Ana Sayfa Haberler Aksaray Üniversitesi Rektörü Acar Kadir Gecesini Kutladı
Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar

Aksaray Üniversitesi Rektörü Acar Kadir Gecesini Kutladı

Ramazan Ayının bitmesine sayılı günler kaldı. Bir yandan Ramazan’ın bitecek olmasının hüznü yaşanırken, diğer taraftan bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadir Gecesi’ni idrak edecek olmanın sevinci ve manevi huzuru yaşanıyor. Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Kur’an-ı Kerim’de Kadir Gecesi için ‘Bin aydan daha hayırlı gece’ şeklinde bahsedildiğini söyledi ve “Tüm ASÜ personelinin ve Aksaray halkının Kadir Gecesi’ni tebrik ediyorum” dedi.

– Ramazan’ın Son On Günü Cehennem Azabından Kurtuluştur –

ASÜ İslami İlimler Fakültesi (İİF) Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol da Kadir Gecesini değerlendiren bir açıklama yaptı. Kadir Gecesine tesadüf eden birinin, kendisini affettirmek için gayret sarf etmemesinin büyük kayıp olduğunu söyleyen İİF Dekanı Varol, “Ramazan Ayı zaten biz müminlere verilen önemli bir fırsattır. Ramazan’da rahmet kapıları açılıyor, mağfiret bollaşıyor. Peygamber Efendimiz (SAV) Ramazan’ın son on gününü cehennem azabından kurtuluş olarak müjdeliyor. Ramazan Ayının son on gününde biz müminler için son derece önemli bir gece var. Bu gece Kadir Gecesidir” dedi.

– Kadir Gecesi Kur’an’da Geçen Tek Gecedir –

Kur’an-ı Kerim’de bir sureye isim olmuş olan Kadir Gecesi’nin yine Kur’an’da geçen tek gece olduğunu ifade eden Varol, “Cenab-ı Hak Ayet-i Kerimede Kadir Gecesi’ni ‘bin aydan daha hayırlı bir gece’ olarak nitelendirir. Bu gece kendisini affettirmek için gayret sarf etmeyenler için çok büyük kayıp olacaktır. Kadir Gecesi bizlere sunulmuş çok büyük bir fırsattır” diye konuştu. Kadir Gecesi’nin Ramazan Ayının son on günü içerisine gizlendiğini, ancak Efendimizden nakledilen rivayetler ışığında kabul edilen bilgilere göre, Kadir Gecesi’nin Ramazan’ın 27’nci gecesi olduğunun belirtildiğini ileten İİF Dekanı Varol, “Ramazan’ın son on gününün her gecesinin Kadir Gecesi olarak bilinmesi en güzelidir. Çünkü bin aydan daha hayırlı bir geceyi idrak edip, onu gereği gibi amel ederek, affa, mağfirete kavuşmaya vesile edebilirsek, bu bizim için çok büyük bir kazançtır. Bunun için sadece 27’nci geceyi beklememeliyiz” dedi.

Bayrama kadar kalan Ramazan günlerinin de Kadir Gecesi bilinciyle değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden İİF Dekanı Mehmet Bahaüddin Varol, “Dua etmeliyiz, Kur’an okumalıyız ve ibadetlerle meşgul olmalıyız” dedi.
prof.dr.Mehmet Bahaüddin Varol

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

3 Yorum

  1. Dinimizde bu tip önemli günleri unutmamalıyız.Ramazan her ne kadar bitiyor olsa da kadir gecesinin yaklaşıyor olması bunu biraz gölgeliyor.

  2. Milli kültürlerin ve aktivitelerin yanında dini kültür ve geleneklerede önem verildiğini görmek çok güzel bir duygu.

  3. Bu kutsal ayı kültürümüzden bir şeyler katarak en manevi duygularda ve en iyi niyetlerimizle geçirmeliyiz. Ayın masumiyetine kötü niyetli insanların dünyalık işlerini alet etmemeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir