Ana Sayfa Haberler Nevzat Palta Basın Mensuplarıyla İftarda buluştu

Nevzat Palta Basın Mensuplarıyla İftarda buluştu

Aksaray belediye Başkanı Nevzat Palta Ramazan ayı dolayısıyla her yıl olduğu gibi bu yılda Aksaray’da faaliyet gösteren yerel gazete, radyo, televizyon ve ulusal medya temsilcileriyle iftar yemeğinde bir araya geldi.
Ağaçlı havuz başında düzenlenen iftar yemeğine Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, 68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen, Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celil Acar ve 50’ye yakın basın mensubu katıldı.
Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta yaptığı konuşmada Ramazan ayının manevi atmosferinden, Türkiye’de ve dünyada meydana gelen olaylara ve ilkeli siyasete kadar birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

RAMAZAN AYI GÜZELLİKLER GETİRİYOR

Başkan Nevzat Palta konuşmasında şu görüşlere yer verdi “Aksaray belediyesi olarak bu Ramazan ayı içinde verdiğimiz ilk iftar. İlk önce gazeteci arkadaşlarımızla beraber bir araya gelelim istedik. Ben öncelikle davetimize katıldığınızdan dolayı hepinize yürekten teşekkür ediyorum.
Ramazan ayı geldiğinde insanların manevi dünyaları ve ruh dünyaları biraz daha depreşmeye başlıyor. İnsanların sevgi ve merhamet duyguları biraz daha artmaya başlıyor. Ben bunu Ramazanın getirmiş olduğu güzellikler olarak değerlendiriyorum.
İftar düzenlemekteki amacımızda şu; en azından bir araya gelme ve muhabbet etme imkânımız oluyor.Bu açıdan ben bu iftarları önemsiyorum.

BU AKSARAY VE TÜRKİYE BİZİM

Sonuçta her zaman söylediğimiz bir şey var. Bu şehir bizim bu Aksaray bizim bu Türkiye bizim başka bir şehir ve başka bir Türkiye’de yok. Biz bu Türkiye’de bu Aksaray’da yaşayacağız. Kim olursa olsun belki benim gibi düşünmeyebilir. Ama eğer ortak derdimiz ortak ülkülerimiz, ortak ideallerimiz varsa Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ise o zaman birbirimize katlanmasını bilmemiz lazım. Eğer birbirimize katlanmazsak yarın birileri gelir bizi hizaya sokar bunu açıkça söyleyeyim. Hizaya sokulmadan herkes olduğu gibi birbirine sahip çıkacak birbirine katlanacak birbirini sevecek.

HERKESİN ŞAPKASINI ÖNÜNE KOYUP DÜŞÜNMESİ LAZIM

Hizaya sokarlardan kastım şu Allah vermesin şöyle bakıyorsunuz etrafınıza dünya kaynıyor. Ben hala hafızamda canlandırırken zorlanıyorum. İnsanlara nasıl bir duygu veriliyor ki karşısındaki insanı insan olarak görmeyip hayvan dahi görerek o yapmış olduğu vahşi saldırılar, taşı alıp polisin kafasına vurmak, Molotofu polisi öldürmek için atmak nasıl bir duygu ? Biz nasıl böyle bir hale geldik? İnanın hala bunu anlamakta zorlanıyoruz. Aynı toprakların insanıyız aynı memleketin insanıyız böyle köklü ve kadim bir ülkenin insanlarıyız ama hangi duygu acaba bizi birbirimizi boğazlama noktasına getiriyor? Herkesin şapkasını önüne koyup düşünmesi gerekir.

SÖYLEMLERİMİZİ SEVGİ VE KARDEŞLİK ÜZERİNE
YAPMAMIZ LAZIM

Eğer biz çocuklarımız, yavrularımızı,gençlerimizi sevgi üzerine,merhamet üzerine kardeşlik duyguları üzerine yetiştirmezsek yarın inanın kendi gibi düşünmeyen insanları yok etmek için elinden gelen her şeyi yapar. Çünkü onun dünyasında o var bir başkasına tahammül etme gibi bir duygu yok. İnanın ben İstanbul’daki ve Türkiye’nin değişik illerindeki bu olayları izledikçe moralim bozuluyor ve üzüntüm çok büyük oluyor. Bu toprakları millet olarak hep beraber kazandık bu mücadeleyi hep beraber verdik. Uğurunda kanımızı döktüğümüz bayrağımız uğurunda canımızı verdiğimiz vatanımız her şeyini verdiğimiz ortak değerlerimiz olacak arkasından da birbirimizi boğazlamanın yollarına ve yöntemlerine başvuracağız acımasızlaşacağız birbirimizi acımazsız bir şekilde yok etmenin mücadelesini vereceğiz. Onun için millet olarak biraz daha düşünmemiz lazım. Söylemlerimizde sevgi kardeşlik üzerine söylem yapmamız lazım. Yoksa eğer kin ve nefret üzerine bir söylem kurarsak kin ve nefret üzerine politika izlersek inanın bu memleket ve bu şehir yaşanmaz hale gelir.

SİYASETTEKİ SEVİYEYİ VE İLKEYİ KORURSAK ŞEHİR
KAZANIR İNSANLAR KAZANIR

9 yıldır Allah nasip etti Belediye Başkanı olarak bu şehre hizmet etmenin gayretindeyiz. Şunu Allah için söylüyorum hiçbir zaman kavgadan yana olmadık. Hep şunu yaptık bu şehirde yaşayan insanların hepsi bizim kardeşimiz belki bizim gibi düşünmeyebilir olsun birbirimizi kucaklamamız lazım. Birbirimizi sevmemiz lazım birbirimize katlanmamız lazım. Geçmiş dönemde iki tane kendim seçim geçirdim onun dışında genel seçimlerde oldu hep şunu söyledim yarın birbirimizin yüzüne bakacağız. Bu mücadeleyi verirken birbirimizin yüzüne bakamayacak tarzda söylemler ve davranışlarla siyaset yapmayalım çünkü burası küçük bir şehir. Yani 200 bin nüfusu var ama sonuçta küçük. Aynı camiye gidiyoruz aynı meydanlarda yürüyoruz çocuklarımız aynı okullara gidiyor her an birbirimizle beraberiz. O açıdan siyaseti de hep seviyeli yapalım istedik. Siyaseti veya muhalefeti hiçbir zaman düşmanlık olarak değerlendirmedik. Muhalefet demek düşmanlık değildir? Dedik. Muhalefet demek ben senden daha iyi yaparımın mücadelesini vermek demek yoksa birini ötekileştirmek birbirine hunharca saldırmak veya birbirimizin o güzel üzerinde dokundurmayacağımız temel değerlerimizi inciterek bir yarış yapmak hiçbir zaman ne bu şehre ne bu ülkeye ne de insanlara fayda getirir. Onun için siyaseti de belli bir seviyede yapmamız lazım. Hamd olsun Aksaray’da biraz daha siyasetin seviyesi yükseldi. Yarışımızı ilkeli yapacağız belli ölçülerde yapacağız. Gerekirse eleştiririz ama yan yana geldiğimiz zamanda aynı masada oturabilmemiz lazım. Siyaset bu olması lazım. Bununda olması için meydanlarda sokaklarda siyasetteki bu ölçüyü ve ilkeyi korumamız lazım. Korursak şehir kazanır. İnsanlar kazanır bizden sonraki neslimize geleceğimize daha güzel bir Aksaray ve daha güzel bir ülke bırakmanın inşallah gayreti içinde oluruz diye düşünüyorum.
Ramazan ayının Türkiye’mizde ve dünyamızda iyiliklere, güzelliklere, sevgiye, barışa, huzura vesile olmasını diliyorum.”
Aksaray’da faaliyet gösteren cemiyetlerin başkanları ise yaptıkları kısa konuşmalarda şu görüşlere yer verdiler
Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti Başkanı Celil Acar “ 11 Ayın sultanı Ramazan ayında yine sizlerle birlikteyiz. Bu birlikteliğimiz sağlayan belediye başkanımıza Teşekkür ediyorum. Ramazan ayı rahmet ayı, bereket ayı insanların melekleştiği, ruhani duyguların daha da arttığı manevi duyguların daha da yoğunlaştığı bir ayın içerisindeyiz. Ben bu Ramazan ayının tüm medya mensuplarına hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ve şimdiden de önümüzdeki Ramazan bayramınızı tebrik ediyorum.”
68 Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Südemen “Ramazanınız mübarek olsun Allah tekrarına kavuştursun. Bizleri bu kutsi günlerde bir araya getiren Sayın Başkana teşekkür ediyorum. Önümüzdeki Ramazan bayramının da şimdiden mübarek olmasını temenni ediyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından Oldukça hoş ve samimi geçen bir ortamda Başkan Nevzat Palta basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

bir yorum

  1. güzel bir konuşma tebrikler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir