Ana Sayfa Haberler Engelilerin mutlu yaşadığı engelsiz bir kent’e dönüştürmeliyiz

Engelilerin mutlu yaşadığı engelsiz bir kent’e dönüştürmeliyiz

dogan kosar aksarayAksaray’ın yaşanabilir, kişilikli bir kent olmasını istiyorsak engellilerin engelsiz yaşadığı bir kente dönüştürmeliyiz. Engelliler engelli olmaktan çok, engellenen olmaktan şikâyetçidir. Çünkü kentler erişime uygun değiller. Erişebilirlik meselesi kaldırım yüksekliğinden çok bir zihniyet meselesidir. Erişebilirlik, engelli bireylerin değil tüm Aksaray’lıların sorunudur. Engellilerin bir kısmına tekerlekli sandalyeye MAHKÛM diyenlere engelliler, madem mahkumsak suçumuz ne diye soruyorlar. Bunu Aksaray’lılara anlatmalıyız.

Engelsiz bir kent yaratmanın temel koşulu, Aksaray’daki yoksullukla mücadele etmektir. Fakir babası, yoksullukla mücadele etmeyi öğrenmiş Aksaray’lıya ve Aksaray Belediyesine ihtiyacımız vardır. Yoksulluk sakatlığın anasıdır. Sakatlıkta yoksulluğun acılı çocuğudur. Yoksul insan cahil kalmakta, cahil kalan da her türlü aldatmacaya açık hale gelmektedir. Hatta, kendisini yoksul bırakan ve aldatanları kurtarıcısı gibi görebilmektedir. Yoksullukla sakatlık aynı kaderin parçası haline gelmektedir. Aksaray’da akraba evliliği yaygındır. Akraba evliliği yapanlar mal bölünmesin diye akraba evliliği yapıp sakatlığın kaynaklarından birini oluşturmaktadır.

Engelliler sadaka istemiyorlar. Hak temelli eşit yaşam koşulu istiyorlar. Aksaray’da yaşayan engelsiz bireyler kendilerine neyi layık görüyorlarsa engellilere de aynısını layık görmeyi öğrenmelidir.
Engelliler Aksaraylıdan sevilmeyi beklemektedir. Dilediğin hareketleri yapabilecek uzuvlara değil, sadece seven bir yüreğe sahip olmayı keşfetmektir yaşam sevgisi. Unutmayalım ki her insan bir engelli adayıdır. Her an her birimiz engelsiz iken engelli hale gelebiliriz. Yine unutmayalım ki Dünya kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir. Engelliler onlarla birlikte gülmemizi istiyorlar, onlar için ağlamamızı değil. Her bir Aksaray’lı gördüğü eksik ve yanlışın düzeltilmesi için emek harcamalı bir şeyler yapmalıdır. Engellilerin mücadele iradesine katkı sunmalıdır. Bu mücadele birlikteliğini sağlarsak başarı kesindir.
ÇÜNKÜ İRADE ENGEL TANIMAZ.

Engelsiz Aksaray, Engelsiz Türkiye, Engelsiz dünya için Yoksulluğa, haksızlıklara, hukuksuzluklara karşı sesimizi yükseltelim. Birlikte mücadele ederek Aksaray’ı engellilerin mutlu yaşadığı engelsiz bir kente dönüştürelim. Tüm hemşehrilerime saygılar sunuyorum.

CHP AKSARAY BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
DOĞAN KOŞAR

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

8 Yorum

 1. engelliler için bir engelde biz olmayalım
  engellilere destek olalım

 2. Şükrü Gökaltın

  gazetede şükrü ve arkadaşları

 3. engelliler topluma entegre edilmeli, onlara saygı ve sevgi duyulmalıdır. unutmayın, yarın ne olacağımızın hiçbir garantisi yok.

 4. engellerin kaldırılması engellilerinde daha iyi bir hayat sürmesi için iyi bir çalışma.

 5. Engelli arkadaşlarımızın sosyal hayata daha fazla katılacakları projeler çoğaltılmalı ve bu sorumlulukları hep beraber paylaşmalıyız.

 6. Adayımız güzel söylemiş, bunlar kim gelirse gelsin ne olursa olsun olması gereken şeyler..

 7. Tabiki engelli arkadaslarımızı hayattan soğtmamak gerekir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir