Ana Sayfa Haberler Azmi Milli Fabrikası Restore çalışmaları devam ediyor

Azmi Milli Fabrikası Restore çalışmaları devam ediyor

11. Ay gibi Allah’tan bir mani olmazsa Azmi Milli’nin tamamının restorasyonu bitmiş ve müzeye hazır bir şekilde bize teslim edilmiş olacak.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Doç Dr. Osman Dülgerler ile birlikte restoresi devam eden tarihi Azmi milli fabrikasında yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek son durum hakkında bilgi verdi.
Başkan Nevzat Palta açıklamasında şunları söyledi “ Azmi, milli un fabrikası hem Aksaray’ımız için hem de Türkiye’miz için önemli bir değer. Bunun kuruluşu ile ilgili alınan kararlar 1920’li yıllarda o zamanın hükümeti tarafından Atatürk’ün talimatı ile kurulmuş bir fabrika. Tabii ki orada yine dönemin milletvekili olan Allah rahmet eylesin Vehbi Çorakçı Aksaray milletvekili o süreçte Atatürk mecliste yaptığı bir konuşma da hem hükümetin hem de ordunun ihtiyacının olduğundan bahseder. Vehbi beyde tabii ki imkânı olan bir insan paşam der ben hem ikinci ordunun ihtiyaçlarını karşılayıp hem de hükümet bütçesine katkıda bulunayım der. Böyle bir taahhütte bulunur. Bu toplantıda Vehbi çorakçının Vehbi beyin böyle bir şey söylemesi güzel bir sinerji yaratır. Alkışlarla karşılanır daha sonra Atatürk derki sizin bir ihtiyacını var mı?. Bir isteğiniz var mı? Der. Orada Vehbi beyin söylediği paşam Aksaray’ın vilayet olmasını istiyorum. Aynı zamanda “Aksaray’a birde un fabrikası kurulmasını istiyorum”. Der o gün orada hem vilayetlik kararı alınır hem de bir un fabrikasının kurulmasının kararı alınır. Yani bunun tarihi özet olarak hakikaten çok önemli bir olgularla oluşan tarihi bir değeri var.
Daha sonra Vehbi beyin Aksaray’a gelmesi. Köy köy kasaba kasaba gezmesi. 0luşturulan bir şirket işte Aksaray belediyesi Aksaray vilayeti özel idaresi Sümerbank ziraat bankası ve halkın iştiraki ile halkın 250 milyarlık bir sermaye ile bu fabrika kurulur. Bundan dolayı da milletin azmi ile kurulduğu için ismi de azmi milli Türk anonim şirketi olarak tarihe geçer. Böyle muhteşem bir tarihi var. Uzun yıllar hizmet etmiş. Gerçekten ilaveler olmuş zaman zaman güçleri artırılmış.
1960lı yıllardan sonra yine değişiklik olmuş ama şu anda gördüğünüz gibi fabrika orijinal bir fabrika. Türkiye de ben açıkça söyleyeyim. Evet, sanayi müzesi olarak kullanılan fabrikalar var ama çalışır vaziyette böyle bir değer yok Türkiye de. O açıdan bunu biz Aksaray’ın değeri olarak bakıyoruz ama aynı zamanda da tük iye’nin değerli olarak bunu paylaşacağız. Bunu bittiği zamanda inşallah bilim ve sanayi müzesi olarak vatandaşlarımıza yurttaşlarımıza inşallah bu imkânı sunmuş olacağız diyorum.
Şu anda çalışmalar devam ediyor. Restorasyon çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Fabrikanın orijinal haline fazla dokunmadan tabii ki sıvalarıyla ilgili diğer şeylerle ilgili pencereleri değişecek şu anda alınan karar çerçevesinde. İnşallah bu senenin sonuna doğru bizlere verilen taahhüdü söylüyorum. 11. Ay gibi Allah’tan bir mani olmazsa tamamını restorasyonu bitmiş bir şekilde müzeye hazır bir şekilde tamamlanmış bize teslim edilmiş olacak. Belki şu anda sessiz gidiyoruz. Yani vatandaşın dahi haberi yok. Bir tarihi ortaya çıkarıyoruz. Bir tarihi ayağa kaldırıyoruz. O açıdan bunu zaman zaman inşallah kamuoyuyla paylaşacağız. Ben burada emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Şu anda çalışan ilgili firmada büyük gayret ve titizlik gösteriyor. İnşallah bittiği zamanda Aksaray’ımızı bununla taçlandırmış olacağız diye düşünüyorum. Tabii ki bu projenin devamı da var. onu sonra değerlendireceğiz. Sadece orijinal fabrikanın restorasyonu ile beraber birde bizim burada otoparklarımız çay bahçelerimiz meydan düzenlemeleri var. Onu bilahare değerlendireceğiz Aksaray’ımıza hayırlı uğurlu olsun”

“AZMİ MİLLİ TÜRKİYE’YE SİMGESEL BİR DEĞER KATMIŞ OLACAK”

Doç Dr. Osman Dülgerler ise konuyla ilgili şunları söyledi “Şimdi bu 1926 yılında Aksaray özel teşebbüsünün girişimi ile yapılmış olan ve Türkiye’nin ilk milli sermayesi ile kurulmuş olan bir şirket. Bunun yapmış olduğu bir fabrika özellikle Almanlara yaptırılmış. Dolayısıyla yıllarca yaklaşık 2000li yıllara kadar hizmet görmüş ama teknolojisi eskidiği için bırakılmış durumda.
Tabii ki belediyemiz bu binayı ele aldıktan sonra son dönemde özellikle bizim 1990lı yıllardan itibaren sanayi veya endüstri mirasını koruma kapsamında bina tescillenilmiş ve koruma altına alınmış tabii ki bu koruma içerisine alınması sebebiylede bizim bu işe baktığımız zaman Türkiye de her şeyiyle çalışabilir bir haldeki tek fabrikaydı. Diğer fabrikalara baktığımızda çoğu kapatılmıştı. İçerisindeki makineleri vesaire sökülmüştü ama azmi milli Aksaray da bulunan azmi milli un fabrikasının makineleri her şeyi çalışır durumdaydı. Sadece ufak tefek şeyler yerlerinden sökülmüştü. Sayın başkanımızın da bizden istemiş olduğu bir istek üzerine biz öncelikle makinelerin temizliğini yaptık. Ondan sonra kontrol ettik sonuçta bütün fabrikanın sisteminin çalışır halde olduğunu gördük nitekim de çalıştırdık. Tabii ki binanın kendiside yıpranmıştı. Tepeden su alıyordu. Duvarlarda sıva dökülmeleri vardı. Bazı yerlerde riskli ahşaplarda kurtlanmalarda bölünmeler olmuş camlar kırılmış doğramaların bir kısmı hasar görmüştü.
Tabii ki belediyemiz bunu bir mimar gurubuna havale ederek buranın restore röleve projelerini yaptırıldı ve sonuçta da şu anda uygulama aşamasındayız. Tabii ki uygulamada orijinale el sürmeden çünkü bu fabrika artık tekrar hayata geçirilmesi söz konusu değil. Çalışır vaziyette ama bir endüstri mirası bir sanayi müzesi olarak kullanılacağı için fabrikayı çalışır hale getireceğiz ve burası bir Aksaray’ımızın müzesi olacak. Türkiye ye simgesel bir değer katmış olacak. Bu amaçla da şu anda restorasyon belirli bir aşamaya geldi. Herhalde şu anda temizlikler bitmek üzere bundan sonra da son aşama tamamlanıp inşallah hizmete açılacak.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

2 Yorum

  1. Başkanımıza teşekkürler, Aksarayımıza hayırlı ve uğurlu olsun. Böyle eserlere ihtiyacımız var.

  2. eski halini bozmadan güzel bir restore olur inş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir