Ana Sayfa Eğitim Aksaray Üniversitesi Kesin Kayıt tarihleri belli oldu

Aksaray Üniversitesi Kesin Kayıt tarihleri belli oldu

Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) 2013 – 2014 akademik yılına ilişkin hazırlık çalışmaları devam ediyor. İnternet üzerinden ön kayıt işlemlerinin başlamasının ardından, kesin kayıt sürecine dair detaylar da netleşti. Buna göre; ASÜ’de kesin kayıt işlemleri 02 – 06 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

– Kesin Kayıtlar Merkez Kampüste Yapılacak –

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, kayıt işlemlerine dair önemli bilgiler verdi. 02 – 06 Eylül tarihleri arasında kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayanların kayıt hakkını kaybedeceklerini ifade eden Acar, “Kesin kayıt için adayların şahsen Merkez Kampüse gelerek başvurularını yapmaları gerekiyor. Kayıt için şahsen gelemeyen ve mazeretini belgelendiren öğrencilerin kayıtları, noter vekâleti ile yapılabilecek” dedi. Rektör Acar, tüm öğrencilere tercihlerinin hayırlı olmasını diledi ve kayıt işlemlerinde herhangi bir sorun yaşanmaması adına gereken teknik alt yapının hazırlandığını söyledi. Rektör Acar, sözlerini “Tüm öğrencilere yeni akademik yılda başarılar diliyorum” diyerek tamamladı.

– İkinci Öğretim Ücretleri Ne Kadar? –

2013 – 2014 eğitim öğretim yılında da normal öğretim için ücret alınmayacak. İkinci öğretim öğrenim ücretleri ise henüz Bakanlar Kurulu tarafından yayımlanmadı. Bu nedenle ödenmesi gereken tutarlar 2012 – 2013 yılı öğrenim ücretlerine göre hesaplandı. Yeni tutarlar açıklandıktan sonra oluşacak farklar 2’nci taksitte yani Bahar Döneminde tahsil edilecek. 2013 – 2014 eğitim öğretim yılı için ödenecek öğrenim ücretinin ilk taksiti 27 Ağustos 2013 Salı gününden itibaren, T.C. Ziraat Bankası’nın herhangi bir şubesinden, Aksaray Üniversitesi “Kurumsal Tahsilât Hesabına” ek ücret ödemeksizin, sadece öğrenci numarası ile 13 Eylül’e kadar ödenebilecek. İkinci öğretim için alınacak ücretler şöyle; Mühendislik Fakültesi için 764,50 lira. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi için 577,50 lira. Eğitim Fakültesi için 513,50 lira. Fen Edebiyat Fakültesi için 481 lira. İslami İlimler Fakültesi için 513,50 lira. Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknolojiler ve İşletme Yüksekokulu için 577,50 lira. Aksaray Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Ortaköy Meslek Yüksekokulu ve Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu için 385 lira.

– Hangi Okulun Kaydı Hangi Gün Yapılacak? –

Fen Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi için kesin kayıtlar 2 Eylül, Sağlık Yüksekokulu ve Mühendislik Fakültesi için ise 3 Eylül’de yapılacak. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi ve Aksaray Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu için kesin kayıtlar 4 Eylül’de yapılırken, Şereflikoçhisar Uygulamalı Teknolojiler ve İşletme Yüksekokulu, Aksaray Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu için kesin kayıtlar 5 Eylül’de yapılacak. Kesin kayıtların son günü olan 6 Eylül tarihinde ise Güzelyurt Meslek Yüksekokulu ve Ortaköy Meslek Yüksekokulu’nun kayıt işlemleri gerçekleştirilecek.

– Kayıt İçin Gereken Belgeler Neler? –

Kesin kayıt için öğrencilerin ilk olarak www.aksaray.edu.tr internet adresinden edinebilecekleri ön kayıt formunu doldurup, çıktı aldıktan sonra imzalamaları gerekiyor. Öğrenciler, bu forma 2013 ÖSYS sonuç belgesi ile lise veya dengi okul diplomasını ekleyecekler. Diplomasını kaybedenler, diplomasını kaybedenlere mahsus öğrenim belgesini, 2012 – 2013 yılında bir ortaöğretim kurumlarından mezun olan ancak diploması hazırlanmamış olanlar ise lise müdürlüklerinden alacakları yeni tarihli mezuniyet belgesini getirerek kayıt yaptırabilecekler. Bunlara ek olarak öğrencilerin son 6 ay içinde çekildikleri 4,5×6 ebadında, 6 adet vesikalık fotoğraf ve erkek adayların askerlik durumunu gösterir belgeyi de getirmeleri gerekiyor. Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü’ne kayıt yaptıracak adaylar bu belgelerle birlikte tam teşekküllü resmi bir hastaneden, eğitim süresince ve daha sonrasında mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen bir heyet raporu getirecekler. Aksaray Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Özel Güvenlik ve Koruma Bölümü’ne kayıt yaptıracak adaylar ise bir hastaneden veya yeterli bir sağlık kuruluşundan ‘özel güvenlik görevlisi olur’ ibareli sağlık raporunu belgeler arasına eklemek durumundalar. Ayrıca bu okula kayıt yaptıracak olanlar sabıka kaydını da getirecekler. Diğer okullara kayıt yaptıracakların sabıka kaydı getirmeleri gerekmiyor. İkinci öğretim öğrencileri ilave olarak, öğrenim ücretinin ödendiğine ilişkin banka dekontunu belgeler arasına ekleyerek kayıt yaptırabilecekler.

Mevcut ASÜ öğrencileri 5 – 15 Eylül tarihleri arasında ders kayıtlarını yapacak ve 16 Eylül’de dersler başlayacak.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

4 Yorum

  1. Yeni gelen öğrenciler umarım memnun kalır ve Aksaray’a yerleşir.Burayı geliştirirler.Ulaşım haricinde pek bir sıkıntı yok.

  2. Kayıt olan kardeşlerimize başarılar dilerim. Umarım hayırlısıyla okullarını bitirip ülkemize faydalı birer birey olarak yetişirler.

  3. Gençler bu yılda Aksaraydalar. Umarım üniversite hayalleri gerçekleşir. Bakıp göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir