Ana Sayfa Haberler Canlı Hayvan Ticaretinde Yeni Dönem

Canlı Hayvan Ticaretinde Yeni Dönem

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından ilimiz sınırları içerisinde canlı hayvan ticareti ile uğraşan esnaflarımıza yönelik olarak eğitim programı düzenlendi.

Aksaray Kültür Merkezinde gerçekleştirilen ve Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’nün organize ettiği programa; Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, İl Jandarma Alay Komutanlığından Yüzbaşı Ali Eken, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Hamit Özkök, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Kasaplar ve Besiciler Odası Başkanı Kani Yerli, İl Müdür Yardımcımız Mustafa Özateş, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürümüz Muammer Akdoğan ve teknik personelleri ile canlı hayvan ticareti yapan yaklaşık 200 esnafımız katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, “1 Ocak 2014 tarihi itibariyle “Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı Ve Korunması Yönetmeliği’nin yürürlüğe gireceğini ve bu yönetmelik gereği; hayvanlara refakat eden bakıcılar ve nakil araçlarının sürücülerinin yeterlilik belgesine sahip olmaları gerektiğini belirterek, ayrıca hayvan nakli yapanların yetki belgesi, hayvan naklinde kullanılan araçlarında onay belgesinin olması gerektiğini söyledi. 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren söz konusu belgelere sahip olmayan kişilerin kesinlikle bir yerden bir yere hayvan nakli yapamayacaklarını vurgulayan Zabun; burada verilecek eğitim sonunda sınav yapılacak ve başarılı olanlara yeterlilik belgesi verilecektir.” dedi.

İl Jandarma Alay Komutanlığında görevli Yüzbaşı Ali Eken, yaklaşan kurban bayramı dolayısıyla artan canlı hayvan hırsızlık olaylarının önlenebilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdi ve esnaflarımızın şüpheli gördükleri her türlü durumu hemen 156 Jandarma İmdat hattına bildirmelerini istedi.

Daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi teknik personelleri tarafından hazırlanan eğitim sunumlarına geçildi.

Sunumların ardından katılımcılara test usulü sınav kâğıtları dağıtıldı ve 30 dakika içinde soruları cevaplamaları istendi. Sınavda başarılı olanlara “Canlı Hayvan Ticareti Yapan Satıcıların Çalışma ve Denetlenmesi İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’’ e istinaden “Çalışma İzin Belgesi” verilecek.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

7 Yorum

  1. umarım hayırlı olur.

  2. çok iyi bir düşünce olmuş inşallah hayırlara vesile olur

  3. hayırlısı olsun

  4. gerekli bir düzenlemeydi.. ilgi alaka da güzel gözüküyor..

  5. güzel bir düşünce ve güzel sonuçlu bir proje,bence yerinde bir karar oldu

  6. salonun dolu olması dikkatimi çekti. ilgi görüyor olması sağlıklı sonuçlar verecektir illa ki.

  7. eğitimli bir şekilde beslenmesi verimlilik açısındanda iyi bir sonuç doğurur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir