Ana Sayfa Haberler Aksaray Üniversitesi Büyüyor, Bilimsel ve Kültürel Etkinlikler Artıyor

Aksaray Üniversitesi Büyüyor, Bilimsel ve Kültürel Etkinlikler Artıyor

2012 – 2013 akademik yılı içerisinde Aksaray Üniversitesi’nde (ASÜ) 70’ten fazla konferans, seminer, sempozyum, panel ve kongre gibi bilimsel etkinlik, 100’den fazla ise sosyal, kültürel ve sportif etkinlik gerçekleştirildi. Bütün bu etkinliklere 500’den fazla akademisyen, sanatçı, gazeteci ve sporcu katıldı.

– Etkinlikler Bakımından Başarılı Bir Yıl Geçirdik –

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, bilimsel ve kültürel etkinliklerin üniversitelerin öncelikli işleri arasında olduğunu ifade etti ve 2012 – 2013 akademik yılında ASÜ’de gerçekleştirilen bilimsel ve kültürel etkinlikleri değerlendiren bir açıklama yaptı. Rektörlüğün yanı sıra fakültelerin ve öğrenci topluluklarının da etkinlikler düzenlediğini söyleyen Rektör Acar, “Üniversitemizi gerek bilimsel ve gerekse de sosyal ve kültürel anlamda etkinliklerin daha fazla olduğu bir üniversite haline getirmeye gayret ediyoruz. ASÜ, evrensel düşünen ve yereli gözeten bir üniversite. Bu münasebetle bilimsel etkinliklerimize yerel dinamikleri ve potansiyelleri de dâhil ediyoruz. Tarım, hayvancılık, kırsal kalkınma, turizm ve girişimcilik gibi yereli yakından ilgilendiren konuları özellikle belirliyor ve bu etkinliklere Aksaraylıların da katılımlarını sağlıyoruz. Üniversitemizde fikirlerin konuşulmasını istiyoruz ve bunu sağlamaya gayret ediyoruz” diye konuştu. ASÜ Rektörü Acar, bilimsel ve kültürel etkinlikler bakımından başarılı bir yılın geride kaldığını, yeni akademik dönemde, yine benzeri bir başarıyı elde etmek istediklerini ifade etti.

– Konferanslar, Paneller, Konserler ve Daha Fazlası –

ASÜ’de gerek bilimsel ve gerekse de kültürel etkinlikler oldukça sık aralıklarla düzenleniyor. 2012 – 2013 akademik yılı içerisinde rektörlüğün, fakültelerin ve öğrenci topluluklarının düzenlediği bilimsel etkinliklerin sayısı 70’i, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin sayısı ise 100’ü geçti. Güncel bilimsel meselelerden taraftar buluşmalarına, şiir, kitap, roman ve edebiyattan sağlığa, spordan konserlere ve tiyatro gösterilerine kadar uzanan çeşitli etkinliklere binlerce öğrenci katıldı, yüzlerce sertifika dağıtıldı. Etkinlikler içerisinde günübirlik anlatılar ve konferanslar olduğu gibi, günlerce süren sempozyum ve kongreler de oldu. Güncel siyaset, tasavvuf, edebiyat, yeni anayasa, küreselleşme, girişimcilik, demokrasi, TÜBİTAK projeleri, sosyal bilimler, lojistik, kimya, su, harita, astronomi, uzay, kişisel gelişim, tarih gibi farklı konular, uzman akademisyenler tarafından öğrencilere ve katılımcılara anlatıldı. Bilimsel etkinliklerin dışında ASÜ’de 2 büyük konser, 12 mini konser (öğrenci ve amatör gruplar), 4 tiyatro gösterisi, 1 fotoğraf yarışması, 3 farklı şehirde Aksaray ve ASÜ tanıtım etkinliği, 50’den fazla şehir içi ve şehir dışı öğrenci gezisi, 30’dan fazla çeşitli dallarda spor turnuvaları gerçekleştirildi.

Düzenlenen bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklere ASÜ’lü akademisyenlerin yanı sıra ulusal ve uluslararası farklı üniversitelerde görev yapan 500’den fazla akademisyen, sanatçı, gazeteci-yazar ve sporcu katıldı.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

4 Yorum

  1. Aksaray Üniversitesi böyle büyüye büyüye yakında Anadolu da bulunan en güzel üniversitelerden biri olacak.Beş on yıl içerisinde Selçuk Üniversitesinin yerini tutacağına eminim.

  2. Aksaray’da bulunan eğitim olanakları ve diğer imkanlar, artan eğitim seviyesinin yanında dışarıdan gelecek gelirleri de arttıracaktır.

  3. Kültür, sanat ve bilimle yapılan bu etkinlikler aslında göründüğünden daha önemli ve etkilidir. Bu etkinliklerin dozajı, kalitesi ne kadar iyi ayarlanırsa üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimizin genel kültür seviyesi o kadar iyi seviylere gelecektir. Kutluyor ve destekliyorum.

  4. üniversitelerde verilen eğitimin yanında sosyal faaliyetlerde çok önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir