Ana Sayfa Haberler Karakucak Güreşi Aksaray’da Yapıldı

Karakucak Güreşi Aksaray’da Yapıldı

BAŞKAN NEVZAT PALTA “ATA SPORUMUZ GÜREŞİ DAHA DA GELENEKSEL HALE GETİRECEĞİZ”

Her yıl olduğu gibi bu yılda Güreş Ağası seçilen ve ağa kıyafetiyle başpehlivanlık finalistlerini ve seyircileri selamlayan Başkan Nevzat Palta, dereceye giren güreşçilere çeşitli hediyeler verdi.
Aksaray-Ihlara Kültür ve Turizm Festivali kapsamında Aksaray Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Geleneksel Aksaray Karakucak Güreşleri çok büyük ilgi gördü.

Aksaray Belediyesi öncülüğünde düzenlenen güreşler, TRT tarafından naklen yayınlanarak Aksaray tüm dünyaya tanıtıldı.
Kılıçaslan parkında düzenlenen 4. Geleneksel Aksaray Karakucak Güreşlerine Aksaray Vali Yardımcısı Armağan Önal, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Güreş Federasyonu Temsilcisi Bülent Odabaşı, Ak Parti İl Başkanı M. Fatih Yıldırıcı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Aksaray Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Arısoy, Dünya ve Avrupa Güreş Şampiyonu Rıza Kayaalp, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve çok sayıda davetli izledi. Güreşlere 10 kategoride toplam 171 sporcu katıldı.

Tüm kategorilerde hem yerel, hem de Türkiye’nin önde gelen pehlivanlarının er meydanına çıktığı güreşleri, çok sayıda vatandaş da büyük bir heyecanla takip etti. TRT tarafından canlı olarak yayınlan güreşlerde Belediye Başkanı Nevzat Palta, yaptığı konuşma ile Aksaray’ı canlı yayında anlattı. Güreş Ağası seçilen ve ağa kıyafetiyle başpehlivanlık finalistleriyle seyircileri selamlayan Nevzat Palta, dereceye giren güreşçilere çeşitli hediyeler verdi.
TRT Canlı yayınında yapılan yorumlarda, Aksaray Karakucak Güreşleri’nin şimdiden ülkenin önde gelen organizasyonları arasında yer aldığı vurgulandı.

Belediye Başkanı Nevzat Palta, burada yaptığı konuşmada, Karakucak güreşlerini düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyledi.

Dünya ve Avrupa güreş şampiyonu Rıza Kayaalp’in programa katılması için etkinlikleri bir hafta uzattıklarını aktaran Nevzat Palta, kendisinin burada bulunmasından dolayı mutluluklar duyduğunu belirtti. Başkan Nevzat Palta, Aksaray’da ata sporu güreşin geleneksel hale getirmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Bunun bu hale gelmesinde Rıza Kayaalp’ın oldukça önemi vardır. Bunun için kendisine teşekkür ediyorum. Bizlerde inşallah bu geleneği yavaş yavaş büyüteceğiz. Bu anlamda Üniversite, dostlar ve güreşe gönül vermiş kimselerinde görüşlerini önemsiyoruz. Söyle baktığımız zaman hem Allah’ın Resulü bunu tavsiye etmiş hem de, bizim milletimize de baktığımızda, Rıza Kayaalp gibi dünyayı titreten insanlar gelip geçmiştir. Bizler bu anlamda güreşi tavsiye ediyoruz. İnşallah bu arkadaşlarımızdan daha büyük başarılar bekliyorum.” dedi.
4.Aksaray Geleneksel Karakucak Güreşlerinde, başpehlivan Belediye Başkanı Nevzat Palta adına güreşen Erzurum’dan Savaş Yıldırım oldu

Kılıçaslan Parkı’nda düzenlenen güreş müsabakalarında, 10 kategoride 171 sporcu katıldı. Güreşte, 55 kiloda Ankara’dan Durali Koçak, 46 kiloda Aksaray’dan İsmail Şimşek, 50 kiloda Kahramanmaraş’tan Utku Doğan, 55 kiloda Osmaniye’den Gökhan Zorba, 60 kiloda Niğde’den Burhan Altıntaş, 66 kiloda Aksaray’dan Ali Şişik, 74 kiloda Kahramanmaraş’tan Nuri Temur, 84 kiloda Erzurum’dan Celal Dağlı ve 96 kiloda Yozgat’tan Yusuf Köse birinci oldu.
Erzurum’dan Savaş Yıldırım başpehlivan olurken, İstanbul’dan Aydın Polatçı ikinci, Erzurum’dan Sait Bingöl ise 3. oldu. Karşılaşmalarından ardından, Belediye Başkanı Palta ve diğer protokol üyeleri tarafından dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları verildi.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

5 Yorum

  1. Kıran kırana geçen bir etkinlikti. İzlemesi de bir o kadar keyifliydi.

  2. Bülent Yüksel

    Gerçektende izlemekten zevk aldığım şeylerden birtanesi, resimle sayesinde canlı izlemiş kadar oldum

  3. ata sporumuza destek verilmesi çok güzel tebrikler

  4. keşke zamanım olsaydı da gidebilseydim. böyle aktiviteleri kaçırmamak lazım. neticede ata sporumuzdur.

  5. güzel bir aktivite orada güzel zamanlar geçirildi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir