Ana Sayfa Dünya Mısır ‘da yapılan katliam kınandı.

Mısır ‘da yapılan katliam kınandı.

Aksaray Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Aksaray’da faaliyet gösteren 70 adet sivil toplum kuruluşu adına Mısır’da yaşanan darbe olayını ve katliamları kınadı.
Mısır’da öldürülen insanlar için Ulu cami önünde gıyabi cenaze namazı düzenlendi.
Cenaze Namazına Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Memur-Sen Aksaray Şube Başkanı Mahmut Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Mısır’da yaşanan olayların hiçbir zaman tasvip edilemeyeceğini belirten ve darbe de yaşanan vahşeti kınayan Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi “ Sivil toplum platformu olarak hakikaten anlamlı bir cenaze namazı kılındı ben burada bu organizeyi yapan arkadaşlarıma özellikle duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Tabii ki Mısır coğrafi olarak bizim topraklarımızdı uzun yıllar. Ecdadımızın hakikaten Osmanlının o güzel dönemlerinde bizim önem verdiğimiz kadim bir ülkeydi veya kadim bir bölgeydi. Dolayısıyla biz Mısırı hiçbir zaman kendimizden ayrı tutmamız Suriye’yi ayrı tutmamız mümkün değil. Hepsi akrabamızdır yakınlarımızdır. İnsan olarak birbirimizin kardeşiyiz.
Şimdi tabii ki Mısırda bir darbe oldu. Daha bir yıl önce vatandaşların halkın oylarıyla seçilen %50’nin üzerinde bir oy alan parti sonuçta iktidar oluyor. Cumhurbaşkanı seçiliyor. Bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde maalesef bunu demokrasi adına üzülerek söylüyorum. Halkın iradesine karşı çıkan bir zihniyet orada hiçbir zaman onaylamayacağımız hiçbir zaman tasvip etmeyeceğimiz bir askeri darbe ile Mursi’yi görevden aldılar hükümeti düşürdüler. Bunun hiçbir gerekçesi olmaz. Eğer demokratik bir ülkeysek eğer demokratik bir anlayışımız varsa demokratik yöntemlerle gelen insanları ancak halk demokratik yöntemlerle halk görevden alır. Veya görevde tutar. O açıdan bu darbenin onaylanacak hiçbir tarafı hiçbir gerekçesi yok bunu özellikle şahsım olarak kınıyorum ve orada birkaç gün içerisinde yapılan katliamlar var.50’nin üzerinde insanı maalesef şehit ettiler katlettiler dolayısıyla bu cenaze namazı da Müslüman kardeşlerimizin gıyabında kılınan bir cenaze namazı. O açıdan onlara da Allah rahmet eylesin diyorum.
Türkiye demokratik anlamda çok güzel yerlere geldi. Özellikle son 10-12 yıllık süreç içerisinde demokratik anlamda çok güzel aşamalar yaptık. İnsan hakları özgürlükler konusunda demokrasinin yerleşmesi noktasında güzel noktalara geldik. Bizde Allah’ın izniyle darbe söylemlerinin dahi konuşulması dahi şu anda çok şık değil. Yani o darbe özlemleri hep tarihte kalmıştır. Dolayısıyla geçmişte yapılan her darbenin sonucunda şöyle baktığınız zaman Türkiye onlarca yıl geriye gitmiş insan hakları özgürlükler bir takım değerlerin alaşağı edildiği bir yöntemdir darbe. O açıdan darbeyi hiçbir insanın hiçbir Türk vatandaşının onaylaması mümkün değil. İster bu Türkiye de olsun isterse bir başka ülkede olsun hangi ülkede olursa olsun inanacağımız şey insanların özgür iradesiyle kullanacağı oydur inanacağımız şey eğer demokratik olarak o insan oraya geldiyse istenmiyorsa demokratik olarak götürülmesidir. O açıdan ben Mısır’daki darbeyi açıkçası kınıyorum. Dua etmemiz lazım diye düşünüyorum. İnşallah orada kan dökülmesin kardeşkanı akmasın sonuçta oradaki insanların büyük bir kısmı Müslüman, Müslüman olmasa bile insan sonuçta öyle bakmamız lazım.
Hiçbir zaman bir canın ortadan kaldırılmasına öldürülmesine hiçbirimizin gönlü razı olmaz. Duamız odur ki oradaki bu süreç biraz daha tatlı bir şekilde devam eder. Mübarek Ramazan ayı içerisindeyiz. Ramazan sonuçta birliğin beraberliğin kardeşliğin hoşgörünün sevginin sabrın zirveye çıktığı bir noktadır. Hem ülkemizde inşallah huzur ve barış daha da güçlenir. Demokrasi güçlenir. Aynı zamanda da Mısır’da da ben inanıyorum ki bu süreci en az hasarla atlatıp tekrar bir uzlaşma sağlanır. İnsanların halkın seçtiği iradenin tekrar iş başına gelmesini temenni ediyorum. Tekrar ölenlere şehit olanlara Allah tan rahmet diliyorum. Bu organizeyi yapan arkadaşlarımıza da hakikaten güzel duyarlı bir davranış olduğu için teşekkür ediyorum.”

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

22 Yorum

 1. sadece kınamayla kalmayıp bu konuda bişeyler yapılmalıdır

 2. Neden Gezi bu kadar ilgi çekmedi de? Mısır ilgi çekiyor.. Sonumuz aynı olacak

 3. Kendi sorunumuzu çözüp başkalarının sorunlarına zaman ayırsak daha tutarlı olur bence.

 4. Biz Amerika yada Rusya değiliz bunun farkına varmamız gerek.

 5. Mısırdaki olaylara üzülmeyen insanlığını kaybetmiştir. Ancak gezi parkı olaylarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza üzülmeyen de hiç bir zaman insan olmamıştır.

 6. Yiğit Ali Demir

  Dili, dini, ırkı ne olursa olsun zulüm gören insanların her zaman yanında olmak gerekli.Tabii bu kendi milletimizi bırakıp başkalarıyla ilgilenmemiz anlamınada gelmiyor.

 7. Olmasaydı sonumuz böyle…

 8. Şimdi buraya ne yazsak az.

 9. Müslüman memleketlerin de oluyor nedense bu hep.Bu nasıl bir Müslümanlık ahlakıdır,anlamış değilim.Yazık..

 10. Arap baharı çokdan başladı. Umarım ülkemizede sıçramaz.

 11. kendi insanlarına sıkıp, mısırdaki olayları kınayanlara üzülüyorum..

 12. Kınamamak mümkünmü. Kınamak sadece kibarcası.

 13. bizide böyle bölmeye kalkcaklar inşallah bizim sonumuzda böyle olmaz

 14. adamın tipini kınıyorum haberi gördükçe :f

 15. aynen gezi parkı ön planda olmalı

 16. başkanımızı tebrik ediyorum.

 17. her zaman birlik ve beraberlik ön planda olmalı ama siyasetçilerede iyi malzeme çıkıyor arada bir içeriyi karıştırıyolarda millet siyaset yapabiliyo.

 18. böyle birlik beraberlik çok önemli tebrikler

 19. Sayın il başkanını tebrik ederim birlik ve beraberlik bizim için önemli

 20. Bu açıklamaların gösteriş için olduğunu düşünüyorum

 21. zalimin zulmü karşısında sesini çıkarmaktan çekinmeyen insanlara ve stk’lara ihtiyacımız var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir