Ana Sayfa Haberler Aksaray’a 1500 Kişilik Modern Ceza Evi Yapılıyor

Aksaray’a 1500 Kişilik Modern Ceza Evi Yapılıyor

Aksaray’ın Aratol sınırları içine 28,5 trilyon lira mal olacak T-1 adı verilen Açık cezaevi ve artırılmış kapasite ile 1500 kişilik büyük bir cezaevi yapılıyor.

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta ile Aksaray Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal yapımına başlanan cezaevi inşaatında inceleme yaparak yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Başkan Nevzat Palta Aksaray’a yeni yapılmakta olan cezaevinin hem mahkumlar açısından ve Aksaray açısından çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi “  “ Sayın Başsavcımızla birlikte yeni yapılmakta olan cezaevinin inşaatına geldik. Gördük ki bayağı bir şeyler yapılmış Yaklaşık 28,5 milyon TL eski parayla 28,5 trilyon lira bir ihale bedeli var. 1500 kişilik yarı açık cezaevi olacak.

Sonuçta mahkûmların bulundukları süre içinde eğitilmesi hayata kazandırılması için de ciddi anlamda katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Tabi gönül ister ki hiç cezaevi olmasın insanlar hiç suç işlemesin ama bu dünyanın kanunu diyelim sonuçta birileri suç işleyecek suç işlediği zaman da toplumdan tamamen tecrit etmenin mantığı da yok. Belki bir kısmı kader mahkûmu denir istemeden yapmıştır veya şartlar onu getirmiştir. Ama bu cezaevinde bulunduğu süre içinde bu insanların cezası bittiği zamanda topluma kazandırılması içinde buralar bir nevi ıslah evi sonuçta öyle düşünmek lazım. O açıdan bu cezaevi projesi güzel bir proje. Aksaray’da olmasını da ayrı bir güzellik olarak değerlendiriyorum. Burada 1500 insan bulunacak. Buranın Aksaray ekonomisine katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Mahkûmların yakınları gelip gidecek sonuçta alış veriş yapılacak. Aksaray’a ve bu bölgemize katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

Cezaevinin yapımı süre olarak ta inşallah benim temennim önümüzdeki senenin sonuna biter. Biraz daha vites büyütmek lazım. Çünkü teknoloji gelişti şu anda inşaat sektöründe çok iyi noktalarda. Yeter ki para olsun para olduktan sonra teknoloji inşaatın yapım süresini daha da kısaltıyor.

Sonuçta cezaevi ne kadar hayırlı olur ayrı mesele ama insanların ıslahı için topluma kazandırılması için hayırlı olsun olaya öyle bakmak lazım. Dışarıda ki insanlar açısından hayırlı olsun diyorum.”

Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal’da yeni cezaevinin yapılmasıyla Aksaraylı mahkûmların başka illere nakledilmesine gerek kalmayacağını ifade ederek şu görüşlere yer verdi. “ Aksaray cezaevinden suçlular Nevşehir’e Kırşehir’e ve başka ceza infaz kurumlarına gidiyor. Çocuk suçlularımız Ankara’ya gidiyor. Onları götürüp getirmek ciddi bir külfet zahmet burada Aksaraylı olanların başka cezaevine gitmesi durumunda suçsuz günahsız olan onların yakınlarının ziyaret için başka illere sürekli taşınması ayrı bir zahmet bu cezaevi olduğunda bu yönüyle Aksaray’a mahkum yakınlarına bir miktar faydası olacak.

Açık cezaevimiz yaklaşık artırılmış kapasite ile 600 tane hükümlü barındırabilecek kapalı cezaevi ile birlikte artırılmış kapasite 1500 kişilik bir cezaevi burası

Açık cezaevindeki iş atölyelerimizden ilimize de ciddi anlamda katkısı olacaktır diye düşünüyor ve inanıyoruz.

Eski cezaevimiz duvarları çatlamış vaziyette.1950 yılından kalma tipsiz cezaevi olarak geçiyor. Bizim yeni yaptırdığımız T-1 cezaevi Mevcut cezaevlerinin şartları çok kötü orada mahkûmların iyileştirilmesi için uygun şartlar yok Kişiler 30-40 kişi bir koğuşta kapanıyor orada birbiriyle görüşüp tanışıyorlar. Ceza vermek cezaevinde kişileri yatırmak birbirilerini tanımalarına vesile oluyor. Oda güzel bir şey değil.

Bu cezaevi daha modern daha standartlarda mahkûm kişilerin iyileştirilmesine çok daha kaktı sağlayacak imkânlara sahip bir cezaevi. En kısa sürede yapılıp faaliyet geçirilmesi hem ilimiz için hem ülkemiz için faydalı olacaktır.

Bakanlığımızda 2015 yılında başlaması gereken bu projeyi 2 yıl önceye alarak 2013 yılında başlattı. Bir yıl içinde hemen hemen tamamlanır diye düşünüyor ve inanıyoruz”.

Cezaevi inşaatını yapan İnşaat Mühendisi Haluk Erdem ise şunları söyledi “   Cezaevinin kabasını bitireceğiz bu sene En azından ikinci katlarına kadar geleceğiz. Cezaevimiz tamamen betonarme olarak yapılıyor. Bu sene yani 2 ay içinde küçük binaların tamamı bitirilecek.  T-1 Kapalı cezaevinde % 50 civarında bu sene bitirmeyi amaçlıyoruz.

T-1 cezaevi 748 kişilik sosyal tesis olarak 40 dairelik lojmanımız var. Bunun yanında basket sahası oyun alanları var. Açık cezaevinde ise sadece bina var. Ulaşım yolları otoparkları var. Ziyaretçi giriş yerimizde 46 araçlık bir otoparkımız var. Cezaevinin etrafı 5 metre yüksekliğinde betonarme duvarla çevrili ve üzeride jiletli telle çevrili olacak. Arsamızın kenarı da ferforje düzenli demir doğrama ile çeviriyoruz etrafını Cezaevinin toplam alanı 218 bin metre kare Binamızın oturumu ise yaklaşık 16 bin metre kare T-1 Cezaevimiz. Toplam inşaat alanımız 46 bin metrekare.”

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

11 Yorum

 1. İnşallah İhtiyaç olmaz.

 2. İnsanları tıkamak için delik kazılmasın insanları bilinçlendirmek için eğitim kurumları açılsında gerek kalmasın

 3. ceza evinin moderni mi olur yahu

  • Olur tabi ki neden olmasin! Yukariya video eklendi. Videoyu izleyin oradaki yetkililirin söyledigi koguslarda 40 kisi kalinmasi cok zararli bu yeni cezaevinde daha az kisiler kalacak böylelikle yeni giren kisiler 40 farkli hikaye dinlemeyecekler psikolojik olarak baski altinda kalmayacaklar.

   sonucta buraya girenlerin hepsi azili degil yanlislik, istemeyerek , namus veya ” Pardon ” olanlari var ki bunlardan birileride birgün ailemizden birisi olabilir böyle seyler istemeyiz sonucta bunlar insanlar eski ceza evi cok eski sartlarda kullaniliyordu bu insalarinda hizmete ihtiyaci var bunlarinda aileleri bu ilden olan suclulari ziyaret etmek icin baska sehirlere gitmek zorunda kalmayacaklar vs vs

   yani kisacasi bunlar ” insan” bunlarinda hizmete ihtiyaci var. iyi bakilmaya ihtiyaci var

 4. hayırlısı olsun ama cezaevi yerine donanımlı bi üniversite yapsalar daha güzel olurdu

 5. Her ne kadar modern olursa olsun sonuçta 4 duvara sahipsin.

 6. mahkumları ceza çektiklerini anlamaları için yapılan bu ceza evi, mahkumları daha da rahat ettirmesin ?…

 7. Modern ceza evi nedir arkadaş. bir modern lafına alışılmış gidiyor öle. ceza evinden modern olsa nolur.

 8. ordaki insanlarında ihtiyaçları olduğunu unutmayalım arkadaşlar.Ne oldum değil ne olucam die düşünmek gerek.

 9. sevinmeli mi üzülmeli mi bilemiyor insan..

 10. sevinsem mi üzülsem mi bilemedim. ama en azından cezaevi şartları modern ülkelerdeki standartlarda olmalı. suçlu da olsa insan insandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir