Ana Sayfa Eğitim Aksaray Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınavları Başladı

Aksaray Üniversitesi BESYO Özel Yetenek Sınavları Başladı

ASÜ BESYO Bu Yıl 160 Öğrenci Alacak ( 2015 – 2016)

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) Özel Yetenek Sınavı başvuruları 6-15 Temmuz 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Bu yıl ASÜ BESYO Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü’ne 40, ikinci öğretim dâhil Antrenörlük Eğitimi Bölümü’ne ise toplam 100 öğrenci alınacak. 20 Milli Sporcu kontenjanı da listeye eklendiğinde, alınacak öğrenci sayısı 160 olacak. Özel Yetenek Sınavı için başvurular doğrudan BESYO’ya yapılacak. İlgili başvuru süresinin tamamlanmasının ardından 21-24 Temmuz 2015 tarihleri arasında, Kampüs içinde bulunan Rıza Kayaalp Spor Salonu’nda sınav gerçekleştirilecek. Öğrenci adayları takım sporlarından Basketbol, Futbol, Hentbol ve Voleybol branşlarında hazırlanan test bataryalarından, istenilen sürede geçmeye çalışacak. Testin ardından puanlama yapılacak ve sınavı kazanan adaylar tespit edilecek. Badminton, Bisiklet, Güreş, Okçuluk ve Teniste ise sınav yapılmayacak. Bireysel sporlarda, sporcu derecelerine göre dosya üzerinden puanlama gerçekleştirilecek.

ASÜ BESYO Özel Yetenek Sınavı’na dair kılavuz ve başvurularda hangi belgelerin istendiğine ilişkin bilgiler www.aksaray.edu.trinternet sitesinden edinilebilir.

 

———————————–
2013 yılına ait haber : Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) özel yetenek sınavları başladı. ASÜ BESYO’ya alınacak olan 168 öğrenci, yapılan sınavların tamamlanmasının ardından belirlenecek.

Sınavların sorunsuz şekilde tamamlanması adına gereken hazırlık çalışmalarının yapıldığını söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, BESYO öğrencisi olmak için milli sporcular dâhil toplam 523 adayın yetenek sınavına başvuruda bulunduğunu ifade etti. 140 adayın sınavla, 28 adayın ise milli sporcu kontenjanıyla BESYO’ya alınacağını kaydeden Rektör Acar, “Sınavlara katılan tüm öğrencilere başarılar diliyorum” dedi. Sınavlara 112 aday futbol, 140 aday hentbol, 37 aday basketbol, 80 aday voleybol, 15 aday güreş, 63 aday badminton, 18 aday taekwondo ve 16 aday okçuluk/atletizm branşlarında katılıyor. Bunların yanı sıra 42 milli sporcu da BESYO özel yetenek sınavlarına başvuruda bulundu.

– Adaylar İlk Gün Futbol Branşında Ter Döktü –

Yetenek sınavları, öğrenci adaylarının kendi branşlarında gerçekleştiriliyor. Sınavların ilk gününde futbol branşındaki adaylar ter döktü. ASÜ Rıza Kayaalp Spor Salonu’nda oluşturulan test bataryasından belirlenen sürede geçmeye çalışan öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlemlendi. Test bataryasında, adayların teknik yeterlilikleri ve hızları tespit ediliyor. Adaylar, test bataryalarına girdikleri anda süreleri başlıyor ve turu tamamladıklarında süreleri bitiyor. Süre ölçümü elle değil fotosel sistemiyle yapılıyor ve kaydediliyor. Adayların test bataryasındaki hareketleri BESYO hocalarınca kontrol ediliyor ve izleniyor.

Özel yetenek sınavları 21 Ağustos’ta hentbol ve tenis, 22 Ağustos’ta basketbol ve voleybol, 23 Ağustos’ta ise badminton, taekwondo ve güreş sınavlarıyla tamamlanacak.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

3 Yorum

  1. Buı tür yetenek sınavları iyi birşey aslında.Yetenekleri gün yüzüne çıkarıyor.

  2. Mülakat sınavları zorluyor. ama gereklide birşey.

  3. sınav sonucu kazanan ve aksarayda okuyacak arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir