Ana Sayfa Fotoğraf Galerisi Aksaray’dan Mısıra destek 23.08.2013

Aksaray’dan Mısıra destek 23.08.2013

Aksaray’da Mısır ve Suriye başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde katledilen Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Aksaray Sivil Toplum Platformunun düzenlediği programa katılan Aksaraylı vatandaşlar, genç yaşlı kadın çocuk demeden binlerce Müslüman’ı öldüren Zalimlere lanet yağdırdı.
Cuma namazı çıkışı sonrası Aksaray Ulu cami önünde toplanan binlerce vatandaş Aksaray Sivil Toplum Platformunun düzenlediği gıyabi cenaze namazına katıldı.
Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ve Ak Parti İl Başkanı M. Fatih Yıldırıcı’nın da katıldığı cenaze namazında binlerce kişi tarafından eller semaya açıldı Mısır ve Suriye başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde hunharca katledilen Müslümanlar için dualar edildi. Zulmeden zalimlerin dünyada ve ahrette azap görmesi için Allaha havale edildi. Cenabı Allah’tan bu zalimlere en ağır şekilde cezalar verilmesi temenni edildi.
Meydanı dolduran Aksaraylı vatandaşlar Rabia işareti ile katliamlara sessiz kalmadıklarını gösterdiler.
Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta konuyla ilgili açıklamasında dünyada Müslümanlara yönelik yapılan katliamlardan çok derin acı ve üzüntü duyduğunu ifade ederek şunları söyledi “Sizlerinde malumu olduğu üzere hakikaten dünya görülmemiş zulmü yaşıyor şu anda. Özelliklede Müslümanlara yapılan zulme hepimiz şahit oluyoruz. Dünya şahit oluyor ama maalesef Müslüman olduğu için dünyanın kılı dahi kıpırdamıyor.
Bugün sivil toplum örgütlerimizin organize etmiş olduğu bir mısırdaki katledilen şehit edilen Müslümanlar için maalesef nasıl bir anlayış nasıl bir duygu daha kundaktaki bebekleri daha dünya ile tanışmamış olan insanları çocukları yavruları kadınları sivilleri katleden hakikaten zalim Esat’ın zulmünü kınamak için aynı zamanda da bir dua mahiyetinde olan cenaze namazını kılmak için ulu cami önünde güzel bir program vardı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah orada saf ve samimi olan insanlarımızın Müslümanların duaları yerini bulur diye düşünüyorum.
Şu anda yapabileceğimiz ancak bu. En azından diyor ya bir kötülük gördüğün zaman elinle düzelt gücün yetmiyorsa dilinle ona da gücün yetmiyorsa kalbinle buğzet diyor. Dolayısıyla bunun içinden elimizle düzeltme şansımız yok şu anda maalesef ama en azından dilimizle veya kalbimizle buğzetmenin derdi ve gayreti içerisindeyiz. Maalesef dostlar çok üzücü. Seyretmeye dahi vicdanımız el vermiyor. Suriye de yapılanlara mısır da son günlerde yapılanlara hiçbir silahla müdahale etmeyen sadece duası ve kur-anıyla karşı duran tabiri caiz ise tanklara gül atan insanlar var. Karşısında zulmeden zalimler var. İnşallah o zalimlerin zulmünü cenabı Allah dualarımızla bütün müminlerin Müslümanların dualarıyla inşallah son buldurur diyorum. Tabii ki bütün bu duygu ve düşüncelerle sonuçta hayat devam ediyor. Yani orada öyle burada böyle bazen biz belediye başkanı olarak bir cenazeye gidiyoruz üzülüyoruz. Bir düğüne gidiyoruz gülüyoruz. Ama hayat devam ediyor. Fakat azda olsa en azından oradaki insanlarımızı Müslüman kardeşlerimizi veya insan olarak ta bakmamız lazım. Sonuçta Müslümanlık eyvallah onu düşünelim ama sonuçta insan. Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir diyor. Bir insanı diriltende bütün insanlığı diriltmiş gibidir. Bizim felsefemiz inancımız düsturumuz bu. Onun için karıncayı dahi incitmeyen hakikaten üzülen bir insan gidip de bir mümini bir Müslüman’a zulmetmesi katletmesi doğru değil. O açıdan tekrar buradan lanetliyoruz. Dualarımızla o kardeşlerimizin bütün Doğu Türkistan’da Mısır’da Suriye’de Myanmar’da nerede bir zulüm varsa hepsini buradan lanetleyelim dua edelim diyorum.Fotoğraflar: Savaş Ulukaya

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

5 Yorum

  1. Zulüm karşısında ezilenlere destek verilmesi güzel bir hareket ama bu hareketi zulmü gören kim olursa olsun herkese karşı göstermemiz lazım. Misal 19 yaşında döverek öldürülen Ali İsmail Korkmaz

  2. Bu direnişe herkesin ufak ya da büyük destek vermesi gerek. Özgürlük aramak haktır.

  3. Destek her zaman destekdir. Çok iyi. 🙂

  4. İyi hoşda şu rabia işaretinin anlamını merak ediyorum bilipte anlatmak isteyen varmı.?

  5. küçük çoçukları oraya götürmenın ne anlamı var ya çocuklar alet etmeyin bari.!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir