinin ismini filan koymalarından daha insani bir düşünce olmuş..

  2. allah rahmet eylesin iyi bir düşünce onun adında bir okulun yaşatılması

  3. Allah rahmet eylesin ruhu şad olsun

  4. Bu güzel düşünceden dolayı emeği geçen herkesi kutluyorum. Şehit pilotumuzun adının böyle güzel bir vesileyle anılacak ve unutulmamacak olması gerçekten çok güzel bir şey.

  5. o artık yüzlerce gençle yaşıyor.. ne güzel..

  6. Vay be anlamlı bir armağan olmuş gerçekten ….

  7. Mekanı daim cennet olsun.

  8. çok güzel olmuş gerçekten.

  9. şehidimizin adını yaşatanlara sonsuz teşekkürler. unutulmadın hamza abi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir