Ana Sayfa Haberler Sebze ve Meyveciliği geliştirme projesi sonuç verdi
Sebze ve meyve yetistiriciliği

Sebze ve Meyveciliği geliştirme projesi sonuç verdi

İlimizde meyveciliğin ve tarla sebzeciliğin geliştirilmesi, yeni çeşitlerin yaygınlaştırılması ve tanıtılması, kırsal kesimde yaşayan çiftçilerimizin gelir düzeylerinin yükseltilmesi, çiftçi gelirlerinin çeşitlendirilmesi, köy ve kasabalarımızda yeşil alanların oluşturulması, çiftçilerimizin meyve ve sebze ihtiyaçlarını kendi üretimlerinden karşılamalarının sağlanması ve ağaç sevgisi kazandırma amacına yönelik olarak Aksaray İl Özel İdare kaynakları ile desteklenen ve İl Müdürlüğümüz tarafından çiftçilerimize dağıtımı yapılan meyve fidanları ile sebze fideleri ürün vermeye başladı.

Sebze bahçeleri için 2 dekar, meyve bahçeleri için ise 3 dekar asgari arazi olması şartına bağlı olarak dağıtımı yapılan fide ve fidanlar, dikim ve yetiştirilmesi aşamalarında da İl Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından devamlı olarak kontrol edildi.

İl Müdürümüz Bestami ZABUN, söz konusu desteklemelerden yararlanarak meyve ve sebze bahçesi kurmuş olan İlimiz Merkeze bağlı Taptuk Köyü çiftçilerinden Ziya Çelik ve Behçet Çakır’ın bahçelerinde incelemelerde bulundu.

Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Yusuf ÇİÇEK ve Taptuk Köyü Tarım Merkezinde görevli Ziraat Mühendisi Mehmet ERCAN’ın da katıldığı ziyarette bahçelerdeki fide ve fidanların son durumu hakkında yerinde inceleme yapıldı.

İl Müdürümüz Bestami ZABUN yaptığı açıklamada; “Bu desteklemelerdeki ana amacımız, çiftçilerimizi geleneksel tarımdan kurtararak, daha fazla gelir getirecek sebze ve meyveciliğe yönlendirmektir. Böylelikle çiftçilerimizin ürün çeşitliliğini arttırmış ve aynı zamanda da gelir seviyelerini yükseltmiş olacağız.” dedi. Taptuk köyünde gördüğü manzaradan son derece memnun olduğunu ve İl Müdürlüğü olarak çiftçinin sofrasına bir ekmek de olsa fazladan koyabilmesine destek olmanın mutluluğunu yaşadığını söyleyen ZABUN, yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Taptuk Köyünde görevli Ziraat Mühendisi Mehmet ERCAN’a teşekkür etti.

Taptuk Köyü Tarım Danışmanı Mehmet ERCAN ise “Taptuk Köyünde göreve başladığımda köyde tarımı yapılan ürünlerin çeşitliliği çok azdı. Araziye uygun hangi bitkilerin, sebze ve meyvelerin yetiştirilebileceğini belirlemekle işe koyuldum. Daha sonra bu ürünlerin nasıl yetiştirileceğini çiftçilerimize anlatmaya ve onları cesaretlendirmeye çalıştım. İl Müdürlüğümüzün desteklemeleri ve çiftçilerimizin bana güvenmeleri sonucunda bu bahçeler meydana geldi. Köyümüzde şu anda daha önce hiç ekilmeyen yem bitkileri ve yağlık ayçiçeği gibi ürünlerde ekilmeye başlandı. Ayrıca köyümüzde sekiz tane çiftçimiz arıcılık yapmaya başladı.”dedi. Görevini en iyi şekilde yapmaya devam edeceğini belirten ERCAN; Taptuk Köyü tarım ve hayvancılığının gelişmesi için elinden gelen tüm gayreti göstereceğini söyledi.

Çiftçilerimizden Ziya Çelik İl Müdürlüğümüzden almış olduğu fide, fidan ve teknik destek sayesinde 11 dekar meyve bahçesi ile 6 dekar domates bahçesi kurduğunu, meyve bahçesinden üçüncü yıldan itibaren ürün almaya başladığını bu sene ise dördüncü yıl olduğunu ve daha fazla ürün aldığını söyledi. Bu yıl kurduğu 6 dekarlık domates bahçesinden ise kilosu 1 TL. den ürün satmaya başladığını, tahminen dekardan 10 ton ürün almayı beklediğini söyleyerek, “Yaptığı yardım ve desteklemelerden dolayı başta İl Müdürümüz Sayın Bestami ZABUN olmak üzere, köyümüzde görevli Mehmet ERCAN’a ve tüm İl Müdürlüğü personeline teşekkür ediyorum.” dedi.

Yine Taptuk Köyü çiftçilerimizden olan Behçet Çakır ise İl Müdürlüğünden almış olduğu destek sayesinde 5 dekar meyve bahçesi ve 2 dekar da domates bahçesi kurduğunu ve bu bahçelerin ürünlerini satarak geçimine katkı sağladığını belirtti.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

6 Yorum

  1. Dünya giderek GDO lu besinlere hapsolurken yurdumda bu tip önemli gelişmelerin olumlu bir şekilde gelişmesi mutluluk verici.

  2. Bu güzel bir haber ancak bunun hemen ardından gelmesi gereken projede bilinçli sulama faaliyetleridir. Zira sırf bu yüzden gereksiz masraflar yapılmaktadır.

  3. ülkemiz için ağaçlandırma çalışmaları artmalı

  4. böylesine projelerin artması lazım, umarım devamı gelir, daha iyi sonuçlar alırız.

  5. umarım bu proje sadece burada sınırlı kalmaz ve ülke genelinde, farklı bölgelerde de yapılarak daha da geliştirilir

  6. Tarım ülkesiyiz tarım. bunu farketmeliyiz. şehire göç değil köye göçler olmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir