Ana Sayfa Haberler Başkan PALTA Zabıtalarla Toplantı Yaptı

Başkan PALTA Zabıtalarla Toplantı Yaptı

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 187. Yıldönümü nedeniyle Meclis salonunda zabıta personeli ile toplantı yaptı.

Zabıta personelinin 187.Yıldönümünü kutlayan Başkan Nevzat Palta, zabıtaların kılık kıyafeti ve davranışlarıyla belediyeyi temsil ettiğine dikkat çekerek şunları söyledi “ Zabıta önemli. Sonuçta vatandaşla belediye arasında diyalogu sağlayan aradaki ilişkiyi kuran görevi icabı toplumla her an yüz yüze olan bir kuruluştur. Burada zabıtanın toplumdaki imajı önemli. O açıdan zabıtanın iyi eğitim alması lazım.

Benim dönemimde 50 civarında zabıta ve itfaiye personeli aldık. Bu zabıta ve itfaiye teşkilatının gençleşmesi anlamında ciddi bir rakam. Gençlerle tecrübeli arkadaşların bu süreç içinde birbirlerine manevi destek olmaları gerekiyor.
Zabıta genelde dışarıda görev yapıyor bende zaman zaman görüyorum sizlerin oradaki yürüyüşünüzden, bakışınıza kadar şu resmi elbise üzerinizde olduğu sürece üzerinizde büyük bir yük var onu söyleyeyim. Yani siz eliniz cebinizde gezemezsiniz ağzınızda sigara ile gezemezsiniz Resmi kıyafetle olduğunuz sürece vatandaşın gözünde birebir belediyenin dışarıdaki temsilcilerisiniz. O açıdan çok dikkat edeceksiniz.

Tabi görev icabı işyerlerini, Pazar yerlerini denetliyorsunuz gıdadan, fırından pastanesine kadar her türlü işyerini denetleme yetkiniz var. Bunları yaparken de kanunun sizlere vermiş olduğu yetkiler var. O yetkiler çerçevesinde bu denetimler yapılacak. Ama sizin davranış biçiminiz çok önemli bunu özellikle vurguluyorum. Sizin yapacağınız bir hata bir yanlışlık direk olarak belediye başkanını etkiler. Belediye bile demezler belediye başkanı derler. Böyle bir algı var toplumda o açıdan bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.
Kendinizi yenilmeniz gerekiyor. Sonuçta iki günü eşit olan ziyandadır. Diyor Peygamberimiz. Bu şu demek eğer bugün dünden daha iyi değilseniz ziyandasınız yani zarardasınız Yarında bugünden daha iyi olacaksınız. Bunun içinde kendinizi yetiştirmeniz lazım. Bir kere iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız lazım. Zabıta kendi görev ve yetkilerini çok iyi bilecek. Bir insan yaptığı işi en iyi şekilde bilecek. Körü körüne imza atmayacaksınız. Bizim burada yetkimiz ve belediyenin yetkisi ne kadar dır? bunları mutlaka bilmeniz lazım. Denetim kriterlerini çok iyi bilmeniz lazım. Biz burada vatandaşa zulüm yapmak için değil vatandaşın işini kolaylaştırmak için varız. Bize kanunun vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde görevimizi yapmış olacağız. Herkes kendi kafasına göre zabıta kanunu çıkartmayacak. Zabıta bir yere gittiği zaman bilecek ki ben yetkim şu. Ben bu yetki çerçevesinde şunları yaparım diyecek. Bunları bilmesi lazım onun içinde kanunları okuyacaksınız Güncel olayları takip edeceksiniz. Mevzuatı daha iyi bileceksiniz. Bunu yaparsanız daha başarılı olursunuz. Belediyenin imajını daha iyi artırırsınız. O açıdan özellikle dikkat edin. Benim zabıtam tertemiz pırıl pırıl olacak Giyim kuşamınıza dikkat edeceksiniz değişik elbiseleriniz olacak. Dışarı çıktığınız zaman pırıl pırıl olacaksınız. Bir kere kendisine saygısı olmayanın bir başkasına saygısı olmaz. Dışarıda gezerken pırıl pırıl olacaksınız giyimi kuşamı hareket ve davranışlarıyla yaşam biçimiyle elbisesi ve ayakkabısı ile tertemiz pırıl pırıl olacaksınız”

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

5 Yorum

  1. Belediye başkanımızın bu ziyaretleri insanlara moral veriyor. Tebrik ediyorum kendisini.

  2. Ziyaretlere devam 🙂

  3. Şehir böyle yönetilir işte

  4. abi iyi güzel de ne konuşuyorsunuz siz bu toplantılarda? sokakta her yerde işportacıdan geçilmiyor. vergisi ödeyen esnaf ise mağdur oluyor.

  5. memurlarımıza morel vermek için güzel bir çalışma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir