Ana Sayfa Haberler 114 bin yavru balık birakildi

114 bin yavru balık birakildi

Ülkemiz su ürünleri kaynaklarındaki doğal türlerin ve ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması, amatör balıkçılığın teşvik edilmesi, çevre duyarlılığının artırılması ve ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan “2013 Yılı Balıklandırma Programı” çerçevesinde Aksaray il sınırları içerisindeki göl ve göletlerde balıklandırma çalışması yapıldı.
Bu program kapsamında Aksaray’a tahsis edilen 114.000 (Yüzondörtbin) adet pullu sazan balığı yavrusu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün özel tertibatlı aracı ve teknik elemanları gözetiminde getirilerek;
Güzelyurt Göletine 8.000 adet,
Gülağaç Göletine 8.000 adet,
Bozkır Göletine 15.000 adet,
Balcı Göletine 6.000 adet,
Balcı Kepir Göletine 10.000 adet,
Cumali Göletine 8.000 adet,
Çatin Göletine 4.000 adet,
Çiftevi Göletine 8.000 adet,
Boğazköy Göletine 15.000 adet,
Sarıbük Göletine 6.000 adet,
Camili Göletine 6.000 Adet,
Saları Gödeler Göletine 8.000 adet,
Helvadere Göletine 8.000 adet olmak üzere, toplam 13 adet gölete 114.000 adet pullu sazan balığı yavrusu usulüne uygun olarak bırakıldı.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bestami ZABUN; “1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan Yönetmelik ve Tebliğlerde belirtilen avlanma yasaklarına riayet edilerek avlanma yapılması durumunda, göletlere bırakılan yavru balıklar iki yaşından itibaren yumurtlamaya başlayacak ve göletlerdeki doğal türlerin ve ekolojik dengenin korunması gerçekleştirilmiş olacaktır. dedi.

Tekrar deneyiniz

AKSARAY’A ÖZEL HALK OYUNLARI KIYAFETLERİNİ HALK OYUNU ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILDI

Başkan Nevzat Palta: Sosyal ve kültürel belediyecilikte de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Aksaray Belediyesi …

2 Yorum

  1. çok güzel valla inşallah sıkıntısız bir şekilde gelişirler ve doğaya katkıda bulunulur böylece.

  2. ilgisiz balık avlama yüzünden balıklar zor çıkmakta ve fiyatlarıda artmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir