Ana Sayfa Tarım Çiftçilere 104 damızlık koç dağıtıldı

Çiftçilere 104 damızlık koç dağıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aksaray İl Özel İdaresi ve Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından “Hayvancılığı Geliştirme Projesi” kapsamında satın alınan damızlık koçların dağıtım töreni yapıldı.

İlimizde, ıslah yoluyla yüksek verimli sürülerin elde edilmesi ve sürülerde oluşan kan yakınlığının giderilmesi amacıyla satın alınan 104 adet damızlık koç törenle hak sahiplerine teslim edildi.

Dağıtımı yapılan damızlık koçların 69 tanesi Aksaray İl Özel İdaresi tarafından, 28 tanesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ve 7 tanesi ise Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından satın alındı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde yapılan dağıtım törenine Aksaray Vali Yardımcısı Fikret ZAMAN, Aksaray Garnizon Komutanı Mehmet AYTEKİN, Aksaray Milletvekili İlknur İNCEÖZ, , İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami ZABUN, Ak Parti İl Başkanı Fatih YILDIRICI, Aksaray Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut AKTÜRK, Aksaray Tarım Platformu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Yardımcısı Fikret ZAMAN yaptığı konuşmada; Aksaray’da tarım ve hayvancılığın son yıllarda çok büyük gelişmeler gösterdiğini belirtti.
Aksaray Milletvekili İlknur İNCEÖZ ise; İlimizde hayvancılığın geliştirilmesi için bu tür destekleme faaliyetlerine devam edeceklerini ve hükümet olarak işbaşına geldikleri 2002 yılından bu yana hayvancılığa yaptıkları desteklemelerin her yıl artarak devam ettiğini söyledi.

İl Müdürümüz Bestami ZABUN da; ”Ülkemizde 2002 yılında küçükbaş hayvan sayısı 32 milyon adet iken 2013 yılında bu sayı 36 milyona yükselmiştir. Yine 2002 yılında koyun süt verimi koyun başına yıllık 48 litre iken bugün bu rakam 77 litreye çıkmıştır. Çiftçilerimize verilen 6,6 milyar TL destek içerisinde hayvancılığın payı 2 milyar TL civarındadır. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere son yıllarda hayvancılık desteklemeleri önemli ölçüde artış göstermiş ve İlimizde bu desteklemelerden payını almıştır. Ve bundan sonra da almaya devam edecektir.”dedi.

Aksaray Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut AKTÜRK de; “Koçların alınmasına katkı sağlayan kurumlarımıza teşekkür ediyor ve koçların tüm üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kura çekimi yapılarak damızlık koçlar hak sahiplerine teslim edildi ve tören sona erdi.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

6 Yorum

  1. Gün geçtikçe kurban bayramlarında sıkıntı yaşamayacağımız garantileniyor valla.

  2. Güzel bir girişim olmuş.Bize de başarılar dilemek düşer.

  3. Köylü milletin efendisidir. Bu şekilde yardımlar her zaman yararına olmuştur başkanların.

  4. Yiğit Ali Demir

    Bu tür etkinlikler ülkemizdeki hayvancılığın gelişmesinde büyük rol oynayacaktır.Umarım devamı gelir ve ülkemiz hayvancılık-tarım alanında eski şehvetine kavuşur

  5. keşke, heryerde bu tarz girişimler yapılsa da ülkemizde ki hayvancılık ve tarım sektörü tekrardan eski haline gelse…

  6. Hadi hayırlı olsun ….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir