Ana Sayfa Haberler Aile Hekimleri Derneği iftar yemeği düzenlendi

Aile Hekimleri Derneği iftar yemeği düzenlendi

Aile Hekimleri Derneği iftar yemeği düzenlendiMİLLETVEKİLİ ALABOYUN “ AKSARAY’IN SAĞLIKTAKİ MEMNUNİYETİ TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE”

MİLLETVEKİLİ İNCEÖZ “ SAĞLIKTA REFORM DÜZEYİNDE DÖNÜŞÜM GERÇEKLEŞTİRDİK”

BAŞKAN NEVZAT PALTA “AİLE HEKİMLİĞİ SİSTEMİ AKSARAY’DA ERKEN OTURDU”

Aksaray Aile Hekimleri Derneği tarafından iftar yemeği düzenlendi.
Ağaçlı havuz başında düzenlenen yemeğe Ak parti Aksaray Milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun, İlknur İnceöz, Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta, Ak Parti Merkez ilçe Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray Baro Başkanı Levent Bozkurt ve çok sayıda aile hekimi katıldı.
Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan, Mısır’daki saldırıyı kınadıktan sonra aile hekimliğinin sağlıkta dönüşümün en önemli ayaklarından biri olduğunu belirterek şunları söyledi Birlik ve beraberliğimizi gösterdiğimiz bu gecede sağ olsun ilimizin değerli vekilleri belediye başkanımız müdürümüzde bizi yalnız bırakmadı Bu arada dün ayrıca bizi üzen Mısırdaki katliamdan dolayı İslam âleminin de başı sağ olsun diyoruz. Maalesef talihsizde bir olay oldu. Ölenlere Allah’tan rahmet eylesin diyoruz.
Tabi ki aile hekimliği sağ olsun hükümetimizin en önemli sağlıkta sayın başbakanın dediği gibi devrim olan sağlıkta ki dönüşümün en önemli ayaklarından biri oldu. Aksaray ile gurur duyduğumuz bir şekilde vatandaş memnuniyeti bizlerin sayesinde en üst düzeyde. Türkiye ortalamasının üstünde. Sorunlarımızı dertlerimizi sıkıntılarımızı hep beraber paylaşıp çözebiliyoruz. Daha da iyiye daha da güzele gideceğine inanıyoruz.
Başkan Nevzat Palta aile hekimleri derneği olarak böyle güzel bir günde bir Ramazan akşamında böyle bir iftar programı düzenlediklerinden dolayı emeği geçenlere yürekten teşekkür ediyorum. Tabii ki bende mısırdaki bu katliamı kınıyorum. Şahsım olarak hakikaten kınıyorum. Ne olursa olsun demokratik değerlere insanların seçime ve sandığa saygılı olması gerekir diye düşünüyorum. Bu kültürün gelişmesi lazım. Eğer biz bu kültürü geliştirmezsek sonuçta demokrasinin yaygınlaşmasından demokrasinin oturmasından bahsetmemiz mümkün değil. O açıdan bende ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah tabii ki bizim uzun yıllar Osmanlı döneminde beraber yaşadığımız bir toplum beraber yaşadığımız bir ülke. Dolayısıyla oradaki insanlarla bizim tabii ki değerlerimiz ortak noktalarımız çok. Velev ki olmasa bile ne yazar sonuçta insandır. Mısır olmazsa Amerika da İngiltere de olsa sonuçta insanların katledilmesine insanların öldürülmesine hiçbirimizin razı olması mümkün değil. Sonuçta insandır olaya böyle bakmak gerekir diye düşünüyorum.
Aksaray da hakikaten aile hekimliğinin diğer illere göre ben çok daha kısa zaman içerisinde bayağı oturduğu kanaatindeyim. Hatta biraz önce sayın vekillerimizle Şenol beyle konuşurken önceki zamanları ilk günlerde şikâyetler geliyordu. Zaman zaman ama son günlerde son aylarda hakikaten sistem tahminim baya oturdu. Ben ciddi bir şikâyet hiç duymadım yani vatandaş boyutunda olsun diğer boyutta olsun. Demek ki vatandaşlarımız aile hekimlerini sevdi. Bu sistemi hakikaten kanıksadı. Dolayısıyla hekimlerimizde gördüğüm kadarıyla çok memnunlar. Çünkü benim tanıdığım arkadaşlar var. Neredeyse 24 saat çalışıyorlardı. Bir tarafta devlette çalışıyor bir tarafta özelde çalışıyor bir tarafta diğer şekilde çalışıyor. Hakikaten zamanlarının büyük bir kısmı bu işlerle geçiyordu. Şimdi biraz daha rahatladılar gördüğüm kadarıyla. Sistem oturdu mesai saati içerisinde zaman harcıyorlar. Belki onlar açısından iyi olduğu kanaatindeyim. En fazla aileleri sevinmiştir. Biraz evine çocuklarına zaman ayırıyor diye düşünüyorum. Tabii ki sağlıkta sistem sadece Aksaray da değil Türkiye de şöyle ciddi anlamda gelişmeler oldu. Devrim niteliğinde oldu hakikaten insanlarımız daha rahat tedavi olabiliyorlar daha rahat sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. O açıdan bende emeği geçenlere başta sayın başbakanımız tabii ki vekillerimiz olsun emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İnşallah daha iyi daha güzel insanlarımızın daha memnun olduğu daha kaliteli hizmet aldığı günler temennisi ile hepinizi saygıyla selamlıyorum. Ramazanlarınızı kutluyorum inşallah ramazan bayramın da sağlık sıhhat içerisinde kavuşmanızı temenni ediyorum. Hayırlı akşamlar diliyorum.

Milletvekili Ali Rıza Alaboyun “Aksaray da sağlık da özellikle de aile hekimliğinde bir memnuniyet Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Bu sevindirici bu sistemin kabullenildiğini gösteriyor ama daha Avrupa ile falan kıyasladığımızda önümüzde daha mesafeler var. Sorunlar yaşayarak görüyoruz. Yaşadıkça da sorunları çözmek için adım atıyoruz. 2000 yılında ben İbn-i Sina hastanesinin yapmış olduğu bir araştırmayı görmüştüm. O araştırmaya göre İbn-i Sina hastanesine gelen hastaların %84ü hastaneye gelmeden daha alt kuruluşlarda sağlık hizmeti alabilecek hastalar. Ama bizdeki hasta kültürü hastane kültürü herkes bir devlet hastanesine gittiği için bu kültür böyle yaygınlaşmıştı.
Aile hekimleri olarak şu an bu oran %50 oranında aile hekimlerine geliyormuş. Bu çok önemli bir gelişme. İnşallah zaman içerisinde bu oturduktan sonra sevk zincirini de zorunlu hale getirirsek belki hastanelerimiz daha da ihtisaslaşacak. Çok ufak tefek şeylerle hastana kapısında veya acilin kapısında yığınlılarda büyük ölçüde önlenmiş olacak. Çünkü sizler ailelerle birebir kontak kurduğunuz için onların sosyal yaşantısı aile yaşantısı onların tıbbi veya hastalıkla ilgili tarihsel bilgilerin hepsine vakıfsınız. O hasta psikolojisi açısından da çok önemli. Avrupa da geçmişte bunlar hep uygulanıyordu biz yeni başladık bunu da ilk omuzlayan kişiler sizlersiniz. Yani bunu bir takım çalışmasıyla yapıyorsunuz. Hepinizi bu konuda tebrik ediyorum. Teşekkür ediyorum. Çünkü sağlık camiasındaki başarımızın ilk ayağı sizlersiniz. Bunu başarılı uygulama alanında ama biraz önce başkanla da tartışıyorduk zaman zaman sorunlar eksilikler var. O eksiklikleri de biz günü zamanı geldiğinde mecliste dile getiriyoruz. İletiyoruz. İnşallah daha mükemmel olması konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Ben katılımınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Yaklaşmakta olan ramazan bayramınızı şimdiden aileniz ile birlikte sağlık sıhhat içerisinde kutlamanızı diliyorum.

Milletvekili İlknur İnceöz “ Hepiniz biliyorsunuz aslında ülkemizde yaşadığımız değişim ve dönüşümün bugün önemli bir parçasıyla bugün iftarımızı gerçekleştirdik. O on yıllık süreçte ülkemizde hakikaten reform diyebileceğimiz düzeyde sağlıkta bir dönüşüm gerçekleştirdik. Tabii ki dönüşüm ve değişimi gerçekleştirirken sadece kararları almak yasaları çıkartmak değil bu dönüşümün esas uygulayıcıları yine bu uygulayıcılar olan karşı taraf hastalar hepimizin bunu intibak sağlayabilmesi önemliydi. Ben ülkemizde bu gerçekleştirdiğimiz değişim ve dönüşüm içerisinde önemli uygulayıcılarından biri olan aile hekimlerimize ki çok yakın zamanda geçti ve hakikaten hem âli rıza beyin hem de dernek başkanımızın söylediği gibi memnuniyet ülke geneline baktığımızda ortalamanın üzerinde. Ben sizlere yürekten teşekkür ediyorum. Bu değişim ve dönüşümün parçası olduğunuz için. Bununla beraber hepimiz biliyoruz ülkemizde böyle alışılmadık belki böyle dünyanın geri kalmış ülkelerinde sağlıkta manzaralar yaşanmaktaydı. Bu gün bu konuda önemli bir mesafe aldık. Hepiniz hatırlarsınız hastanelerde hastalar sırada beklerdi kuyruklarda beklerdi ilaç almak bir meşakkatti. Bugün ise geldiğimiz ortama baktığımda hakikaten gurur duyuyorum. Her hastanın gidebileceği ulaşabileceği bir aile hekimi var. Bu şu demek aslında sağlıkta erişilebilirliği tabana yaydık. Ve dolayısıyla eğer bir memnuniyet varsa hastaların doktoruna ulaşılabilmesi tabana yayılması hem de kaliteli hizmetin sunulmasında çok önemli bir etken. Ben ülkemiz adına yürekten teşekkür ediyorum ama Aksaray adına bu memnuniyetin %80lere ortalamanın çok üzerine çıkmış hedefiniz herhalde %100 bu gidişle. Bu memnuniyeti sağlayan bu ekibe dernek başkanımıza teşekkür ediyorum. İnşallah sağlıkta geldiğimiz noktadan çok daha ileriye taşıyacak politikaları hayata geçireceğiz. Geçirmeye devam edeceğiz. Bu gün eğer dünya ülkelerine örnek oluyorsak ve Avrupa’dan bir bakan gelip bizim bakanlarımıza sağlıkta siz ne yaptınız nasıl bir dönüşüm gerçekleştirdiniz sorusunu sorabiliyorsa demek ki bizim gelişmiş ülkelerin çok önünde olduğumuz çok önemli alanlar var. Bana göre bunların en başında sağlık vardır. . Ben hepinize emeğiniz için teşekkür ediyorum. Bol sağlıklı günler diliyorum. İnşallah Ramazan bayramına da erişmek nasip olur. Şimdiden bayramınız mübarek olsun diyorum.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

3 Yorum

  1. Hekimlere değer verilmesi gerek, akıl yaşta başta değil sağlıktadır.

  2. İftar yemeklerinin değeri büyüktür.Toplumun her kesimini birleştirir ve bir bütün haline getirir fakat bu tip dernek ve kuruluşların iftar yemekleri verme amacı bana hep göz boyama ya da zengin eğlencesi gibi geliyor.Günahlarını almayalım gene de kendileri arasında yapmaktansa keşke halk ile iç içe olsalardı.Allah kabul etsin.

  3. Ramazanın en sevdiğim yanı beraber yapılan iftar yemekleri. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşiliğimi pekiştiren değerli bir araçtır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir