Ana Sayfa Haberler 2013-2014 Adli yılı açılışı

2013-2014 Adli yılı açılışı

BAŞSAVCI AKSAKAL “ YARGI DEVLETİN VARLIK NEDENİDİR”
2013-2014 Adli Yılı tüm yurtta olduğu gibi Aksaray’da da düzenlenen törenle açıldı. Aksaray Adliyesi Konferans Salonunda düzenlenen yeni adli yıl açılış törenine Aksaray Valisi Selami Altınok, Jandarma Komutan Albay Mehmet Aytekin, Milletvekilleri İlknur İnceöz, Ali Rıza Alaboyun, Belediye Başkanı Nevzat Palta, Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ertuğrul Ayar, İdare Mahkemesi Başkanı Dinçer Yılmaz, Baro Başkanı Levent Bozkurt, hâkimler, savcılar, avukatlar ile adliye çalışanları katıldı.
BAŞSAVCI AKSAKAL “ YARGI SOSYAL BARIŞIN GÜVEN VE HUZURUN TEMİNATI ”
Cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal törende yaptığı konuşmasında, yargının devletinde varlık nedeni olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi “ Bağımsız tarafsız adil ve hızlı işleyen bir yargı sosyal barışın güven ve huzurun teminatı olduğu kadar devletimizin de varlık nedenidir.
Yanında uzmanlaşmayı sağlayabildiğimiz hata oranımızı sıfıra yaklaştırabildiğimiz ölçüde uygulanabilirliğini mümkün olduğunca gerçekleştirebildiğimiz ölçüde ve kararlarımızdaki doyurucu gerekçelerle aklı ve vicdanları tatmin edebildiğimiz ölçüde herkese eşit davranıldığına ilişkin kamusal inancı ve yargıya olan güveni korumuş oluruz.
Karar verilirken dosya içerisinde bulunan bilgi ve belgeler esas alınır. Dosya içerisine girmemiş veya girmemesi gereken bilgiler durumlar kararımıza asla etki edemez. Dosyada ki adaleti esas almak durumda olan yargı mensubunun adil olduğu kadar adil görülmesi de önemlidir. Yargı mensubunun vicdani kanaatle ve adaletle hükmettiğine yargı hizmetinden yararlananların da inanması gerekir. Bu nedenle görev başındayken olduğumuz gibi özel hayatımızda da özenli davranmak durumundayız. Devam eden soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili olarak yargının tarafsızlığı konusunda herkesin hassasiyet göstermesi gerekir. Bu kapsamda yargı mensuplarına olan inanç ve saygınlığı zedeleyecek söz ve davranışlardan özellikle kaçınılması gerekir. Bu hususta görev yargı mensuplarına adliyle çalışanlarına yargı ile teması olan kamu görevlilerine basın mensuplarına ve özellikle avukatlarımıza düşmektedir.
İdare Mahkemesi Başkanı Dinçer Yılmaz konuşmasında şu görüşlere yer verdi “Sözlerime başlarken bir reklam sloganı ile başlamak istiyorum. Kontrolsüz güç, güç değildir. Bununla neyi kastediyoruz? Özellikle kuvvetler ayrılığı ilkesini vurgulamak istiyorum ben. Gerçektende hayatın her alanında bu ilkeleri görünümünü yaşıyoruz. Örneğin bir elektrik enerji insanlar için çok faydalı bir şekilde kullanılabilirken kontrollü bir şekilde kullanıldığında insanlığa çok faydalı olabilmektedir. Ancak elektrik enerjisinin kontrolsüz olması halinde tüm canlılara zarar verdiği hepimizin malumudur.
İşte sevgili katılımcılar felsefi temellerini ilk defa montesque’nun ortaya koyduğu kuvvetler ayrılığı ilkesiyle iktidarın gücün bölünmesi böylelikle bir fren ve denge mekanizması oluşturulmak istenmiştir. Günümüzde tüm dünyaya baktığımızda gelişmiş medeniyetlerin hukuk devleti kuralları içerisinde ortaya geldiklerini görebilmekteyiz. Ancak ne zaman demokrasi hukuk kuralları insan hakları ayaklar altına alınmışsa o toplumlar zaten geri kalmıştır. Polis devletinden hukuk devletine geçebilmek için devletin kendi koyduğu kurallarla kendiside bağlı hissetmesi gerekmiştir. Ne zaman kendi koyduğu kurallara devlet kendiside uymamaya başlamış ise ondan sonra insanların hak ve hürriyetleri hak arama hürriyeti çok daha gelişmiş ve ön plana çıkmıştır. Konuşmama son verirken yeni yargı yılının tüm adliyemize hayırlı uğurlu olmasını adaletin yerini bulmasını temenni ediyorum.
Özellikle bu sene adliyemize yeni atanan tüm hâkim savcı arkadaşlarımıza hoş geldiniz diyorum. Yanı şekilde idare mahkemesi kadrosu da oldukça yenilenmiş durumda. İdare mahkemesine yeni atanan Hâkim Ahmet Ak, Kadir Say ve geçen sene aramıza katılan hakim Adil Şahin’e de hoş geldiniz der çalışmalarında başarılar dilerim.
Adalet Komisyonu, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ertuğrul Ayar ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi “Zira tüm bu çalışmalara ve ilerlemelere rağmen sürmekte olan yargılamalar ve yapılan yargısal işlemlerle ilgili olarak yeterli bilgiye sahip olsun olmasın beyanlar her platformda rahatlıkla dile getirilmektedir. Emin olmayan ağızlardan yargısal kararlar eleştirilebilmekte. Hâkim ve savcılar baskı altına alınmaya çalışılmaktadır. Bu haliyle adil yargılamanın gerçekleştiği ile ilgili kamu inancının giderek azaldığı görülmektedir. Tüm bunlar Türk yargısının öncelikle kuvvetler ayrılığı ilkesi gözetilerek daha tarafsız ve daha bağımsız hale getirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Tabi hepimiz biliyoruz ki bu gayretlerinde tarafsız ve samimi olması gerekmektedir. Zira ne çeşit reformlar yapılırsa yapılsın ne çeşit kurallar konulursa konulsun asıl meselenin hedefte samimi olması meselesi olduğu da aşikârdır. Yasalarımızda boşluklar bulunsa da amaç sadece ve sadece hukuka ve gerçek adalete dolayısıyla da insana hizmet etmek olduğu dan boşluklar kamu vicdanını tatmin edecek şekilde uygulamayla da doldurulabilecektir. Amaç bunun dışında bir şey olduğunda ise tüm ayrıntı düşünülerek hazırlanan kurallar bile insanları adalet duygusuna dolayısıyla da huzura ve güvene ulaştırmayacaktır.”
Baro Başkanı Levent Bozkurt da konuşmasında şu görüşlere yer verdi “ 2013-2014 adli yılının başlaması nedeniyle yargının kurucu unsurlarıyla birlikte ortaklaşa düzenlediğimiz programa katılmanızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Sözlerime başlarken başta Kerkük ve doğu Türkistan olmak üzere mısır Suriye Myanmar ve tüm dünyada masum insanları katlederek insanlık suçu işleyen zalimleri Aksaray barosu adına tehin ederek başlamak istiyorum. Tarih sayfalarına isimleri kara harflerle yazılacak olan muhalifler elbet bir gün adalet karşısında hesap verecek adalet yerini bulacaktır. Yakın zamanda ilimize atanarak görevlerine başlayan saygıdeğer hâkim ve savcılarımız ile aramıza katılan çok değerli meslektaşlarımıza ve adli personelimize yeni görevlerinde başarılar diliyorum. 1136 sayılı avukatlık kanunun 76 maddesine göre barolar avukatlık mesleğini geliştirmek meslek düzenini ahlakını meslek saygınlığını hukukun üstünlüğünü insan haklarını savunmak ve korumakla görevlendirilmiş ve çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları olarak adlandırılmıştır.”
Yapılan konuşmaların ardından açılış kokteyline katılan protokol üyeleri ve davetliler güzel bir ortamda hoşça sohbet ettiler.

 

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

7 Yorum

  1. Umarım bu sene, gerçekten iyi bir adli yıl olur.Hak eden cezalar verilir de toplum biraz normale döner.

  2. Hersene Adli yıl açılırken aynı şeyleri söylüyoruz ama hiç öyle olmuyor

  3. Adil davalara adil cevaplar verilir umarım.

  4. Yiğit Ali Demir

    Tüm hakların yerini bulmasını isterim bu sene

  5. Hak,adalet ve hukukun uğramadığı topraklarda açılmasa da olurdu.

  6. adaletin olmadığı bir ülkede adli yıl başlangıcı diye bir şey olabilir mi?

  7. daha adaletli ve huzurlu yıllar dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir