Ana Sayfa Tarım Drenaj Projeleri değerlendirme toplantısı

Drenaj Projeleri değerlendirme toplantısı

Drenaj Projeleri  (1)Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Tarla İçi Drenaj Projelerinin Etüt, Planlama ve Projelerinin Uygulanması Çalışması” ile ilgili olarak uygulamada birliğin sağlanması amacıyla, Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğünde çalışan proje elemanları ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden proje kapsamında görevlendirilen teknik personellerin katılımı ile düzenlenen değerlendirme toplantısı başladı.

23 Eylül-04 Ekim 2013 tarihleri arasında, Aksaray İli Güzelyurt İlçesinde bulunan Ihlara Termal Otel’de gerçekleştirilen organizasyona Bakanlığımız Arazi Islahı ve Sulama Sistemleri Daire Başkanlığından 10, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinden 31 personel olmak üzere toplam 41 kişi katılıyor.
Organizasyonun açılışına Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek, Arazi Islahı ve Sulama Sistemleri Daire Başkanı Ümit Bingöl, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof.Dr. Yıldırım Kumova, Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, İl Müdür Yardımcısı Doğan İpek, Tarımsal Altyapı ve Arazi Değerlendirme Şube Müdürü Bayram Açıkgöz ile teknik personeller katıldı.

Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürü Gürsel Küsek; 1950’li yıllardan günümüze, ülkemizdeki toprak ve su politikaları hakkında genel bilgiler vererek başladığı konuşmasını, modern dünyada yapılan drenaj çalışmaları hakkında verdiği örneklerle sürdürdü.Toprak ve suyun bir ülkenin sahip olduğu en değerli unsurların başında geldiğini vurgulayan Küsek, “Çocuklarımıza güvenli bir gelecek bırakabilmek için ülkemizde varolan toprak ve su varlığını en iyi şekilde korumamız başlıca görevimiz olmalıdır” dedi.
Drenaj Projeleri  (2)

Aksaray Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun ise “Bu organizasyonun İlimizde düzenlenmiş olmasından dolayı başta Sayın Genel Müdürümüz olmak üzere tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.İlimizin tarımsal durumu hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.İlimizde toplam 420.000 hektar arazide tarım yapılmaktadır.İlimiz ülkemizin en kurak bölgelerinden olan Orta Anadolu’da yer almasından dolayı yıllık yağış miktarı çok düşüktür.Ve bu sebeple İlimizde yapılan tarımın büyük bir kısmı kuru tarım şeklindedir.Tarım hububat ağırlıklı olup son yıllarda yağlık ayçiçeği,çerezlik kabak çekirdeği ve patates gibi ürünlerin ekimi de önemli oranda artmıştır.İlimizde az miktarda da olsa yapılan sulu tarımda tamamen yer altı suyu kullanılmaktadır.İlimizin KOP (Konya Ovası Projesi) kapsamına alınmasından dolayı sulama konusunda daha ileri seviyelere gelmesini ümit ediyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof.Dr. Yıldırım Kumova’nın hazırladığı sunuma geçildi.
Yaklaşık on gün sürecek olan değerlendirme toplantısı sonunda Ülkemizde yürütülen tarla İçi drenaj projelerinde koordinasyon halinde çalışılarak uygulama birlikteliği sağlanması ve böylelikle projelerden en yüksek oranda verim alınması hedefleniyor.

 

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

2 Yorum

  1. Cok önemli bir calisma bununla birlikte daha tasarruflu ve planli sekilde sulama yapilabilecek.

  2. toprak candır, bilinçli kullanıılırsa sizi bir iş adamından daha fazla zengin hale getirebilir,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir