Ana Sayfa Haberler AKMEK kursunu bitiren 79 Hanım Sertifikasını aldı

AKMEK kursunu bitiren 79 Hanım Sertifikasını aldı

akmek 79 hanim sertifika 03.09 (1)

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’nın en önemli projelerinden biri olan AKMEK’te bilgisayar, Çini, Kurdele nakışı, Çeyiz ürünleri hazırlama, kurslarından mezun olan toplam 79 kursiyere sertifikaları verildi.
AKMEK’te düzenlenen sertifika törenine Belediye Başkanı Nevzat Palta, eşi Aysun hanım, İl Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, Halk Eğitim Müdürü Azmi Arı, Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Akel, Sevinç Kasal, Özlem Tunç İlhan ve kurs eğitmenleri ile kursiyerler katıldı.

Törende konuşan ve en haz aldığı işlerin başında AKMEK’in geldiğini söyleyen Belediye Başkanı Palta, kursa katılan bayanların şanslı olduğunu belirterek şunları söyledi “Aksaray Belediyesi olarak AKMEK bünyesinde 2009 yılından beri yaklaşık 4 yıldır 6337 kardeşimiz bizim bu hizmetlerimizden faydalanmış. Tabii ki bunların içerisinde 39 tane kurs açmışız. Yani çeşidi var kurs çeşidi. 39 branşta 187 adet kurs açmışız. Bunları hafızamızı biraz zorladığımız zaman ciddi anlamda kurs.

Geçenlerde sayın bakanımız Fatma şahin hanımefendi geldiler. Özellikle AKMEK’e getirdik görsünler diye. Bayan gözüyle hanım gözüyle görsün diye çok memnun kaldı. Sonuçta sadece bakanlık olarak yapılanlar çok muhteşem şeyler. Aile adına kadınlar adına Türkiye’nin sosyal politikaları adına çok güzel hizmet yapıyor. Fatma şahin hanımefendide hakikaten geldiği günden bu tarafa Türkiye’de adından söz edilecek hizmetinden söz edilecek çok güzel hizmetlere imza attılar. Bu rakamları verdim kendisine tabii ki hayretler içerisinde kaldı. Çok beğendi teşekkür etti hatta şunu da söyledi.

Mesela biz aile ile ilgili biz yine bu AKMEK bünyesi altında mutlu aile mutlu evlilik programları gerçekleştirdik. Biz bu işe 2010 yılında başlamışız aile ile ilgili ailenin güçlendirilmesi mutlu aile mutlu evlilik bunlarla ilgili kurslar vermişiz. Okul açtık yani tabiri caiz ise. Şunu söyledi evet bizden 1,5-2 yıl önce Aksaray belediyesi aile ile ilgili ciddi programlara imza atmış dedi. Hakikaten bizi tebrik etti. Hizmetlerimizi ve şahsımızı tebrik etti. Buda bizim için memnuniyet verici diye düşünüyorum.

akmek 79 hanim sertifika 03.09 (11)
Tabii ki belediyecilik sadece klasik anlamda yol kanalizasyon kaldırım buna benzer bunlar tabii ki olması gereken yapılması gereken bir şehrin mutlak ihtiyaçları ama belediyecilik bu değil sadece. Bütün bunlarla beraber de sosyal ve kültürel belediyecilik dediğimiz bir hizmet kervanı da var. İşte bunlardan bir tanesi AKMEK adı altında yaptığımız bu hizmetler. İşte burası tamamen hanım kardeşlerimize ayrıldı yetmedi işte Zinciriye medresemizde kurslar açıyoruz. Onun dışında sporla ilgili bir başka yerde birimimiz var. İnşallah bu sene ihalesini de yapacağız. TOKİ bölgesinde yine orada da dershanelerimiz olacak. Sosyal tesis yapıyoruz sportif alanlar yapıyoruz inşallah. Yani bunun sayısını artırmamız lazım. Toplumun gelişmesi bir şehrin gelişmesi bir ülkenin gelişmesi sadece fiziki anlamda yapılan gelişmelerle orantılı değil. Fiziki gelişmelerde olacak ama bunun yanında bir toplumun bir devletin gelişmesi oradaki sosyal anlamdaki gelişmeler kültürel anlamda sanat anlamında ilim anlamında gelişmelerle doğru orantılı. Bugün dünyada büyük imparatorluk olmuş devletlerin hepsine bakın hepsinde bunlar vardır. Bir Osmanlı’ya bakın. İnceleyin Osmanlı sadece eline kılıcı alıp cihangirlik yapan bir devlet değil. Osmanlı adalet götürmüş Osmanlı ilim götürmüş irfan götürmüş medeniyet götürmüş. Bugün balkanlara gidin bakın orada o Osmanlının 6 asırlık 1400lü yıllardan 600 yıl orada kaldıysa oraya kılıçla kuru bir cihangirlik davasıyla gitmemiş. Oraya gönül götürmüş gönül vermiş duygu vermiş. Hizmet vermiş. İmalathaneler açmış medreseler açmış yani oranın gelişmesini sanat ilim kültür anlamında yapmış yoksa hala Osmanlı ve Osmanlının ecdadın izleri orada olmazdı. Onun için devleti devlet yapan bunlar.
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (5)
Bir şehri geliştiren de bütün bu mekanik hizmetlerle fiziki hizmetlerle beraber şehirde yapmış olduğumuz bu sosyal kültürel çalışmalar. İlim adına irfan adına eğitim adına öğretim adına yapmış olduğumuz çalışmalar. Bunların sayısını artıracağız. Her kardeşimiz burada mutlaka bir şeyler öğreniyor. Ben başta milli eğitim müdürümüz olmak üzere halk eğitim müdürümüz oradaki arkadaşlarımız hepsine bizlere vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.

Çünkü bu mesele sadece Nevzat Palta veya Lütfiye hanımın meselesi değil. Bu mesele bizim meselemiz. Bu mesele şehrimizin veya ülkemizin meselesi. Dolayısıyla el birliği gönül birliği içerisinde bu yapılan çalışmaları daha iyi noktalara getirmenin gayreti içerisinde olmamız lazım. Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir diyor. Bir insanı diriltende bütün insanlığı diriltmiş gibidir o zaman biz ne yapacağız. İnsanları dirilteceğiz. Gönül anlamında fiziki anlamda diriltelim. İşte bu takım kurslarla beraber daha da zenginleştirelim güzelleştirelim. Şimdi bu gün vereceğimiz sertifikalar bilgisayar kursu 39 kardeşimiz sertifika almaya hak kazanmış. Çini kursumuz olmuş. 17 kişiye sertifika vereceğiz. Kurdele kursumuzdan 14 kardeşimize sertifika vereceğiz ve çeyiz ürünlerinden 9 kardeşimize inşallah sertifika vereceğiz diyorum. Ben burada emeği geçen burada kıymetli hoca hanımlarımızda var. Onlara teşekkür ediyorum. Sizlere de bu kurslarımıza katıldığınız için hepinize yürekten teşekkür ediyorum.

Şunu söyleyeyim sadece siz değil burada yeni yeni simalar istiyoruz. Yeni yeni kardeşlerimizi istiyoruz. Bunun sayısını artıralım. Ne kadar çok insanımıza ulaşırsak ne kadar çok hanım kardeşimize ulaşırsak inşallah daha güzel bir şehir daha güzel bir Aksaray içerisinde yaşayan insanlarımızın da daha böyle kültürlü eğitimli almış olduğu kurslarla kendine biraz daha güç katmış kardeşlerimizin sayısının artması bizleri memnun eder diye düşünüyorum. Ben tekrar teşekkür ediyorum. Biz milli eğitimle iç içeyiz. Bu programlarla ilgili değil her türlü programlarla ilgili olarak birbirimize destek veriyoruz.

Sonuçta bu mesele kimsenin şahsi meselesi değil hepimizin meselesi olduğu için kurumlarla kamu kurumlarıyla başta olmak üzere herkesle biz seviyeli düzgün ilişkiler kuruyoruz. Şu anda bakın 12-13 tane okulumuzu okullar hayat olsun projesi kapsamında bütün çevre düzenlemelerini yapıyoruz. İnşallah şu anda kademe kademe bitiriyoruz. Kısmen asfaltlarını atacağız ve açılışlarını yapacağız. Benim işim mi değil ama bizim işimiz. Sonuçta orada bizim çocuklarımız yavrularımız okuyor. Bizimde sonuçta o desteği vermemiz gerekir diye inşallah Allah ömür verirse Allah kısmet ederse seneye bunun sayısını biraz daha artıralım istiyoruz. Diğer okullarımıza da elimizden geldiği kadar tören alanıdır basketbol sahasıdır voleybol sahasıdır bunun gibi onlarcasını bu sene yaptık yapacağız da. O açıdan da ben tekrar teşekkür ediyorum.

akmek 79 hanim sertifika 03.09 (12)
Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri ise konuşmasında şu görüşlere yer verdi. “ Ben çok duygulandım çünkü karşımızda velileri görüyorum. Öğrenci olarak kendini geliştirmenin yaşının olmadığını gösteren kendini yenilemek adına her gün bir şeyler yapmak adına kurslara gelip kendini yenileyen anneler babalar bizim için her zaman çok kıymetlidir çünkü en etkili öğretme şekli yaşayarak uygulanandır diye düşünüyorum Sizin kendini geliştirmek adına araştırmanı, kitap okumanız internete girmeniz kursta öğrendiklerini evde tekrar etmeniz onunla ilgili çalışmalar yapmanız sanıyorum evde güzel bir sinerji oluşturuyordur diye düşünüyorum. Hepinizi medeni cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum. Sayın başkanımıza da böyle bir organizasyona öncülük ettiği için gerçekten çok teşekkür ediyorum. Belediye ile birlikte yaptığımız işler hem daha kaliteli daha geniş bir tabana yayılıyor. Çünkü belediyecilik hizmet anlamında her yere ulaşıyor. Bütün imkânlarını halkın istifadesi için sonuna kadar seferber ediyor. Bizler eğitimciler olarak böyle belediyemiz gibi güçlü bir kuruluşla çalışmanın içinde bulunmaktan dolayı keyif duyuyoruz.

Halk Eğitim Müdürü Azmi Arı, yaptığı konuşmada şunları söyledi “ Halk Eğitim Müdürlüğü olarak siz yetişkinler için çeşitli çalışmalar içindeyiz ama ben göre geleli 3 yıl oldu Sayın Belediye Başkanımla her sertifika töreninde birlikte olduk. Ben bundan çok büyük mutluluk duydum Aksaray belediyesi kamu kurum ve kuruluşları içerisinde bizim protokollü çalıştığımız kurumlardan birisi ama bunların içinde en faal olanı Aksaray belediyemizdir. Hanımefendilere kursiyerlere yönelik büyük çalışmaları olduğuna ben şahidim kurs merkezi nezih ve güzel bir mekân.”

Yapılan konuşmanın ardından Belediye Başkanı Nevzat Palta, eşi Aysun hanım, Milli Eğitim Müdürü Lütfiye Deneri, Halk Eğitim Müdürü Azmi Arı, Belediye Meclis Üyeleri Ayşe Akel, Sevinç Kasal ve Özlem Tunç İlhan kursiyerlere sertifikalarını takdim ederek başarılar dilediler.

Sertifikalarını aldıktan sonra çok mutlu olan hanım kursiyerler, kendilerine bu imkânı sağlayan Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta’ya teşekkür ettiler

akmek 79 hanim sertifika 03.09 (10)
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (9)
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (8)
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (7)
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (6)
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (4)
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (3)
akmek 79 hanim sertifika 03.09 (2)

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

13 Yorum

 1. Yeni 79 bayan girişimdi daha eklendi. Umarım öğrendiklerini meslek edinip yöreye katkıları olur.

 2. Başarılarının devamını dileriz. 🙂

 3. Süper süper Bayanların ülkemizde ilerlemesi gerekiyor.

 4. Güzel bir uygulama başlangıç olduğu için bu şekilde sayının az olması normal. Bu sayının katlanarak artması lazım.

 5. Yiğit Ali Demir

  Bu tür işlerle uğraşıp birşeyler öğrenen insanları gerçekten takdir ediyorum

 6. gerçektende o 79 insan ve o insanlara böyle bir imkan tanıyan herkesi tebrik ediyorum.büyük iş ve sonuca da varmış tebrikler

 7. 79 Kişiden bahsediyoruz burada, bana sorarsanız çok büyük bir olay. Belki bir rekor.

 8. Çok iyi, dahada ilerlemeli.

 9. Hanımların bu işlere katılması gerçekten önemli umarız devamı artarak gelir

 10. bu gibi hizmetler artmalı.. kadınlarımız ekonomideki yerini daha fazla almalı.

 11. hizmet hizmettir bence .Bu uğurda başkanı kutluyorum

 12. kadınların ülke ekonomisine katılmaları bir ülkenin ekonomisi için çok ama çok önemli. hayırlı olsun, güzel proje.

 13. güzel hobilerin gelişimi gayet iyi. Bunu maddi anlamda işe de cevirebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir