Ana Sayfa Haberler Adı Somuncu Baba çeşmesi olacak

Adı Somuncu Baba çeşmesi olacak

Adı Somuncu Baba çeşmesi olacak
Adı Somuncu Baba çeşmesi olacak

Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta hafta sonu Ervah Kabristanlığındaki çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceledi.
Başkan Nevzat Palta Ervahın girişine yeni yapılan ve tarihi görünümü ile projeye ayrı bir hava katan çeşmenin İstanbul’daki III. Ahmet çeşmesine benzediği için o şekilde adlandırıldığını ancak bu çeşmeye de Somuncu baba isminin verileceğini kaydetti.
Başkan Nevzat Palta konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi “Ervahın girişine yaptığımız bu çeşme İstanbul’daki III. cü Ahmet çeşmesinin benzeri olduğu için daha önce böyle bir isimle medyada yer almıştı. Ama tabi ki III Ahmet’in bizim Aksaray’la bir ilgisi yok sadece çeşmenin bir benzerliği var. Biz buranın ismini Somuncu Baba çeşmesi yapalım diyoruz. Zaten burası Somuncu Baba külliyesi, camisi hep bu isimle anıldığı için inşallah Somuncu Baba çeşmesi diye adlandıralım diyoruz. Çeşmemizin üzerinde besmele var ayetler var. Burayla bütünlüğü sağlamış oluyor. Aksaray’ımıza hayırlı uğurlu olsun”

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

6 Yorum

  1. Somuncu Baba Türbesine yakışacak bir cesme olmuş. Adi Somuncu Baba olması gerekir!

  2. Somuncu Baba çesmesine yolu düşen herkesi bekleriz 🙂

  3. Çeşmenin isminin Osmanlı Sultanlarına ait olmadığı iyi olmuş, biraz da orjinal lütfen yaa!

  4. Somuncu Baba türbesinin bulunduğu bir yerde çeşmenin adının farklı olması abes olurdu bence.Somuncu Baba, herkes tarafından kabul görmüş itiraz bulmamış bir isim sonuçta.Belediye Başkanını bu konuda polemik çıkarmayacak bir isim bulduğu için tebrik etmek gerekir.

  5. Tam gereğinde bir uygulama olmuş. Karışıklığı önleyebilecek yeni bir isim seçilmiş. Yetkili kişileri tebrik ediyorum.

  6. Güzel bir karar bu ve bunun benzeri eserler ihtiyacımız var. Kültürümüze ve dinimize katkısı olan bir ismin böyle eserlerde yaşaması mutluluk verici.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir