Ana Sayfa Ekonomi Aksaray’a Güneş enerji santrali kuruluyor.

Aksaray’a Güneş enerji santrali kuruluyor.

gunes enerji paneliAksaray Belediyesinin Güneş Enerji Santrali (GES) kurulması amacıyla Mart ayında Ahiler Kalkınma Ajansına sunduğu proje desteklenmeye uygun bulundu.
1.115.296,00 TL olan (GES) proje bedelinin % 45 i Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak diğer
% 55’lik kısımda Aksaray Belediyesi tarafından karşılanacak.

Teknolojinin getirdiği bütün imkânlardan yararlanmayı hedefleyen Aksaray Belediyesi, Güneş Enerji Santrali ile Aksaray’da bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor.

Aksaray Belediyesinin Güneş enerji santrali (GES) kurulması amacıyla Mart ayında Ahiler Kalkınma Ajansına sunduğu proje desteklenmeye uygun bulundu.
Toplam proje maliyeti 1.115.296,00 TL olan GES proje bedelinin % 45 i ahiler kalkınma ajansı tarafından diğer % 55’lik kısımda Aksaray Belediyesi tarafından karşılanacak.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta konuya ilişkin yaptığı açıklamada GES Projesi ile Aksaray Belediyesi olarak hem enerji maliyetlerini düşürmek hem de Aksaray’da bir ilke imza atıp, kamu ve özel sektöre örnek olarak, güneş enerjisinden elektrik üretimi sistemlerinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi
Başkan Nevzat Palta açıklamasının devamında şunları söyledi “Enerji kaynakları genelde yenilenebilir ve yenilenemeyen olmak üzere ikiye ayrılır. Yenilenemeyen enerji, kullanıldığında kısa sürede yeniden oluşmayan enerji olarak tanımlanır. Yenilenemeyen enerji kaynaklarını petrol, doğal gaz ve kömür gibi bünyesinde hidrokarbon içeren fosil yakıtları oluşturur. Bu tür enerjiler bitki ve hayvan gibi organik kalıntıların fosillerinden oluşmuşlardır. Yenilenebilir enerji ise tekrar tekrar kullanılabilen ve kullandıkça da kendisini yenileyebilen enerji olarak tanımlanır. En önemli yenilenebilir enerji kaynakları güneş, rüzgâr, su, biokütle, jeotermal ve diğer enerji kaynaklarıdır. Yani yenilenebilir enerji, kısa sürede yerine konulabilen enerjidir. Bugün ülkemiz enerji açısından yurtdışına bağlı olup net enerji ithalatımız %71 seviyesindedir ve ancak toplam enerji ihtiyacımızın %29’unu yerel kaynaklardan elde edebilmekteyiz.

Hiç kuskusuz son yıllarda ülkemizde bu enerji bağımlılığını azaltmaya yönelik çalışmalar hızlı bir şekilde devam etse de uzun vadede ülkemizin enerji ihtiyacı iki katına çıkacaktır. Bu anlamda ülkemizde var olan tüm enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılması ve değerlendirilmesi elzemdir. Son yıllarda hızlı bir gelişim evresinden yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji elde etmenin önemi daha da artmaktadır. Coğrafi konumu nedeniyle sahip olduğu güneş enerjisi potansiyeli yüksek olan Türkiye’nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2.640 saat (günlük toplam 7,2 saat), Ülkemizin güneş Enerjisi potansiyeli 380 milyar kWh/yıl olarak hesaplanmıştır.

Aksaray belediyesi olarak bu projemizle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile çevrenin korunması ve sürdürülebilir çevre yönetiminin sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca elektrik maliyetimizi azaltarak öz kaynaklarımızı korumak amacındayız. Bu proje halen Aksaray’a içme suyu sağlayan Bağlı köyünde bulunan su kaynağımız ve arsenik arıtma tesisimize kurulacaktır. 200 kW kurulu güce sahip olacak güneş enerji santralinde yaklaşık 850 adet güneş paneli kurulacak. Tesisten yıllık 322.600 kW elektrik üretimi yapılması tasarlanmaktadır. 5 dönüm arazi üzerine kurulacak olan sistem şebeke bağlantılı olacak; üretilen elektrik arıtma tesisinde kullanılacak, fazla üretim olduğu takdirde Medaş şebekesine aktarılabilecektir.
Güneş enerji santrali (GES) kurulması amacıyla mart ayında Ahiler Kalkınma Ajansına sunduğumuz projemiz desteklenmeye uygun bulunmuştur. Toplam proje maliyeti 1.115.296,00 tl olup proje bedelinin % 45 i Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak, kalan % 55 lik kısım Aksaray Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
Bu proje ile Aksaray Belediyesi olarak hem maliyetlerimizi düşürmek hem de ilimizde bir ilke imza atıp kamu ve özel sektöre örnek olarak, güneş enerjisinden elektrik üretimi sistemlerinin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak amacındayız.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

34 Yorum

 1. Çöpten elektrikt üretiminden sonra bu haberi görmek; mutluluk verici. Bence Aksaray Belediyesinin yenilebilir enerji sistemlerine yaptığı bu yatırım diğer bütün illere örnek olmalı.

 2. bence bu yatırım çok olumlu bir şekilde kullanılabilir. mutluluk verici bi haber

 3. Detaylara baktığımızda müthiş bir proje ile karşı karşıyayız. Buna Aksaray’ın destek vermesi ise, hem gurur hemde onur verici. Umarım bu çalışmanın benzerlerini tüm Türkiye’de görürüz.

 4. Aksaray’a çağ atlatabilecek potansiyelde olan bir proje.Dünya hızlı bir şekilde gelişiyor.Geride saymayı bırakıp bu tip projelere yönelmeliyiz.

 5. Bu tarz yatırımları görmek gerçekten çok sevindirici.Sonunda teknoloji alanını önemsemeye başlıyoruz galiba.

 6. Enerji ve su önemli şeyler. Türkiyenin geneline baktığımız zaman sıkıntılar her zaman bu yönde olmuştur. Dünyaya göre yavaş gelişiyoruz ama bu gelişmeler de olmasa olmazdı.

 7. Çok güneş alan bölgemiz var, en azından dua edelim apartmanlar ile betonarme binalar ile çevrelenmiyor o alanlar.

 8. Bu tür projelere her ilimizde ihtiyacımız var yoksa dışarıya bağımlı yaşıyacağız.

 9. böyle projelere gerçekten her ilimizin ihtiyacı var

 10. Aksaray içten içe büyüyor belki farkındalık yaratacak meseleler değil bunlar ama çok iyi işler yapıyor göstermeden helal olsun.

 11. Aksaray günden güne büyüyor. Yavaş yavaş çevresinden her ile kaynamalı.

 12. Enerji artık mükemmel bir pazar haline geldi. petrol savaşlarının olduğu bir dünyada enerji kaynaklarının önemi çok fazla

 13. Yiğit Ali Demir

  Güneş enerjisi ile elektrik üretmek bir şehrin ne kadar doğa dostu olduğunu gösterir.Aksaray belediyesini kutluyorum

 14. Bu proje sayesinde Aksaray ilinin doğaya olan saygısı artacaktır. Buna paralel olarak il olarakda tanıtımına yardımı pahabiçilmez.

 15. Her şehre kurulmalı aslında,daha temiz bir çevre için

 16. Yerinde ve doğru bir karar, bu gibi kararların artması gerekiyor

 17. bence de bütün şehirlere kurulması kesinlikle gerekli. böyle bir imkan varken kullanmamak hayret verici..

 18. Aksaray belediyesini kutluyorum güneş enerjisiiyle elektrik üretmek çok iyi bir düşünce

 19. Bir belediyenin bunca işi yapmaya kalkınması bu şehri geliştirmek demektir tebrikler başkanımız

 20. güneş enerjisinin ülkemizde yaygınlaşması güzel

 21. Günümüzde en temiz enerji kaynaklarından biriside bu gayet uygun olmuş

 22. Ne zaman bitiyormuş..

 23. 50 yıl oldu daha yeni kullanıyoruz

 24. gecikmeli de olsa bu tür yeniliklerin yapılması sevindirici. hayırlı olsun.

 25. aksaraya hayırlı olmasını dileriz

 26. Avrupalılaşma adımları atıyoruz. Umarım dahada büyürüz.

 27. aksaray’a hayırlı uğurlu olsun. en kısa zamanda aktif olarak kullanılır umarım.

 28. Aksaraya yararlı olacağına inanıyorum

 29. temiz enerji güzel enerjidir her zaman destek verilmeli

 30. Aksarayımıza böyle hizmetler gelmeye devam etmeli

 31. Dışarıyabagımlı olarak calışmaktansa kendi enerjini kendin üretip maliyeti askarıye indirmek bile büyük başarıdır emegıgecen bütün Aksaraylılara teşekür eder saygılar sunarım. başarılar dilerim

 32. selatin abi ben döndü şambaz emininkomşukızı çok degişmısın selam

 33. yinelenebilir enerji kaynaklarına gereken önem daha fazla verilmeli.

 34. kendi geleceğimizi düşündüğümüz gibi dünyanın da geleceğini düşünmeliyiz. bu tür enerji atakları desteklenmeli

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir