Ana Sayfa Haberler 45 KİŞİLİK UMRE KAFİLESİ YOLCU EDİLDİ

45 KİŞİLİK UMRE KAFİLESİ YOLCU EDİLDİ

umre1[1]Aksaray Belediye Başkanı Nevzat Palta Umre kafilesini uğurlama törenine katıldı. Müftülük önünde gerçekleşen törene İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bahaüddin Varol, İl Müftü Yardımcısı Sayit Çavuşoğlu, Umre yolcuları ve yakınları da katıldı.
Duygulu dakikaların yaşandığı törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Nevzat Palta umre ve hac gibi uğurlama törenlerinin insanın manevi duygularını ortaya çıkartan törenler olduğunu belirterek şunları söyledi: “Allah nasip etti 10 yıllık görevimiz süresinde hem Umre hem de Hacı uğurlama törenlerine katılmışımdır. Bunlar insana haz veriyor, insanın manevi duygularını ortaya çıkartıyor. İnşallah o güzel topraklarda Mekke’de, Medine’de kısa bir zaman dilimi ama orada gerekeni doya doya yapmanızı temenni ediyorum. Gördüğüm kadarıyla ağırlık genç kardeşlerimiz. Bunu da bir avantaj olarak değerlendiriyorum. “
Duaların kabul olduğu önemli ve özel zamanlar olduğundan bahseden Başkan Nevzat Palta: “Düşünün kİ buraya geldik bir daha gelme şansımız olmayacak. Böyle düşünürseniz oradaki her saniyenizi dolu dolu yaşama gayreti ve derdi içerisinde olursunuz. Hem Kâbe-i Muazzama’da hem Medine-i Münevvere’de İnşallah Allah’ın Resulü huzurunda doya doya ibadetleriniz yaparsınız diye düşünüyorum. Duanın kabul olduğu önemli, özel zamanlar vardır. O anı mekânı yakaladıktan sonra bol bol dua edeceksiniz. Önce can sonra canan demişler. Önce kendiniz için bir dua edin. Çevrenize yakınlarınıza dua edin” dedi.
Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğin ifade eden Başkan: “Türkiye’miz zor bir zamandan geçiyor. Özellikle Türkiye’miz için dua edin. Dünyadaki Müslümanların halini görüyorsunuz. Maalesef durumları içler acısı. İnşallah birbirimize dua edeceğiz beddua değil. Ülkemize, birlik beraberlik ve huzur, barış gelsin diye dua edeceğiz. Dünya Müslümanları için dua edeceğiz. Dualarınızın kabulünü temenni ediyorum. Allahın Resulü’ne bol bol selam götürün ve gelirken de selam getirin. Hepinizin yolculuğun hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Allah kazasız belasız gitmenizi ve sağ salim dönmenizi nasip etsin” dedi.
İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof Dr. Mehmet Bahaüddin Varol ise yaptığı konuşmada şunlara değindi: “ Gerek kişisel l bir takım taleplerimiz problemlerimiz olabilir ama toplumsal anlamda özellikle memleketimizde yaşatılmaya çalışılan bir takım fitne unsurlarının, bir takım huzur kaçırıcı olayların bertaraf edilmesi için orada yapılacak dualara ihtiyacımız var. İnşallah en güzel şekilde dua edersiniz. Oranın sahibi olan Allah’ın huzuruna gidiyorsunuz. Sadece Beytullah’a bakmanın bile sevap olduğu bir mekâna gidiyorsunuz. İnşallah oradan günahlarını bırakarak gelen kullardan olurusunuz. Bizleri de dualarınızda unutmayınız. Allah sıhhat ve afiyetle gidip dönmeyi nasip eylesin.”
Okunan Kur-an-ı Kerim ve yapılan duaların ardından umreye gidecek vatandaşlar yakınlarıyla helalleşerek kutsal topraklara uğurlandı.

 

umre2[1]

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir