Ana Sayfa Haberler Ahilik Komitesi Nevzat Palta ziyareti

Ahilik Komitesi Nevzat Palta ziyareti

ahilik komitesi  aksaray (1) ahilik komitesi  aksaray (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Aksaray Esnaf Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan, Aksaray Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Duru, Sanayi ve Ticaret Müdürü Ramazan Kurt, Fırıncılar-Pastacılar Lokantacılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Halis Altınsoy, Minibüsçüler Halk Otobüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Veysel Öztürk, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Murat Koyuncu ve Mobilyacılık sektöründe yılın ahisi Recep Oğuz Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında Belediye Başkanı Nevzat Palta’yı ziyaret etti.

Aksaray Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı Doğan Ceylan ‘da yaptığı açıklamada, Ahilik haftasını kutlaya çalıştık elimizden geldiği kadar eksiklerimizle beraber. Güzel bir kutlama olduğuna inanıyorum. Gün geçtikçe daha çok önem veriliyor. Hem sizlerin katkısı hem de vilayetimizin katkısı. Esnaf ve sanatkârlarımızın katkısıyla hem yılın ahisini hem de bize şiirleriyle kompozisyonlarıyla destek veren çocuklarımızı dinledik. Onların ödüllerini de verdik. Güzel bir kutlama olduğuna inanıyorum. Sayın müdürlerimizle bu konu içerisinde ellerinden geldiği kadar destek sağladılar sağ olsunlar. Bu ahilik kültürünü yaşatmaya çalışıyoruz hepimiz. Biliyorsunuz Hacı Bektaş Velinin emri ile Ahi Evran ocağını kuruluyor. Bu kültür bu şekilde Selçukludan Osmanlıdan beri devam edip geliyor. dedi.

Ceylan, Bu vesile ile bizleri kabul ettiniz. Ben arkadaşlarım adına komite adına teşekkür ediyorum. İnşallah esnaf ve sanatkârların ahiliği yaşaması için Allah’tan dualarla niyaz ediyoruz. İnşallah Aksaray’ımız için Türkiye’miz için hayırlı olur diye düşünüyorum.

Başkan Nevzat Palta yaptığı açıklamada Ahiliği bizden sonraki nesillere aktarmamız gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi “Siz esnaf kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm hemşerilerimizin tüm insanlığın ahilik haftasını kutluyoruz. Tabii ki son yıllarda ahilikle ilgili başta hükümetimizin ve bakanlığımızın bu işi ciddiye almasıyla beraber güzel bir sinerji oluşmaya başladı. İşte yılın ahisi seçiliyor. Toplantılarda şiirler okunuyor yarışmalar yapılıyor en azından geçmişe doğru bir yolculuk yapıyoruz. Ahi nedir? Ahilik nedir? Esnaf nedir? Nasıl olması gerekir? geçmişteki esnaf nasıldı değil mi? Bu gün ben rızkımı temin ettim yandaki kardeşim daha alışveriş yapamadı ona geçin diyen bir medeniyetimiz var bizim geçmişimiz var. Müthiş bir medeniyet müthiş bir anlayış tarzı. Öbür türlü ticaret adına birbirini yok etmek isteyen bir zihniyetin bizim medeniyetimizde yeri yoktur. O kapitalist zihniyetin zalim bir ideolojinin anlayış tarzı. Buna biz Türk milleti olarak alet olmamamız lazım. Ben olayım benim olsun başkası yok olsun bu acımasız bir rekabet. Ama bizim medeniyetimizde biz kazanalım. Hep beraber doyalım hep beraber mutlu olalım değil mi? Bizim anlayışımızda bu var. İnşallah bu vesile ile en azından bizim geçmişimizle bizi biz yapan bizi birlikte yaşamamıza vesile olan Ahi Evran gibi Hacı Bektaş gibi Somuncu Baba gibi Mevlana gibi Yunus gibi gerçekten ömrünü insanların güzel olmasıyla ilgili gönül ve ruh dünyalarının güzelleşmesiyle ilgili esnafın kaliteleşmesiyle ilgili harcamış olan bu insanlar bizim medeniyetimizi oluşturmuşlardır. Bizlerde bunları örnek alıp bizden sonra ki nesillere aktarmamız lazım. Bu aktarmanın yolu da önce bunları kendimiz yaşayacağız. Sonra da çocuklarımıza torunlarımıza anlatmamız lazım diye düşünüyorum. O açıdan ben dediğim gibi başta hükümetimize bakanlığımıza burada da emeği geçen başta şahsınız olmak üzere herkese yürekten teşekkür ediyorum.

Daha nice ahilik günlerine sağlık sıhhat içerisinde kavuşmayı temenni ediyorum. Bu vesileyle tekrar tüm esnaflarımızın Ahiler Haftasını kutluyorum.”

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

6 Yorum

  1. istişareler, toplantılar, ziyaretler, çok sık okuduğumuz, umut verici haberler..

  2. Bilmiyorum ama umarım ülkeye hayırlı olaylar getirirler.

  3. Bu aralar çok ziyaret oluyor ve umarım iyi bir şeyler çıkar.

  4. acaba diyorum bu yapılan ziyaretler görevi iyileştirme için mi yoksa, kendi çıkarları için mi yoksa ? bilinmez

  5. başkanın çalışmalarını çok olumlu buluyorum. güzel şeyler çıkar inşallah.

  6. çalışmalarınızın devamını diliyorum…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir