Ana Sayfa Etkinlikler Gaziler Günü Aksaray’da Kutlandı

Gaziler Günü Aksaray’da Kutlandı

tören (8)Gaziler Günü Aksaray’da kutlandı. Hükümet Meydanında düzenlenen törende Vali Vekili Kubilay Ant, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Garnizon Komutanı Albay Mehmet Aytekin, Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Dağ Atatürk Anıtına çelenk koydu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kıbrıs Gazisi Veysel Özdoğan yaptı.

Özdoğan konuşmasında, Gazilerin Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan temsilcileri olduğunu belirterek, gazilerin, şehitlerle birlikte Cumhuriyetin teminatı ve temel taşları olduğunu söyledi.

Vali Vekili Kubilay Ant törende yaptığı konuşmasında, 19 Eylül’ün ‘Gaziler Günü’ olarak kutlanmasında sadece Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatür’ün değil, ondan önce mücadele eden bütün şehitlerin ve gazilerin şahsında da kutlandığını söyledi.

23 Ağustos – 13 Eylül 1921 tarihlerinde yapılan Sakarya Muhaberesinin Türk Ordusunun galibiyeti ile noktalanmasının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi bu zorlu mücadelenin kumandanı olan ve İstiklal Savaşı’nın da lideri olan Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanını vermiştir. Bugün sembolik olarak 19 Eylül tarihi baz alınıp kutlanmasında bu olay vardır. Ama hiç şüphesiz burada sadece Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk değil, ondan önce Türk Devleti’nin birliğini ve halkımızın dirliği için mücadele etmiş bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin de şahsında bugün kutlanmaktadır” diye konuştu.

Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Dağ ise konuşmasında, 19 Eylül Gaziler Gününün 92. Kutladıklarını söyledi.

Her milletin kutsal saydığı değerler iolduğunu, Türk milletininde din, vatan, bayrak gibi çok önemli değerleri bulunduğunu belirten Dağ, ‘Bizim bu değerlerimiz aynı vatan toprağını paylaşan, insanları kardeş yapan değerlerdir.’dedi.

Konuşmaların ardından Gaziler Günü nedeniyle şiirler okundu. Törene katılan gaziler ve yakınları daha sonra Valilik Makamının ziyaret etti. Vali Vekili Kubilay Ant gazilere şükranlarını ileterek her zaman yanlarında olduklarını söyledi.

Vali Vekili Kubilay Ant, Belediye Başkanı Nevzat Palta ve törene katılan gaziler ve yakınları daha sonra Aksaray Şehitliğini ziyaret etti. Burada okunan Kuranı Kerim’in ardından dua yapıldı. Aksaray Valiliği ev sahipliğinde gaziler onuruna verilen yemek ile törenler sona erdi.

19 Eylül Gazilere günü kutlama etkinliklerine kamu kurumları idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

2 Yorum

  1. Gazilerimiz canımın kanımız. Hepsinin Gaziler Gününü Yürekten Kutluyorum..

  2. Yazılacak bir yorum yok zaten. Aşağıda Tolga arkadaşımızın yazdığı gibi gaziler gününü kutlarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir