Ana Sayfa Haberler Okul Kantinlerine Denetimler Başladı

Okul Kantinlerine Denetimler Başladı

denetim (7)Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte okul kantini denetim faaliyetleri de başladı. Bu kapsamda İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şubesinde görevli Gıda Mühendisleri tarafından Ticaret Meslek Lisesi kantininde denetleme yapıldı. Denetime, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun ile İl Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri’ de katıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami Zabun yaptığı konuşmada: “Bilindiği üzere gıdaların, sağlıklı bir şekilde üretilip tüketicilere ulaştırılmasındaki tüm aşamalarda denetim yetkisi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımıza aittir. İlimizde ki gıda denetimleri de Müdürlüğümüz Gıda ve Yem Şubesinde görevli uzman personellerimiz tarafından yapılmaktadır.2013-2014 eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber okul kantinlerinin denetlenmesi faaliyetlerine de başlamış bulunmaktayız. Kantinlerde en çok dikkat etiğimiz hususların başında hijyen kurallarına uyulup uyulmadığı gelmektedir. Çünkü birçok hastalık sağlıksız gıdaların tüketilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu konuda; İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından, okul kantinlerinde çalışanlar ile kantinlerden sorumlu öğretmenlerimize yönelik olarak Hijyen Eğitimi Semineri düzenledik. İlimiz genelinde 145 kantin işletmecisi ve çalışanı ile 75 öğretmenimiz bu seminere katıldı. Buradaki amacımız öğrencilerimizin sağlıklı gıda tüketebilmelerini ve öğretmenlerimizin de bunu takip etmelerini sağlamaktır.
Yaptığımız denetimler sonucunda hijyen kurallarına uyulmadığını tespit ettiğimiz kantinlere 2560 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Ben Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü olarak öğrencilerimizden, velilerimizden ve tüm vatandaşlarımızdan satın aldıkları bir gıdada herhangi bir olumsuzluk görmeleri halinde hemen Alo Gıda 174 hattını aramalarını istiyorum. Gelen ihbarlar aynı gün veya en geç ertesi gün içerisinde değerlendirilmekte ve tespit edilen olumsuzluklara gereken cezalar verilmektedir.
2013-2014 eğitim ve öğretim yılının başta sevgili öğrencilerimiz ve saygıdeğer öğretmenlerimiz olmak üzere tüm milletimizce sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirilmesini diliyorum. ”dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri ise: “Bu tür denetimlerin öğrencilerimizin sağlığının korunması açısından son derece önemli olduğunu belirterek tüm görevli personele teşekkürlerini iletti. Ayrıca yeni eğitim ve öğretim yılının tüm eğitim camiasına hayırlı uğurlu olmasını diledi.

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

7 Yorum

  1. Bu denetimlere hep ihtiyac var cocuklarimizi emanet ettigimiz yöneticiler üzerlerine düsen görevleri yerine getirmeliler.

  2. Denetlemeler bence sık sık yapılmalı, yılda kim bilir kaç kantinde sıkıntı çıkıyordur.

  3. Bülent Yüksel

    sadece sene başlarında değilde sık sık denetimlerin yapılması ve ansızın yapılması bence daha önem arz eder

  4. Mantıklı ! Çocuklar pek dikkat etmiyor ne yediklerine ama velilerin içi rahat edecek bu sayede.

  5. çocuklar ve herkes için sağlık olmazsa olmazdır sağlıklı bir gelecek için denetimler sürsün tebrikler

  6. çok güzel. bu kantinlerdeki denetimlerin daha da sıklaşması lazım.

  7. çocuklarımızın ne yediklerinin denetlenmesi güzel bir çalışma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir