Ana Sayfa Eğitim Küresel Ticaret Analizi Projesi eğitim programı tamamlandı

Küresel Ticaret Analizi Projesi eğitim programı tamamlandı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ), Ekonomi Bakanlığı ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile İstanbul’da gerçekleştirilen, kısa adı GTAP olan Küresel Ticaret Analizi Projesi eğitim programı tamamlandı. Programa, ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar ev sahipliği yaptı.

Eğitim programının Türkiye’de ilk kez düzenlediğini ve çalışmaya çok sayıda ülkeden yirmiyi aşkın uzman ve araştırmacının katıldığını söyleyen Rektör Acar, “Oldukça verimli geçen eğitim programı daha evvel ABD, Almanya, Danimarka ve İsviçre gibi ülkelerde düzenlenmişti. Söz konusu eğitim programının Türkiye’de ilk kez düzenlenmesi son derece memnuniyet vericidir” dedi. GTAP eğitim programında öğretilen modelin, ekonomi politikalarındaki, vergilerdeki ve gümrük tarifelerindeki değişmelerin ülke ekonomilerine yapacağı etkileri analiz etmeye yarayan bir model olduğunu söyleyen ASÜ Rektörü, modelin bölgesel ekonomik bütünleşmeler ve serbest ticaret anlaşmalarıyla ilgili görüşmelerin yanısıra Dünya Ticaret Örgütü ticaret müzakerelerinde kullanıldığını ifade etti.

– Rektör Acar’a Katkılarından Dolayı Plaket Verildi –

OECD, Dünya Bankası, FAO gibi uluslararası kuruluşlarda, çok sayıda ülkenin Ekonomi, Ticaret ve Tarım Bakanlıklarında ve Tarımsal Araştırma Enstitülerinde çalışan yüzlerce uzman ve araştırmacıya bu sayede eğitim verildiğini dile getiren Rektör Acar, “Ekonomi Bakanlığımızda çalışan çok sayıda uzman da bu eğitimi aldı. Eğitimler sayesinde Türkiye’nin araştırma yapma, proje üretme ve pazarlık kapasitesine katkı sağlanabilmektedir” dedi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar’a da programın düzenlemesine ve Ekonomi Bakanlığı uzmanlarının eğitimine sağladığı katkılardan dolayı plaket takdim edilirken, GTAP eğitim programının sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

bir yorum

  1. üniversitemizin bakanlık ve diğer üniversitelerle yürüttüğü bu ve bunun gibi projeleri destekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir