Ana Sayfa Haberler Aratol Doğalgaza kavuşuyor.

Aratol Doğalgaza kavuşuyor.

Aratol’da Doğalgazın temeli atıldı Hedef; Bayramdan 15-20 gün sonra gazı Aratola vererek vatandaşları modern enerji ile buluşturmak

#Aksaray Belediyesi, Aratol mahallesine doğalgaz verilmesi konusunda yaptığı çalışmaları mutlu sonla noktaladı.
Aksaray’ın yeni mahallesi olan Aratol’da Doğalgaz temel atma töreni düzenlendi. Törene Aksaray belediye Başkanı Nevzat Palta, AKGAZ Genel Müdürü Murat Küçükkaptan, belediye meclis üyeleri ve yüzlerce vatandaş katıldı.
Aksaray belediye Başkanı Nevzat Palta Aratolda hayal bile edilemeyecek projelere imza attıklarını belirterek hem kanalizasyon hem de doğalgaz hizmeti getirdiklerini kaydetti.
Başkan Nevzat Palta Aratol halkına hitaben yaptığı konuşmada şunları söyledi
“ Bu mübarek Ramazan gününde inşallah hayırlı bir işin başlangıcını yapacağız. Biraz acele ettik ama doğalgazımızın kısmen bir başlangıcını yapalım dedik. Sabah karar verdik. Hemen başlangıcını yapacağız. O açıdan burada Aratol’lu hemşerilerime özellikle burada olmayan hemşerilerimize tek tek bunu anlatsınlar istiyorum.
Şimdi hayal bile edilemezdi. Bakın bunu özellikle söyleyeyim. Aratol şu anda yapılması gereken bütün hizmetleri inşallah bir bir almaya başlıyor. Biz buraya söz verdiğimizde demiştik ki Allah nasip ederse buranın kanalizasyonunu halledeceğiz dedik. 3-4 yıldır uğraşıyoruz fakat dostlar çok zor. Buranın zemini hakikaten çok sıkıntılı tabiri caiz ise iğne ile kuyu kazıyoruz. Şu anda 15 kilometrenin üzerinde 20 kilometreye yakın bir kanalizasyon yaptık. Yine devam edecek ekiplerimiz ama biraz daha hızlı gidelim diye çünkü böyle zor şartlarda ekibimiz zorlandı biz normalde bunu 3-4 yıl içerisinde belki en az 5 katı başka yerde iş yapabilirdik ama buranın zemini çok sert. Yeni ihalesini yaptık inşallah geri kalan kısımlarını da bu bölge ağırlıklı olmak üzere ve Mercedesin bulunduğu fen lisesinin bulunduğu alanlar ağırlıklı olmak üzere Allah nasip ederse bu kanalizasyon işini bitireceğiz. Buda boynumuzun borcu.
Fakat bu iş şaka gibi geliyor değil mi? Aratol’lu hemşerilerim. Bunun maliyetini bir kanalizasyonun maliyeti yıllar önceki keşif bedeli 13-14 trilyon lira civarında şu anda ki ise rahatlıkla 20 trilyona yakın bir kanalizasyona burada yatırım yapıyoruz. Helali hoş olsun. Ama bakın bunu bu hizmeti buraya getirmek öyle kolay bir iş değil. 20 trilyon normalde Aratol’un kendi şartlarında eski şartlarında kalsaydı 20-30 yılda bu işi yapmak çok zor. Çünkü kendi imkânları belli Aratol’un. Kendi imkânları ile böyle bir hizmeti yapması uzun yıllara tabi idi. Hamdolsun bizim imkânımız var gücümüzde var. İnşallah kısa bir sür içerisinde bunu bitireceğiz. Onun yanında söz vermiştik dedik ki doğalgazı getireceğiz.
Bizim hep şöyle bir ilkemiz var. Sayın başbakanımız da diyor ya biz ne aldatan olacağız nede aldatan olacağız. Biz yapamayacağımız bir şeyi hiçbir zaman söylemiyoruz. Söylediğimiz şeyi de Allah’ın izni ile yapıyoruz. Doğalgaz gelecek dedik. Bakın bu gün başlangıcını yapıyoruz Allah nasip ederse. Bununda rakamlarını söylemiyorum ama sadece bu yapılan kısım bakın 1,2 milyon Euro yani nereden bakarsan bak bir 4-5 trilyon civarında. Daha bu ilk kısmı dostlar daha bu 8-10 trilyona çıkar. Doğalgazında bedeli bir 8-10 trilyona çıkar bunlar öyle küçük rakamlar falan değil. Hafızanızda canlandırın diye söylüyorum. İnşallah söz verdiğimiz gibi bu sene doğalgazı Aratol’a vereceğiz. Bakın bayramdan sonra Allah nasip ederse cenabı Allah bu canı bize sağ kılarsa ekipte güzel çalışırsa bayramdan sonra 10-15 gün içerisinde doğalgazı bu hatta vereceğiz. Tabii ki işin hepsi bitmez ama bu hattı ilerden alacağız. Burası yaklaşık 4 kilometrelik hat getireceğiz. Ana hat bittikten sonra diğer abonelerin işi kolay. Gazı verdikten sonra arkasından abonelerin bağlantısını yapacağız. Yani bayramdan sonra 15 gün içerisinde yavaş yavaş aboneler gazını alıp yakmaya başlayacak.
Şimdi tabi ilk aşamada bu bölge ağırlıklı düşündük ama ben açıkça söyleyeyim. Aratol’a biraz torpil geçelim dedik. Şimdi değerli dostlar ilk programda burası ağırlıklıydı ama bugün doğalgazımızın genel müdürü Murat kardeşime de söyledim. Yani burada ciddi bir talep var. Dolayısıyla bu bölgeye de ağırlık vereceğiz.
Buda sizlere de bir müjde olsun. Yani Aratol’un şu toplu bölgesi. İnşallah hedefimiz en azından ilk aşamada 200e yakın bir abone. Buda ciddi bir rakam. Yalnız burada size düşen şu. Tahminim bir 80-90 civarında başvuru gelmiş. o bölgeden en azından 100 tane abone istiyorum. Bugünden itibaren orayı dolaşacaksınız ne kadar abone o kadar iş. 8-10 trilyon yatırım yapacağız burada yaklaşık doğalgaz için sadece. Bununda bir karşılığı var değil mi karşılığı sizin kullanmanız. Bu doğalgazı almanız. Onun için o bölgeye gelmesini istiyorsanız ben talimat verdim en az 80-100 civarında buradan az olmasın en azından 100 abone istiyorum. hemen doğalgazı da oraya vereceğiz. Allah nasip ederse inşallah bu sene içerisinde 200 civarında bir aboneyi hedefleyelim. Bayramdan sonra kademe kademe döşendikçe bu gazı bu yıl içerisinde almaya başlayacaksınız. Tabii ki dostlar doğalgazı kullanınca faydasını anlamaya başlayacaksınız.
Benimde mesleğim olduğu için makine mühendisiyim. Bu işlerle uzun yıllar uğraştım. Ankara da uğraştık. Bu doğalgaz hakikaten çağın enerjisi. Muhteşem bir şey. Havayı kirletmiyor. Havaya su buharı veriyor. Havanın nemini artırıyor. İklimi dahi değiştirir bakın bu. Çünkü yandıktan sonra ortaya bir su buharı çıkıyor. Havayı yumuşatır. Bakın Ankara’nın iklimi değişti. Sebebi hem havayı kirletmiyorsun hem de havaya böyle su pompalıyorsun tabiri caiz ise. Müthiş bir şey. Kullandığınız zaman göreceksiniz hele yaşlılar bende çok çektim. Kovaları doldurup 2-3 kat çıkartmak. Birçoğu bel fıtığı olmuştur. Şimdi olardan kurtulacaksınız. Sadece şöyle kombinin kulağını çevirdiniz mi bir daha kapatmaya da gerek yok. Sabah kalkacaksınız hacı amcalarımız üşüdüm kalk soba yak diye teyzelere baskı yapmayacak. İçerisi sıcacık olacak.
Bol bol ibadet bol bol hizmet bol bol dua inşallah. Bu hakikaten muhteşem bir enerji. Hem ısıtma anlamında hem bizim kullandığımız ocakta falan çok ucuz. Aynı zamanda banyo suyu içinde çok ucuz bir enerji. O açıdan inşallah Aratol’umuza hayırlı olur diye düşünüyorum. Sadece Aratol değil Aksaray’ımıza inşallah hayırlı olur diye düşünüyorum. Aksaray zaten şu anda 50.000in üzerinde abone oldu. İnşallah hedefimiz bu sene daha da bir en az minimum 10.000 aboneyi sağlamamız lazım. İşte Yavuz Sultan Selim var o bölgeye gireceğiz. Diğer yerlere gireceğiz. Şehrin muhtelif yerlerinde bu hizmetimizi devam ettireceğiz diyorum. Sonuçta inşallah doğalgazımız hayırlı olsun. Arkasından hemen kanalizasyon zaten devam edecek. Doğalgaz devam ettikçe yollarımızı onaracağız. Arkasından da bu sene yollarımızın asfaltlarını en azından sathi kaplamalarını bu sene de bitirmeye çalışacağız diyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum. Allah güzel günlerde kullanmayı nasip etsin.
Yapılan konuşmanın ardından Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ve AKGAZ Genel Müdürü Murat Küçükkaptan hayırlı olması dileği ile doğalgaz hattının temelini birlikte attılar.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

3 Yorum

  1. Aratolun mahalle seciminin en güzel kazanimlarindan birtanesi daha, yatirimlar daha hizli ulasiyor!

  2. harika bir haber. kömürün pisliğinden kurtulmak adına iyi bir gelişme.

  3. artık heryerin doğalgazlı olması gerçenten güzel ısınma maliyeti olarakta gayet ucuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir